Analitičari: ‘Frontovi podrške’ su način da se zaustavi rat u Gazi u svjetlu međunarodne šutnje

Ciljevi koje je snimio Hezbollah i poslao Izraelu znače da je on sposoban raseliti dodatnih oko pola miliona doseljenika, s čime se Netanyahuova vlada ne bi mogla nositi, kažu analitičari.

Hezbollah je emitovao snimke snimljene dronom 'Hodhod', na kojima su prikazane izviđačke operacije iznad izraelske zračne baze 'Ramat David' (Maxar Technologies / Handout via Reuters)

Politički analitičari smatraju da sve veća eskalacija libanskog Hezbollaha i jemenske grupe Husi protiv Izraela predstavlja jedini način da se smanji pritisak na Pojas Gaze i pritisne Tel Aviv da zaustavi rat nakon što je ubijanje Palestinaca postalo svakodnevna vijest.

Hezbollah je uspio silom nametnuti tampon zonu unutar Izraela, u vrijeme dok je izraelski premijer Benjamin Netanyahu zahtijevao tampon zonu unutar libanske teritorije, kaže politički analitičar Oraib Al- Rantawi.

U srijedu je libanski Hezbollah emitovao snimke snimljene dronom “Hodhod”, na kojima su prikazane izviđačke operacije iznad izraelske zračne baze “Ramat David”, koja se nalazi oko 50 kilometara od libansko-izraelske granice.

Izvor Hezbollaha rekao je za Al Jazeeru da je osmominutna snimka u cijelosti završena u utorak, dodajući da se vrijeme njenog objavljivanja poklopilo s Netanyahuovom posjetom Washingtonu.

Prelazak sa preokupacije na učešće

Komentarišući razvoj događaja, Al-Rantawi je, gostujući u emisiji Gaza… Šta dalje?, rekao da su frontovi podrške, bilo u Libanu ili Jemenu, u proteklih nekoliko sedmica prešli sa faze preokupacije Izraela u fazu većeg učešća u ratu.

Politički analitičar je izrazio uvjerenje da je izlazak svih na rub provalije jedini način da se smanji pritisak na otpor i okonča ovaj rat, nakon što su pogibije desetina civila u Gazi postale dnevna vijest za međunarodnu zajednicu i arapsko društvo.

Naglasio je da otpor u Gazi ne može dovesti do dramatične promjene na terenu nakon deset mjeseci suočavanja sa razornim varvarskim ratom, te da stoga nema rješenja osim da drugi frontovi, poput Jemena i Libana, interveniraju kako bi zaustavili rat i kako bi svijet podigli na noge i primorali Netanyahua i njegove saučesnike u Washingtonu da zaustave krvoproliće.

Al-Rantawi je rekao da su Arapi u junu 1967. godine pretrpjeli težak poraz zbog zatvaranja Tiranskog moreuza od strane pokojnog egipatskog predsjednika Gamala Abdel Nassera, dok danas Husi zatvaraju Bab al-Mandab i prisilno zaustavljaju njegove aktivnosti, dok Izrael, Amerika i Britanija nisu u stanju da ih suzbiju.

Sa ove tačke gledišta, Husi koji ulaze u, kako je nazivaju, petu fazu sukoba mogu stići do naftnih polja ili do puta Rta dobre nade, što će dodatno ojačati poziciju otpora tokom pregovora, kako kaže Al-Rantawi.

Istog je mišljenja i politički analitičar Mahmoud Yazbak, koji je rekao da snimci koje je emitovao libanski Hezbollah predstavljaju veliku eskalaciju, jer su vrlo precizno i ​​jasno pokrili najvažnije aerodrome na sjeveru Izraela.

Prijetnja Izraelu visokom cijenom

Yazbak je rekao da bi ovi snimci mogli imati veze s Netanyahuovim prisustvom u Washingtonu i da možda imaju za cilj da osujete pokušaje izraelskog premijera da dobije američku podršku za ulazak u kopneni rat u Libanu, ističući da Hezbolah ovim šalje direktnu poruku da će svaki kopneni napad imati visoku cijenu.

Dodao je da je dolazak drona Husa u srce Tel Aviva “izazvao velike strahove među Izraelcima u pogledu sposobnosti vlade da ih zaštiti, a danas je dron Hezbollaha stigao do veoma važnog vojnog područja, pojačavajući te strahove”.

Zaključio je da ciljevi koje je snimio Hezbollah i poslao Izraelu znače da je on sposoban raseliti dodatnih oko pola miliona doseljenika, s čime se Netanyahuova vlada ne bi mogla nositi, jer nije uspjela izaći na kraj sa 100.000 raseljenih sa granice na početku sukoba.

Istakao je da su snimci koje je objavio “Hezbollahov Hodhod” znatno utišali glas izraelskog ministra odbrane Yoava Gallanta, koji prije samo nekoliko mjeseci nije prestajao da prijeti da će izvršiti kopneni napad na Liban.

Dopisnik Al Jazeere u Libanu rekao je da je “Ramat David” najveća baza na sjeveru Izraela, koja uključuje različite specijalizacije na nivoima izraelske ratne avijacije, praćenja, izviđanja i izvođenja napada.

Dodao je da je snimak otkrio superiornu sposobnost Hezbollaha da dopre duboko u zračnu bazu, uprkos stanju pripravnosti koje je proglasila okupaciona vojska nakon bombardiranja luke Hodeidah.

Snimak je dao precizne detalje cijele izraelske zračne baze, sa njenim pojedinostima, eskadrilama aviona, platformama unutar nje i obezbjeđenjem čelnika baze.

Izvor: Al Jazeera

Reklama