Netanyahu se obraća u Kongresu, Harris neće prisustvovati njegovom govoru

Netanyahuova posjeta Washingtonu dolazi usred političkih previranja u Sjedinjenim Američkim Državama.

Netanyahuova posjeta Washingtonu bila je popraćena demonstracijama (Nir Elias / Pool / AFP)

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu danas će održati govor pred Američkim kongresom u kojem će pokušati izvršiti pritisak na Sjedinjene Američke Države, u svjetlu napetosti između dva saveznika nakon više od devet mjeseci agresije na Pojas Gaze.

Netanyahuova posjeta Washingtonu dolazi usred političkih previranja u Sjedinjenim Američkim Državama, koja su krenula neuspjelim atentatom na republikanskog kandidata Donalda Trumpa, povlačenjem demokratskog predsjednika Joea Bidena iz utrke za Bijelu kuću i ulaskom njegove zamjenice Kamale Harris u utrku i njene borbe da dobije nominaciju Demokratske stranke za predsjedničke izbore u novembru.

Netanyahu se ranije miješao u američku politiku 2015. godine tako što je, oslanjajući se na Kongres, pokušao natjerati predsjednika Baracka Obamu da odbije nuklearni sporazum s Iranom.

Ovo je četvrti put – rekord za stranog lidera – da se Netanyahu obraća Kongresu, što je inače rezervisano za lidere koji dolaze u državne posjete.

Sastanci s Bidenom, Harris i Trumpom

Netanyahu bi trebao održati govor pred oba doma Kongresa u 18:00.

Zvaničnik Bijele kuće rekao je za Al Jazeeru kako se očekuje da će se predsjednik Joe Biden sastati s Netanyahuom u četvrtak, a da će potpredsjednica Kamala Harris održati odvojeni sastanak s Netanyahuom, jer ona ne bi trebala prisustvovati njegovom govoru u Kongresu, pravdajući to nedostatkom vremena iako bi, prema protokolu, trebala rukovoditi sjednicom.

Reuters je citirao jednu od pomoćnica Kamale Harris, koja je kazala da ona neće predsjedavati sesijom tokom koje će se Netanyahu obratiti Kongresu te da će se s njim sastati u Bijeloj kući.

Zauzvrat, republikanski kandidat Donald Trump rekao je da se raduje susretu s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u petak i postizanju mira na Bliskom Istoku.

Trump je sastanak koji je trebao biti održan u srijedu odgodio na Netanyahuov zahtjev.

Predsjedavajući Zastupničkog doma Američkog kongresa Mike Johnson pozdravio je Netanyahuovu posjetu Washingtonu, ističući da Izrael nije sam i da su Sjedinjene Američke Države uz njega kao svog najvažnijeg saveznika na Bliskom Istoku.

Odbacivanje i bojkot govora

Posjeta izraelskog premijera, koji je u ponedjeljak stigao u Washington, izazvala je haos ne samo na ulicama glavnog grada kao rezultat demonstracija zbog njegove posjete i osude rata u Pojasu Gaze.

Nastavljene su i reakcije demokratskih zastupnika koji su odbacili Netanyahuov govor pred Kongresom, jer su oštro kritizirali izraelskog premijera i njegovu politiku.

Demokratski predstavnik Jerry Nadler rekao je da Netanyahu ugrožava sigurnost Izraela, živote talaca, stabilnost regiona i demokratskih normi.

Dodao je da Netanyahu želi održati stabilnost svoje “ekstremističke koalicije” i pobjeći od svojih problema sa zakonom, napominjući da je Netanyahuov govor koji se iščekuje sljedeći korak “u dugom nizu pokušaja manipulacije u lošoj namjeri republikanaca da dodatno politiziraju odnos između Sjedinjenih Američkih Država i Izraela zbog stranačkih dobitaka”.

Nadler ovo smatra Netanyahuovim “trikom” čiji je cilj pomoći “njegovoj očajnoj političkoj unutrašnjoj poziciji”. “Nemam sumnje da se to ne bi trebalo desiti”, kaže on.

Netanyahu se smatra “najgorim vođom u jevrejskoj historiji od kralja Makabeja koji je pozvao Rimljane u Jerusalem prije više od 2.100 godina”, kako je rekao.

Član većine u Senatu Dick Durbin iz Illinoisa je, također, potvrdio da neće sjediti skrštenih ruku i “navijati za Netanyahua” s obzirom na njegovo ponašanje u ratu u Gazi i odbijanje da razmotri bilo kakav mirovni plan.

Demokratski senator Jeff Merkley rekao je da je Netanyahuova strategija dovela do ubijanja više od 12.000 djece i žena i izazvala glad u Gazi, dodajući da Netanyahua ne treba pustiti na govornicu, jer daje prednost vlastitom političkom opstanku nad životima zatočenika.

Kada je riječ o istaknutom demokratskom senatoru Dicku Durbinu, on je za CNN rekao da neće prisustvovati Netanyahuovom govoru i da će uskoro dati izjavu u kojoj će iznijeti razloge.

Demokratski senator Chris Van Hollen pozvao je svoje kolege u Kongresu da bojkotuju Netanyahuov iščekivani govor, ukazujući da Kongres ne bi trebao biti saučesnik u njegovoj aktuelnoj političkoj obmani, kako je rekao.

Hollen je tokom sjednice Senata dodao da su politika i izjave izraelskog premijera oslabili odnose između Washingtona i Tel Aviva.

“Ne, Netanyahu nije dobrodošao u Kongres SAD-a”, napisao je ljevičarski senator Bernie Sanders na platformi X.

Tenzije prilikom sastanka s porodicama

Iza kulisa sjednice koja je okupila Netanyahua i porodice zatvorenika koji imaju američko državljanstvo, kako je javila Izraelska radiodifuzna uprava, dominirale su velike tenzije.

Kako se dodaje, Netanyahu je tokom sastanka obavijestio porodice zatvorenika da je cilj njegove politike pojačati pritisak na Hamas i ne povinovati se njegovim uslovima.

Izraelska radiodifuzna korporacija izvijestila je da je Netanyahuov savjetnik rekao porodicama, tokom sastanka, da Hamas ne želi zaključiti sporazum.

Dodala je da je Netanyahu, također, obavijestio posrednike da Izrael mora ostati na osovini Philadelphia i nakon prve faze sporazuma o razmjeni jer će to, kako je rekao, predstavljati sredstvo pritiska na Hamas da provede drugu njegovu fazu.

Očekuje se da će Netanyahu iskoristiti kongresnu govornicu da odbrani svoje kontinuirano odbijanje sporazuma o razmjeni s Hamasom te svoju politiku povećanja vojnog pritiska i nastavka rata dok ne postigne ono što je opisao kao “ciljeve rata”.

Od njega se, također, očekuje da se fokusira na, kako je naziva, iransku prijetnju Izraelu, u pokušaju da od Sjedinjenih Američkih Država dobije ono što mu je potrebno.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama