Gruzija istražuje navodnu zavjeru za svrgavanje Vlade

Državna obavještajna agencija tvrdi da su ‘bivši zvaničnici’ također planirali ubiti čelnika vladajuće stranke Ivanišvilija.

Gruzijske sigurnosne službe tvrde da zavjera uključuje atentat na bivšeg premijera i osnivača vladajuće stranke Bidzine Ivanišvilija [EPA]

Gruzijska državna obavještajna služba najavila je otvaranje istrage o zavjeri za “nasilno rušenje” Vlade. U saopćenju objavljenom na Facebooku u srijedu, Služba državne sigurnosti Gruzije navela je da “istražuje kriminalne aktivnosti” usmjerene na stvaranje nemira, uključujući zavjeru za ubistvo Bidzine Ivanišvilija, počasnog predsjednika vladajuće stranke Gruzijski san.

U saopćenju se optužuju “bivši visoki zvaničnici” da stoje iza zavjere, a lokalni mediji ukazuju na povezanost s Ukrajinom. Objava je došla usred pojačanih napetosti u Gruziji oko uvođenja zakona o “stranom utjecaju” za koji protivnici kažu da ilustrira približavanje Vlade Rusiji.

“Cilj kriminalnih aktivnosti je nasilno rušenje državne vlasti destruktivnim snagama usred stvaranja nemira u zemlji i slabljenja vlasti”, saopćeno je, a dodaje se kako su u toku aktivne istrage i operativno-istražne mjere u okviru kojih se određene osobe upućuju na ispitivanje istražnim organima.

Sigurnosna služba nije imenovala osumnjičene, no gruzijski mediji objavili su da je najmanje šest osoba pozvano na ispitivanje, od kojih se većina borila protiv ruske invazije na Ukrajinu.

Gruzijske su vlasti opetovano optuživale Gruzijce koji žive u Ukrajini i koji se bore protiv Rusije da planiraju državni udar. Zvanični Tbilisi kaže da se protivi invaziji Moskve na Ukrajinu, ali je odbio uvesti sankcije Rusiji zbog njene agresije. Gruzija je također domaćin značajnom broju Rusa koji su pobjegli iz svoje zemlje u strahu od napora Moskve za mobilizaciju.

“Ruski zakon”

Ivanišvili je najbogatiji čovjek južnokavkaske države. Osnivač Gruzijskog sna, koji i dalje ima značajan utjecaj na stranku, odbacuje optužbe da gura Gruziju – koju su 2008. godine napale ruske snage – natrag prema Moskvi.

Milijarder insistira na tome da se Vlada još uvijek nada pomaku prema članstvu u Evropskoj uniji. Međutim, Brisel je više puta poručio da zakon o stranom agentu ugrožava tu ambiciju.

Službeno predvođena premijerom Iraklijem Kobakidzeom, vladajuća koalicija nadjačala je veto predsjednice Salome Zurabišvili na kontroverzni zakon u maju u vrijeme velikih protesta koje su vlasti nasilno ugušile.

Novi zakon zahtijeva od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih grupa da se registriraju kao “zastupnici interesa strane sile” ako primaju više od 20 posto svog finansiranja iz inozemstva.

Vlada je insistirala da je zakon potreban kako bi se zaustavilo ono što smatra štetnim stranim akterima koji pokušavaju destabilizirati južnokavkasku naciju od 3,7 miliona stanovnika. Međutim, mnogi gruzijski novinari i aktivisti tvrde da je pravi cilj prijedloga zakona stigmatizirati ih i ograničiti raspravu uoči parlamentarnih izbora zakazanih za oktobar.

Protivnici su osudili zakon kao “ruski zakon” jer nalikuje mjerama koje je Kremlj progurao za slamanje nezavisnih medija i neprofitnih grupa.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama