Hoće li Moskva dati napredno oružje jemenskom ‘Ansar Allahu’
Putin je 5. juna rekao da bi njegova zemlja mogla odgovoriti na zapadne isporuke oružja dugog dometa Ukrajini, pružanjem ruskog oružja onima koje je opisao kao neprijatelje Zapada.
Moskva šuti dok CIA, kako je objavio Wall Street Journal, upozorava na mogućnost da Rusija naoruža jemensku grupu Ansar Allah naprednim protivbrodskim projektilima, kao odgovor na podršku Washingtona Ukrajini u pokretanju napada na unutrašnjost Rusije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 5. juna, tokom sastanka sa stranim novinarima, rekao da bi njegova zemlja mogla odgovoriti na zapadne isporuke oružja dugog dometa Ukrajini pružanjem ruskog oružja onima koje je opisao kao neprijatelje Zapada.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU Bejrutu vlada strah da će situacija eskalirati bespovratno
Teror izvan Gaze – Etničko čišćenje na Zapadnoj obali | Opservatorij
Koncert za pomoć Gazi: Zagrepčani prikupljaju pomoć Palestincima
Prema ruskim posmatračima, moguće je da je ruska šutnja na objavu američkog lista diplomatska i politička taktika koja ima za cilj da zadrži poziciju Moskve nedovoljno jasnom i ostavi prostor za najširi spektar tumačenja, a da pritom ne bude uvučena u davanje pojašnjenja da li se ta izjava konkretno odnosi i na podršku Husima.
Razmjena prijetnji
Nema sumnje da je tačka koja se odnosi na mogućnost pružanja ruske vojne podrške grupi Ansar Allah – u ovom trenutku – posebno osjetljiva, s obzirom na to da grupa nastavlja s napadima na američke i zapadne brodove i razarače u Crvenom moru, ciljajući komercijalne brodove koji idu prema Izraelu, ulazeći tako u direktnu konfrontaciju s Washingtonom.
Strateški analitičar Roland Begamov ističe da je američki govor o mogućnosti da Rusija snabdije grupu Ansar Allah novim kvalitativnim oružjem prikrivena prijetnja i preventivno upozorenje da bi Washington mogao pribjeći – kao odgovor – snabdijevanju Kijeva oružjem sposobnim za gađanje dubine ruske teritorije.
U intervjuu za Al Jazeera Net, objasnio je da Washington smatra da su regije koje su priključene Rusiji, uključujući i Krim, “okupirane ukrajinske teritorije” i stoga nema ništa protiv toga da se ukrajinskim snagama pruži ono što im je potrebno za njihovo “oslobađanje”, shodno terminu koji je upotrijebio.
Ali to – prema njegovom mišljenju – ne znači da će Moskva nužno odgovoriti preko Crvenog mora i Adenskog zaljeva iz nekoliko razloga, uključujući i to što jemenska grupa posjeduje dovoljno oružja da nastavi s napadima na američke i zapadne snage, osim mogućnosti gađanja izraelske dubine, kao što se nedavno dogodilo u Tel Avivu.
Mnogo neprijatelja
Osim toga, Rusija ne želi naštetiti svojim odnosima sa zemljama u regionu, poput Saudijske Arabije koja je još u stanju sukoba s Ansar Allahom, osim činjenice da ta grupa koristi liniju snabdijevanja oružjem i tehnikom iz Irana, što u suštini negira potrebu za ruskim naoružanjem, bez obzira o kojoj vrsti oružja se radilo, dodaje Begamov.
Prema njegovom mišljenju, zemlje koje su kandidati za dobijanje visokokvalitetnog ruskog naoružanja su, prije svega, Kuba i Venecuela, ili bilo koji drugi dio svijeta kome bi moglo biti potrebno rusko oružje kojim se mogu izvesti “osjetljivi udari” na zapadne mete.
Analitičar ističe da je Zapad, zahvaljujući svojoj neokolonijalnoj politici, sebi stvorio mnoge neprijatelje, bilo da se radi o državama ili oružanim grupama, stoga je broj adresa kojima bi se moglo pružiti rusko naoružanje, direktno ili uz posredovanje treće strane, veći nego ikada ranije.
Sa svoje strane, stručnjak za bliskoistočne poslove Andrey Ontikov ne isključuje mogućnost da će doći do promjene u ruskom stavu u pogledu snabdijevanja Ansar Allaha oružjem ili tehnologijama za elektronsko ratovanje kada to bude potrebno, na osnovu novih momenata koji se mogu pojaviti u budućnosti i koji bi mogli promijeniti ruske kalkulacije s ekspanzijom, vrstom i obimom sukoba sa Zapadom.
Američki stav o upotrebi dalekometnog oružja protiv Rusije ne treba uzeti novo za gotovo, smatra on. U svakom trenutku SAD može odstupiti od trenutnih postojećih pravila.
Novi signali
Ontikov objašnjava da, iako američki predsjednik Joe Biden kaže da je dozvolio Ukrajincima da koriste američko oružje za napade na Rusiju u blizini granice, on im nije dozvolio da napadaju ciljeve na dubini većoj od 200 milja ili da gađaju Moskvu.
Dodao je da glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby kaže da, ako se to dogodi, Sjedinjene Američke Države neće moći kontrolirati Ukrajince.
Dakle, Moskva ne samo da šalje nove signale Zapadu, već jasno govori o tome kako može odgovoriti izjavom da zadržava pravo slanja oružja dugog dometa zemljama i stranama koje su pod pritiskom, uključujući i vojni, da se suprotstave zemljama koje šalju slično oružje u Ukrajinu i pozivaju na gađanje dubine ruske teritorije.
Prema procjenama Ontikova, podrška Moskve bilo kojoj strani koja je uključena u sukob s Washingtonom, uključujući i “Ansar Allah”, vođena je – trenutno – proračunima i pravilima, ali će se sve one vjerovatno mijenjati u zavisnosti od promjena koje se mogu dogoditi u pravilima postojećeg sukoba sa Zapadom u svjetlu trenutnog stanja u sukobu s Ukrajinom.
Istakao je da Husi posjeduju – između ostalog – sovjetsko oružje koje je još pogodno za “efikasnu” upotrebu, koje su modificirali i poboljšali, čineći ga kompatibilnim s globalnim navigacijskim sistemom kako bi išao u korak sa specifičnostima trenutnog vojnog sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom.