Reuters: Demokrate i Kamala Harris protiv američke historije rasizma i seksizma

Ukoliko bi zamijenila Bidena na mjestu demokratskog predsjedničkog kandidata, Harris bi imala težak zadatak za riješiti u jako kratkom roku.

Jedan bivši demokratski zastupnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da misli da je Harris veći rizik zbog svog rada nego zbog svoje rase (Reuters/ Kevin Mohatt)

Demokratska stranka prihvatit će historijski rizik ako se okrene potpredsjednici Kamali Harris da postane njena predsjednička kandidatkinja, nadajući se da tamnoputa žena može nadvladati rasizam, seksizam i vlastite pogrešne političke korake kako bi porazila republikanca Donalda Trumpa, piše Reuters.

Američka agencija piše kako su, u više od dva stoljeća demokratije, birači iz Sjedinjenih Američkih Država izabrali samo jednog tamnoputog predsjednika i nikad nijednu ženu, što je podatak zbog kojeg se čak i neki nebjelački birači pitaju može li Harris probiti najtvrđi plafon američke politike.

“Hoće li njena rasa i spol biti problem? Apsolutno”, govori LaTosha Brown, politička strateginja i suosnivačica Fonda Black Lives Matter.

Harris će se suočiti i sa drugim velikim izazovima: ako bude postavljena na vrh liste, imat će samo tri mjeseca za kampanju i borbu da ujedini stranku i donatore iza sebe. Ipak, mnoge su demokrate uzbuđene zbog njenih šansi.

Tridesetak demokratskih zastupnika izrazilo je bojazan da će predsjednik Joe Biden (81) izgubiti izbore koje stranka smatra bitkom za budućnost američke demokratije jer mu nedostaje mentalne i fizičke izdržljivosti da pobijedi i služi još četiri godine, zbog čega je američki predsjednik danas donio odluku da se povuče iz utrke. Mnogi se boje da bi Trump i republikanci mogli zauzeti ne samo Bijelu kuću, već i oba doma Kongresa.

Kontrast prema dvojici republikanaca

Harris (59) je dva desetljeća mlađa od Trumpa i glavni je borac za prava na pobačaj, što je pitanje koje je jako bitno među mlađim glasačima i progresivnom bazom demokrata. Zagovornici tvrde da bi ona potakla te birače, učvrstila potporu Afroamerikanaca i donijela oštre vještine raspravljanja kako bi procesuirala politički slučaj protiv bivšeg predsjednika.

Njena bi kandidatura predstavljala kontrast u odnosu na Trumpa i njegovog potpredsjedničkog kandidata, senatora J. D. Vancea, dvojicu bijelaca na listi republikanaca, govori Brown.

“To je za mene odraz američke prošlosti. Ona je odraz američke sadašnjosti i budućnosti”, dodaje sagovornica Reutersa.

No, uprkos tome što je u posljednjih nekoliko sedmica dobila pohvale zbog svoje odbrane Bidena, neke demokrate su i dalje zabrinuti zbog nestabilne prve dvije godine mandata potpredsjednice Harris, kratke kampanje za demokratsku nominaciju 2020. i – možda najviše od svega – težine duge historije rasne i rodne diskriminacije u SAD-u.

U hipotetskom međusobnom sučeljavanju, Harris i Trump bili su izjednačeni sa po 44 posti podrške u anketi Reuters/Ipsos od 15. do 16. jula, provedenoj neposredno nakon pokušaja atentata na Trumpa. Trump je vodio ispred Bidena 43 prema 41 posto u istoj anketi, iako je razlika od dva postotna boda bila unutar granice greške od tri postotna boda.

Ocjena odobravanja Harris, iako je niska, za trunku je veća od one koju ima Biden. Prema anketi Five Thirty Eight, 38,6 posto Amerikanaca odobrava Harris, dok 50,4 posto ne odobrava. Biden ima 38,5 posto odobravanja i 56,2 posto neodobravanja.

Bez sigurne opcije

“Ako mislite da postoji konsenzus među ljudima koji žele odlazak Joea Bidena da će podržati Kamalu – potpredsjednicu Harris – varate se”, napisala je ranije zastupnica Alexandra Ocasio-Cortez, pristalica Bidena, na Instagramu. “Nema sigurne opcije.”

Sjedinjene Američke Države izabrale su Baracka Obamu, prvog i jedinog tamnoputog predsjednika 2008. godine. Jedina žena koja je bila na čelu predsjedničke liste velike stranke Hillary Clinton izgubila je od Trumpa 2016. godine.

Pristalice Harris, prve žene, prve tamnopute i prve osobe porijeklom iz Južne Azije koja je bila potpredsjednica, tvrde da je ona već izdržala nepravedne napade povezane s njenom rasom i spolom i da je spremna za više.

“Amerika ima historiju rasizma, seksizma, pa sam siguran da će to biti faktor u ovom razgovoru, faktor u njenoj kampanji”, rekao je Jamal Simmons, bivši pomoćnik Harris.

No, rekao je da postoji i naličje: tamnoputi birači mogli bi biti pokrenuti ako se Harris stavi na vrh liste, a žene, uključujući neke koje žale što nisu glasale za Clinton 2016, također bi je podržale.

“Također je istina da će ona imati koristi od svoje rase i spola, da bi se mnogi Afroamerikanci mogli okupiti uz njenu kandidaturu”, dodaje Simmons.

Harris ima koristi od veće prepoznatljivosti imena nego drugi demokratski čelnici koji su istaknuti kao potencijalni predsjednički kandidati, smatra on. Guverner Kalifornije Gavin Newsom i guvernerica Michigana Gretchen Whitmer među onima su o kojima se u demokratskim krugovima govori kao o mogućim zamjenama.

“Iako ona ima nedostataka i mana, kao i svi, mi znamo te nedostatke i mane, tako da možete izgraditi kampanju s jasnoćom. Svi drugi kandidati su potpuna nepoznanica”, rekao je Simmons.

Jedan bivši demokratski zastupnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da misli da je Harris veći rizik zbog svog rada nego zbog svoje rase. Harris je imala problema sa fluktuacijom osoblja na početku svog potpredsjedničkog mandata i pokazala je mali napredak u svojim portfeljima zaštite glasačkih prava i zaustavljanja migracija iz Srednje Amerike.

“Mislim da je stvar s rasom samo dodatni faktor ili faktor pogoršanja”, rekao je bivši zastupnik. “Bilo šta od toga bit će kockanje, ali sviđaju mi ​​se šanse s drugim kandidatom, čak i ako to znači da je Kamala na vrhu liste.”

Patrijarhat kao paklena droga

Trump je koristio rasistički i seksistički jezik, otvoreno i privijeno. Godine 2020. rekao je da je “čuo” da Harris, američka državljanka rođena u Kaliforniji ne ispunjava uvjete da bude kandidat za potpredsjednika. Na skupu u Michiganu u subotu, Trump se obrušio na Harris zbog načina na koji se smije.

“Zovem je Smijajuća Kamala “, rekao je Trump. “Jeste li je ikada gledali kako se smije? Ona je luda.”

Trumpova kampanja navodi kako demokrate koriste “klasične dezinformacije” o njegovom jeziku i spominju spor Harris sa Bidenom u debati 2019. o radu školskih autobusa i njenu kritiku Bidena zbog saradnje sa segregacionistima u Senatu.

“Nasuprot tome, predsjednik Trump ima rekordno visoke rezultate anketa među Afroamerikancima”, rekao je u izjavi viši savjetnik Trumpove kampanje Jason Miller.

Mjesto rođenja

Trump je iznio lažne tvrdnje o mjestu rođenja Obame, koji je rođen na Havajima. Te su neistine postale popularnije među ekstremno desničarskim aktivistima i njegovom nacionalističkom bazom, što je nagnalo ogorčenog Obamu, koji je osudio “karnevalske lajavce”, da objavi dužu verziju svog rodnog lista iz Bijele kuće.

Tadašnja anketa pokazala je da četvrtina svih Amerikanaca – i 45 posto republikanaca – vjeruje da Obama nije rođen u državi.

“Imate birtherizam 2.0”, rekao je Cliff Albright, suosnivač i izvršni direktor Black Voters Matter Funda, neprofitne organizacije sa sjedištem u Atlanti, misleći na Harris.

Nadia Brown, direktorica programa ženskih i rodnih studija na Univerzitetu Georgetown, rekla je kako, uprkos jačanju afroameričkih političkih vođa, i dalje postoji primjetno oklijevanje da se žene prihvate na ključnim rukovodećim ulogama.

“Patrijarhat je vraška droga”, rekla je Brown. “S rasizmom je lako, vidimo to i možemo ga prozvati. Raspoloženje koje ne vidimo kao artikulirano izraženo je prava suzdržanost da upravo Afroamerikanka bude vođa.”

Položaj Harris u stranci poboljšao se njenim agresivnim zagovaranjem reproduktivnih prava nakon što je Vrhovni sud 2022. oborio zakon Roe protiv Wadea, koji je štitio pravo žena na pobačaj.

Biden joj je pripisao zasluge za pomoć u sprečavanju “crvenog vala” pobjeda republikanaca na izborima u sredini mandata te godine, a Harris je proputovala državu kao glavni glasnogovornik kampanje o pravima na pobačaj.

Harris bi također mogla naslijediti Bidenovu potporu koju ima među tamnoputim glasačima, a koji su mu pomogli da dođe do demokratske nominacije 2020.

A ako se stranka na kraju ujedini oko Harris, ona bi mogla nositi dio krivice kod birača koji kažu da su demokratski čelnici prikrivali Bidenove slabosti.

“Pomalo sam završila s demokratima. Mnogi su znali za Bidenovo stanje i skrivali su ga. Kamala je bila dio toga”, rekla je Gina Gannon (65), penzionerka u neodlučnoj državi Georgiji, a koja je glasala za Trumpa 2016. i Bidena 2020. godine.

Izvor: Agencije

Reklama