‘Nekažnjivost mora prestati’: Reakcije svijeta na presudu ICJ-a o izraelskoj okupaciji

Nekoliko zemalja poziva međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Izrael zbog mišljenja najvišeg suda UN-a.

Izraelski vojnici u izbjegličkom kampu Nur Shams na okupiranoj Zapadnoj obali, 9. jula 2024. [Jaafar Ashtiyeh/AFP]

Međunarodne reakcije stižu nakon presude najvišeg suda Ujedinjenih naroda da je daljnja prisutnost Izraela na okupiranom palestinskom teritoriju nezakonita i da je treba okončati.

Palestinski dužnosnici pozdravili su presudu Međunarodnog suda pravde (ICJ) kao “prekretnicu” u njihovoj desetljećima dugoj borbi za pravdu. Izrael je brzo osudio odluku od petka, dok je njegov najveći saveznik SAD kritizirao presudu u subotu nakon početne šutnje.

Iako neobavezujuća, savjetodavna odluka 15 sudija utvrdila je da Izrael nema pravo na suverenitet nad okupiranim teritorijem, da je prekršio međunarodne zakone koje se tiču osvajanja teritorija silom i da blokira pravo Palestinaca na samoodređenje.

Nadalje je utvrđeno da su zemlje obavezne ne “pružati pomoć ili pomoć u održavanju” prisutnosti Izraela na okupiranom teritoriju.

Evo kako je svijet reagirao:

Australija

Vlada premijera Anthonyja Albanesea rekla je da poštuje “ulogu ICJ-a u održavanju međunarodnog prava i poretka temeljenog na pravilima”.

“Želimo vidjeti konkretne korake koje poduzima Izrael kako bi zaustavio širenje naselja kao odgovor na ekstremističke aktivnosti”, rekla je vlada u saopćenju, dodajući da još uvijek “pažljivo razmatra detalje” presude.

Belgija

Ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib navela je u objavi na društvenim mrežama: “Belgija će se uvijek zalagati za poštivanje međunarodnog prava.”

Brazil

Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je kako presuda “jača potrebu za rješenjem dvije države, s nezavisnom i održivom državom Palestinom koja postoji rame uz rame s Izraelom, u miru i sigurnosti, unutar granica iz 1967, koje uključuju Pojas Gaze i Zapadnu obalu, s istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom”.

Bolivija

Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je UN i njegove države članice da “poduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaustavili zločine koji se čine u Pojasu Gaze i garantirali pravo Palestine na samoodređenje”.

Bolivija je prekinula veze s Izraelom u početnim danima rata i kasnije je postala prva latinoamerička zemlja koja je podržala odvojenu tužbu za genocid protiv Izraela koji je pokrenula Južna Afrika pred ICJ-om.

Egipat

Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je Izrael da hitno prekine okupaciju, zaustavi sve nove aktivnosti naseljavanja i evakuira sva postojeća naselja.

Ministarstvo je također pozvalo međunarodne strane “da poštuju i provode savjetodavno mišljenje ICJ-a, pomognu palestinskom narodu u ostvarivanju prava na samoodređenje i rade na okončanju humanitarne patnje koju trpe”.

Island

Ministarstvo vanjskih poslova kaže da je presuda ICJ-a “jasna”.

“Nastavak izraelske okupacije Zapadne obale i istočnog Jerusalema je nezakonit, kao i njegove aktivnosti naseljavanja. Island poziva Izrael da prestane sa svim aktivnostima koje krše međunarodno pravo”, stoji u saopćenju.

Sjedinjene Američke Države

Administracija predsjednika Joea Bidena, koja često naglašava “poredak temeljen na pravilima”, kritizirala je presudu uprkos priznanju da su izraelska naselja “nedosljedna” međunarodnom pravu.

“Zabrinuti smo da će širina mišljenja suda zakomplicirati napore za rješavanje sukoba i postizanje hitno potrebnog pravednog i trajnog mira s dvjema državama koje žive jedna pored druge u miru i sigurnosti”, naveo je američki State Department za Reuters.

Indonezija

Ta zemlja jugoistočne Azije rekla je da se presuda “odnosi na težnju Indonezije i ostatka međunarodne zajednice u osiguranju pravde za Palestince”.

“Indonezija poziva Generalnu skupštinu UN-a i Vijeće sigurnosti da udovolje zahtjevu suda razmatranjem odgovarajućih sredstava i potrebnih koraka za okončanje izraelske nezakonite prisutnosti u Palestini”, saopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova.

Irska

Ministar vanjskih poslova Michael Martin rekao je da će raditi s partnerima u EU i UN-u “kako bismo vidjeli kako sada možemo primijeniti ovo autoritativno mišljenje suda da se prekine izraelska ilegalna prisutnost” na okupiranom palestinskom području.

Katar

Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je kako presuda ICJ-a “odražava visoke odredbe međunarodnog prava koje se moraju poštivati”.

Ponovilo je “čvrsto stajalište Katara o pravednosti palestinskog cilja i moralnom imperativu podrške legitimnim pravima bratskog palestinskog naroda”.

Jordan

Ministar vanjskih poslova Ayman Sadadi rekao je: “Nekažnjavanju Izraela mora doći kraj. Njegovi ratni zločini moraju biti zaustavljeni. Izrael se mora smatrati odgovornim.”

Kuvajt

Ministarstvo vanjskih poslova te zaljevske zemlje pozvalo je međunarodnu zajednicu da izvrši svoje “pravne, političke i moralne dužnosti kako bi se ostvarila težnja bratskog palestinskog naroda da uspostavi svoju nezavisnu državu i zaustavi agresiju na Gazu”.

Lihtenštajn

Misija evropske kneževine pri UN-u rekla je da ICJ “stavlja vladavinu prava u fokus rješavanja međunarodnih sporova”.

“Veselimo se saradnji sa svim državama na temelju presude, posebno kako bismo osigurali potpunu primjenu prava na samoodređenje”, rečeno je na X-u.

Malezija

Ova zemlja jugoistočne Azije pozdravila je “značajnu presudu”.

“Malezija poziva sve države da prisile Izrael da se pridržava presude ICJ-a i odmah prekinu svoju podršku Izraelu u nastavku nezakonite okupacije Palestine”, rečeno je.

Norveška

Ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide nazvao je presudu ICJ-a “kristalno jasnom”.

“Izraelske politike i prakse treba smatrati aneksijom velikih dijelova okupiranog palestinskog teritorija i krše međunarodno pravo”, napisao je na X-u.

Španija

Madrid je rekao da presuda “uključuje važne izjave o nezakonitosti izraelske okupacije palestinskih teritorija i naselja, između ostalih aspekata”.

“Vlada poziva UN i međunarodnu zajednicu da uzmu u obzir zaključke suda i usvoje odgovarajuće mjere u tom pogledu”, stoji u saopćenju.

Slovenija

Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je Izrael “da poštuje svoje dužnosti i obaveze prema međunarodnom pravu” kako je navedeno u mišljenju ICJ-a.

Južna Afrika

Ministar međunarodnih odnosa i saradnje Ronald Lamola rekao je da presuda “potvrđuje dugotrajno stajalište Južne Afrike da izraelska okupacija palestinskog teritorija ostaje nezakonita prema međunarodnom pravu”.

“Sada postoji dodatna pravna obaveza za sve države da prekinu saučesništvo u nezakonitim radnjama Izraela i da djeluju kako bi osigurale poštivanje međunarodnog prava”, navedeno je u izjavi.

Ujedinjeno Kraljevstvo

Novoformirana laburistička vlada rekla je da “poštuje nezavisnost ICJ-a” i razmatra presudu prije nego što da službeni odgovor.

Ministarstvo vanjskih poslova dodalo je da se Ujedinjeno Kraljevstvo “snažno protivi širenju ilegalnih naselja i rastućem nasilju doseljenika”.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su uspostavili službene diplomatske veze s Izraelom 2020, “pozdravili” su presudu.

Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da “odbacuje sve mjere usmjerene na promjenu historijskog i pravnog statusa okupiranog palestinskog teritorija i sve prakse u suprotnosti s rezolucijama o međunarodnom legitimitetu koje prijete daljnjom eskalacijom i nestabilnošću u regiji i ometaju napore za postizanje mira i stabilnost”.

Saudijska Arabija

Kraljevstvo je pozdravilo presudu ističući “potrebu poduzimanja praktičnih i vjerodostojnih koraka kako bi se postiglo pravedno i sveobuhvatno rješenje za palestinsko pitanje”.

Turska

Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je međunarodna zajednica “obavezna zauzeti čvrst i odlučan stav kako bi stala na kraj nezakonitim praksama Izraela”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama