Udar na IT-sektor u svijetu, poremećen rad banaka, medija i aviokompanija

Problemi su počeli u Australji, potom su u Velikoj Britaniji smetnje prijavile željezničke kompanije, dio vodećih kompanija prizemljio je letove u SAD-u, a probleme su prijavili i aerodromi u Njemačkoj i Španiji.

Australia Broadcasting Corporation i Network Ten rekli su da su njihovi sistemi pogođeni prekidom (EPA-EFE/ANTHONY ANEX/Keystone)

Nakon što je Australiju pogodio veliki udar na IT-sektor, koji je poremetio rad banaka, telekoma, medija i aviokompanija, slični problemi pojavili su se i drugdje u svijetu – u Velikoj Britaniji, SAD-u, Njemačkoj, Španiji…

Prema svemu sudeći, do globalnih tehnoloških problema došlo je zato što je proizvođač programa za kibernetičku sigurnost CrowdStrike izvršio pogrešno ažuriranje svog programa. CrowdStrike je američka tehnološka kompanija koja pruža niz sigurnosnih usluga koje korisnike štite od, između ostaloga, kibernetičkih napada.

Izvršni direktor Crowdstrikea George Kurtz je dao izjavu o njihovom ažuriranju zbog kojeg je došlo do velikih problema diljem svijeta.

“Crowdstrike aktivno radi s klijentima na koje utječe nedostatak pronađen u jednom ažuriranju sadržaja za Windows hostove. Mac i Linux hostovi nisu pogođeni. Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad. Problem je identificiran, izoliran i pokrenut je popravak. Korisnike upućujemo na portal za podršku za najnovija ažuriranja. Nastavit ćemo pružati potpuna i stalna ažuriranja na našoj web stranici. Nadalje preporučujemo organizacijama da osiguraju komunikaciju s predstavnicima Crowdstrikea putem službenih kanala. Naš tim je u potpunosti mobiliziran kako bi osigurao sigurnost i stabilnost Crowdstrikeovih klijenata”, rekao je izvršni direktor Crowdstrikea.

Ta kompanija sa sjedištem u Austinu u SAD-u saopćila je da je svjesna izvještaja o padovima Microsoftovog operativnog sistema Windows diljem svijeta vezano za njezin program Falcon koji štiti od štetnih kompjuterskih pojava.

To je neispravno ažuriranje dovelo do toga da su brojni serveri i kompjuteri diljem svijeta prestali raditi, odnosno nisu se nikako mogli ispravno upaliti.

CrowdStrike je objavio da je identificirao problem te povukao neispravno ažuriranje, ali to nije pomoglo kompjuterima koja su već zahvaćena problemima.

“CrowdStrike je već objavio novi update koji rješava prethodne greške i naknadne probleme sa serverima. Kako vaši uređaji budu primali ovo ažuriranje, možda ćete morati ponovno pokrenuti sistem kako bi promjene stupile na snagu te kako bi se riješili problemi”, navedeno je u saopćenju ove kompanije.

Problemi diljem svijeta

Probleme su u Velikoj Britaniji prijavile željezničke kompanije, dio vodećih kompanija prizemljio je letove u SAD-u, a probleme su prijavili i aerodromi u Njemačkoj i Španiji.

Velike američke aviokompanije poput American Airlinesa, Delte i United Airlinesa otkazale su letove, a u problemima su se našli i amsterdamski aerodrom Schiphol, jedan od najprometnijih u Evropi, kao i aerodromi u Berlinu, Pragu, Edinburghu i Španiji.

Pogođen je i britanski zdravstveni sistem, a mediji stalno izvještavaju o novim ‘žrtvama’ ovog IT kvara.

Među njima su i indijski aerodromi i australski mediji, banke i telekomi.

I australska nacionalna koordinatorica za kibernetičku sigurnost Michelle McGuinness objavila je da ništa ne sugerira da je riječ o kibernetičkom napadu.

Blagajna u trgovini mješovitom robom u Sydneyu zbog kvara prima samo keš [Stella Qiu/Reuters]

“Ne možemo pristupiti dijagramima vozača na određenim lokacijama, što dovodi do potencijalnih otkazivanja u kratkom roku. Pogođeni su i drugi ključni sistemi”, navele su britanske željezničke kompanije na svojoj web stranici.

U problemu su se našle i neke medijske kompanije, poput Sky Newsa, a oglasio se i Microsoft koji ima problema sa tzv. 365 aplikacijama.

Australija: Tehnički ispad velikih razmjera

Australijski nacionalni koordinator za kibernetičku sigurnost rekao je u petak da je svjestan “tehničkog ispada velikih razmjera, koji je utjecao na brojne kompanije i usluge diljem zemlje”.

“Naše trenutne informacije govore da se ovaj prekid odnosi na tehnički problem sa softverskom platformom treće strane, koju koriste pogođene kompanije”, rekla je agencija u izjavi.

“Nema informacija koje bi sugerirale da je riječ o kibernetičkom sigurnosnom incidentu. Nastavljamo sarađivati ​​s ključnim dioničarima.”

Australia Broadcasting Corporation i Network Ten rekli su da su njihovi sistemi pogođeni prekidom.

Policija u državi New South Wales rekla je da je upoznata s prekidom i da svako ko se suoči s hitnim slučajem treba nazvati broj hitne pomoći.

Problemi i u Hrvatskoj

Tehničke probleme ima i Hrvatska kontrola leta, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.

“Jutros sam dobio informaciju da Hrvatska kontrola zračne plovidbe ima određene poteškoće, operativno sve radi, ali u administrativnom programu koji koriste došlo je do određenog kvara, to nije nikakav kibernetički napad nego je kvar u tom programu”, izjavio je Butković u Crikvenici, prenijela je Hina.

Istaknuo je pritom da Hrvatska kontrola zračne plovidbe normalno funkcionira i njihove operacije nisu dovedene u pitanje kao i da su državne službe uključene u  rješavanje problema.

Izvor: Agencije

Reklama