Koje poruke Izrael šalje odlukom o odbijanju uspostave palestinske države?

Izraelski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se navodi da se odbacuje uspostavljanje palestinske države.

Rezoluciju kojom se odbacuje uspostavljanje palestinske države podržalo je 68 članova Knesseta (Ronen Zvulun / Reuters)

Dvojica političkih analitičara složila su se da odluka izraelskog Knesseta o odbijanju uspostave palestinske države okončava decenije nade da će biti postignuto dvodržavno rješenje. Jedan od njih je napomenuo da okupacija ovom odlukom želi poslati poruku različitim akterima.

Izraelski parlament (Knesset) usvojio je u srijedu navečer rezoluciju u kojoj se navodi da se odbacuje uspostavljanje palestinske države, i to prvi put u svojoj historiji. Rezoluciju je podržalo 68 članova, uključujući lidera izraelske stranke Nacionalnog jedinstva Bennyja Gantza i zastupnika iz njegove stranke, dok je samo devet glasova bilo protiv.

Mustafa Barghouti, generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative, rekao je da je odluka Knesseta nezakonita, jer dolazi od strane koja provodi okupaciju, progon i etničko čišćenje palestinskog naroda. Kaže kako glasanje pokazuje da postoji saglasnost svih cionističkih stranaka protiv uspostave nezavisne palestinske države.

Barghouti je tokom gostovanja u misiji Gaza: Šta poslije? istakao da se izraelsko društvo na taj način nastavlja kretati ka fašizmu, o čemu govore i zločini počinjeni u ratu i genocid u Pojasu Gaze, što je eklatantno kršenje ljudskih prava.

Dodao je da cionistički pokret ovom odlukom šalje višestruke poruke, uključujući jasnu poruku palestinskom rukovodstvu da se s njim ne može postići kompromis i da u Izraelu zapravo ne postoji tabor koji zagovara mir.

Barghouti je objasnio da ta odluka ukazuje i na kraj “iluzije o rješenja s dvije države” te da je Izrael zakopao pristup Sporazuma iz Osla. Dodaje da ovakav potez samo učvršćuje ideju da se palestinska prava ne mogu izboriti pregovorima, već kroz borbu i otpor, naglašavajući da je neophodno nastaviti borbu za postizanje slobode.

Poruke koje šalje Izrael

Također je istakao da je Izrael ovom odlukom poslao poruku na međunarodnom nivou da se ne obazire na osude i negodovanja, kao ni na to što su neke zemlje priznale Palestinu. Zbog toga ističe da na Izrael neće utjecati ništa drugo osim uvođenja stvarnih sankcija povodom ove odluke.

Dodao je da se američki stav o “nezadovoljstvu” odlukom može smatrati “izrugivanjem i dosluhom” s Izraelom, ističući da se takvim stavom pruža pokriće ovoj odluci. Smatra da nije dovoljno samo osuditi odluku Knesseta, već i američko saučesništvo.

Barghouti je objasnio da glasanje u Knessetu pokazuje jedinstvo cionističkog pokreta protiv prava palestinskog naroda. Naglašava da ova odluka dodatno jača težnje Benjamina Netanyahua da uništi svaku mogućnost uspostavljanja palestinske države, što palestinskom narodu ostavlja samo jednu opciju, a to je otpor i borba.

Barghouti smatra da palestinsko rukovodstvo nema drugog izbora osim da provede odluke Centralnog vijeća, raskine sporazume sklopljene s Izraelom i zaustavi sve oblike sigurnosne koordinacije s tom stranom. Smatra da ovakvi događaji pružaju priliku za formiranje jedinstvenog palestinskog nacionalnog vodstva koje će raditi na programu borbe u cilju oslobađanja zemlje.

Palestinski lider kaže da je otpor u svim njegovim oblicima jedini način za postizanje nacionalnog oslobođenja, ističući da je Izrael u zabludi ako misli da odbacivanjem dvodržavnog rješenja može ostaviti palestinski narod bez opcija.

Barghouti je ponovio da se od svijeta traži da uvede sankcije Izraelu i podrži palestinski otpor, rekavši da je ravnoteža snaga ono što će odrediti budućnost palestinskog pitanja. Smatra da je neophodno da se Palestinci ujedine kako bi se suprotstavili okupaciji i izraelskom rasističkom i kolonijalnom režimu.

Nejasan stav

S druge strane, Stephen Hayes, istraživač međunarodnih i političkih pitanja, priznao je da je američki stav nejasan, dodajući da State Department uvijek šalje nejasne poruke prilikom izražavanja svog stava u vezi s ovakvim odlukama.

Hayes smatra da je za ovako nejasan stav možda odgovorna konvencija Republikanske stranke, te zabrinutost Demokratske stranke za budućnost predsjedništva, što navodi Washington na oprezne i neodređene izjave.

Objasnio je da se rješenje s dvije države čini kao okončano, rekavši da se slaže s Barghoutijem da više nema prostora za to rješenje. Međutim, smatra da je ovom pitanju sada potreban regionalni pristup uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, bez obzira na poteškoće ostvarivanja dvodržavnog rješenja u trenutnim okolnostima.

Dodao je da je momentum trenutno na strani Izraela, uprkos nepokolebljivosti palestinskog otpora, te da izraelski premijer Benjamin Netanyahu nastoji izaći kao pobjednik, posebno u svjetlu trenutnih dešavanja u Sjedinjenim Američkim Državama koje podržavaju njegovo stajalište.

Hayes je istakao da Netanyahu želi pripojiti Gazu i Zapadnu obalu Izraelu, te da razgovor o jednoj državi s različitim religijama i narodima može izgledati idealno, ali da je to u ovom trenutku nerealno. Smatra da Izrael neće biti otvoren za ovo rješenje zbog broja stanovnika i kulturoloških razlika.

Američki istraživač je priznao da konfrontacija može biti jedina opcija nakon ove odluke, ali da to može dovesti, prema njegovoj procjeni, do uništenja palestinskog naroda, ponavljajući kako je potrebno težiti postizanju regionalnog dogovora.

Izvor: Al Jazeera

Reklama