Palestinci pozivaju svijet da okonča ilegalnu izraelsku okupaciju nakon presude

Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio je da je izraelska politika naseljavanja okupiranih palestinskih teritorija protivna međunarodnom pravu.

ICJ kaže da je Izrael prekšio član 49. Četvrte ženevske konvencije, koja kaže da okupacijska sila ne smije deportovati ili preseliti dio svog civilnog stanovništva na teritorij koji okupira (Johanna Geron / Reuters)

Aktivisti i pravni stručnjaci sa Zapadne obale kažu da će presuda Međunarodnog suda pravde (ICJ), koji je utvrdio da je izraelska okupacija palestinskih teritorija nezakonita, malo poboljšati živote Palestinaca.

Druge države sada moraju izvršiti kolektivni pritisak na Izrael da okonča svoju vlast nad Gazom i Zapadnom obalom, kao i anektiranim istočnim Jerusalemom, kažu.

Zainah el-Haroun, glasnogovornica Al-Haqa, palestinske neprofitne organizacije sa sjedištem na Zapadnoj obali koja prati kršenja ljudskih prava, rekla je da prethodne presude Međunarodnog suda pravde nisu dovele do globalne akcije protiv Izraela.

Pozvala se na savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde iz 2004. godine prema kojem su izraelski zid razdvajanja i naselja na okupiranoj palestinskoj zemlji nezakoniti. Ne samo da su naselja ostala na Zapadnoj obali, već je i broj izraelskih doseljenika koji ondje žive porastao s 250.000, koliko ih bilo 1993. godine, na više od 700.000 u 2023. godini.

“Ove presude ne znače ništa ako treće države i međunarodna zajednica ne uspiju pozvati Izrael na odgovornost”, rekla je za Al Jazeeru.

“ICJ je presudio da je izraelska okupacija nezakonita i da mora odmah prestati. Treće države moraju osigurati potpuno ostvarenje samoodređenja palestinskog naroda i sankcionisati izraelsku nezakonitu okupaciju, koja krši međunarodno pravo,” dodala je.

‘Nemamo šta slaviti’

Palestinski aktivisti na Zapadnoj obali kažu da ne mogu slaviti presudu Međunarodnog suda pravde kada je situacija na okupiranom području gora nego ikad.

Naveli su da je izraelski rat u Gazi, u kojem je ubijeno najmanje 38.848 Palestinaca – većinom civila – enklavu učinio nenastanjivom. Gaza se također suočava s bolestima poput dječije paralize i kolere, dok se kompletno stavnoništvo bori da preživi nestašicu hrane koju je uzrokovala izraelska opsada enklave.

Izraelski rat protiv Gaze uslijedio je nakon napada predvođenih Hamasom na vojne položaje i zajednice u južnom Izraelu 7. oktobra, u kojima je ubijeno 1.139 osoba, a 251 osoba je zarobljena.

“Prije godinu dana, svi bismo mislili da je ova presuda veliki korak naprijed”, rekla je Tasame Ramadan, aktivistica za ljudska prava iz Nablusa na Zapadnoj obali. “Ali trenutno je prioritet trajni prekid vatre u Gazi i kraj okupacije.”

Sličnog je mišljenja i palestinski aktivista Mohamad Alwan koji kaže da, iako presuda narušava imidž Izraela u inozemstvu, ne postoji način da je sud primijeni ili provede.

Osim toga, presimističan je kada je riječ o tome hoće li države poduzeti mjere protiv Izraela nakon presude.

Diana Buttu, palestinska pravna stručnjakinja, rekla je da bi voljela da je Međunarodni sud pravde spomenuo Nakbu kako bi istakao historijski obrazac izraelskog ponašanja na okupiranom području.

“Iako sam sretna zbog ishoda ovog slučaja, mislim da se fokusom samo na Zapadnu obalu i Gazu zanemaruje šira slika porijekla ove situacije i načina na koji je Izrael stvoren – etničkim čišćenjem Palestinaca”, rekla je Buttu za Al Jazeeru.

Izrael krši međunarodno pravo

Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio je da je izraelska politika naseljavanja okupiranih palestinskih teritorija protivna međunarodnom pravu.

Nawaf Salam, predsjedavajući Međunarodnog suda pravde u Hagu, pročitao je neobavezujuće savjetodavno mišljenje o izraelskoj okupaciji palestinskih teritorija.

Rekao je da je Izrael prekršio šestu stavku člana 49. Četvrte ženevske konvencije, koja kaže da okupacijska sila ne smije deportovati ili preseliti dio svog civilnog stanovništva na teritorij koji okupira.

“Izraelska naselja na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalemu, kao i režim povezan s njima, uspostavljeni su i održavaju se kršeći međunarodno pravo”, rekao je predsjednik Nawaf Salam, pozvavši se na zaključke vijeća koje čini 15 sudaca.

Dodao je da su izraelska politika i praksa na palestinskim teritorijama doveli do aneksije velikih dijelova tih teritorija i da sud nalazi da Izrael sistematski diskriminiše Palestince na okupiranim teritorijima.

 

Slučaj proizlazi iz zahtjeva Genralane skupštine UN-a iz 2022. godine.

Skupština UN-a od suda je zatražila da ocijeni pravne posljedice izraelske “produžene okupacije, procesa naseljavanja i aneksije” palestinskih teritorija, među kojima je i istočni Jerusalem, kao i s tim povezane politike izraelske vlade.

Tužba za genocid

Izrael je zauzeo Zapadnu obalu, Pojas Gaze i Istočni Jerusalem – područja historijske Palestine– u ratu 1967. godine i od tada gradi naselja na Zapadnoj obali i stalno ih širi.

Ujedinjene nacije i većina međunarodne zajednice smatraju da je Izrael okupirao palestinski teritorij.

Jeffrey Nice, advokat za ljudska prava, rekao je za Al Jazeeru da će svjetskim čelnicima biti teško potpuno “ignorisati” presudu ICJ-a, iako je neobvezujuća.

“Ovo je jedan dio pravnog sistema koji kaže da je dosta”, rekao je.

Međunarodni sud pravde, koji je poznat i kao Svjetski sud, najviše je tijelo Ujedinjenih nacija, koje je uspostavljeno za rješavanje sporova između država.

U odvojenom slučaju, kojeg je pokrenula Južnoafrička Republika, ICJ razmatra optužbe da Izrael čini genocid u ratu protiv Gaze.

U tom je slučaju već donesena preliminarna presuda, a sud je naredio Izraelu da spriječi i kazni poticanje na genocid te da poveća dopremanje humanitarne pomoći.

ICJ je također naredio Izraelu da zaustavi ofanzivu na Rafah, navodeći da ona predstavlja “veliku opasnost” za stotine hiljada Palestinaca koji traže sklonište u Rafahu, najjužnijem dijelu Gaze. No, Izrael je nastavio s napadima na Gazu, uključujući Rafah, prkoseći sudu UN-a.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama