Šta su postigli australski studenti koji su iskazali solidarnost s Palestinom?
Studenti australskih univerziteta vode značajnu borbu za Palestinu koja nije privukla pažnju mnogih u mnoštvu vijesti iz različitih dijelova svijeta.
Piše: Mohamed Ezzat
Canberra – Studenti australskih univerziteta vode značajnu borbu za Palestinu koja nije privukla pažnju mnogih u mnoštvu vijesti iz različitih dijelova svijeta, za razliku od velike pažnje usmjerene na studentska protestna okupljanja na američkim univerzitetima od 18. aprila 2024.
Nastavite čitati
list of 3 itemsPokret podrške Gazi se širi: Represija na Sorboni, američki studenti prkose prijetnji
Propalestinski protesti se nastavljaju na univerzitetima na Zapadu
Scene nasilja nad studentima i akademicima koji su protestirali u Sjedinjenim Američkim Državama doprinijeli su rasplamsavanju studentskih protesta u mnogim zemljama svijeta, uključujući Australiju gdje su u maju počele demonstracije na univerzitetima kako bi se pridružili globalnoj studentskoj borbi za Palestinu. Studenti aktivisti najavili su eskalaciju svoje kampanje kako bi utjecali na institucije da prekinu svoje veze sa Izraelom.
Grupa Studenti za Palestinu u Australiji objavila je saopćenje u kojem poziva administraciju australskih univerziteta da objasni veze koje ima sa Izraelom, a zatim da otkaže bilo kakva ulaganja u izraelske kompanije i bojkotuje entitete koji su povezani s Izraelom.
Ova grupa je jasno odbila bilo kakve tajne pregovore sa administracijom univerziteta, a njeni aktivisti su istakli neophodnost javne rasprave o vezama sa Izraelom.
Studentska okupljanja iz solidarnosti s Palestinom u raznim državama Australije tražila su od predsjednika univerziteta da povuku ulaganja iz kompanija povezanih s Izraelom kako australske institucije ne bi bile indirektno uključene u rat istrebljenja palestinskog naroda.
Rezultat pritiska
Aktivnost studenata u Australiji imala je jasne i značajne rezultate.
Australski nacionalni univerzitet je objavio, prema navodima britanskog lista The Guardian, da je započeo proces revizije njegovog investicionog portfelja, u kojem će učestvovati i predstavnici studenata, pored specijaliziranih stručnjaka.
Univerzitet u Sidneyju je također najavio reviziju svog investicionog portfelja kao rezultat pritiska koji je nastao zbog studentskih demonstracija.
Nacionalni univerzitet je objasnio da, iako je njegova inicijativa samomotivirana, trenutna studentska kampanja skrenula je pažnju na „potrebu za jasnoćom sumnjivih vojnih prihoda“, što se poklapa s promjenom pogleda društva na ideju „uzimanja prihoda od proizvođača oružja“, a što zahtijeva preispitivanje investicionih portfelja, prema saopćenju univerziteta.
S druge strane, sve veća aktivnost studenata iz solidarnosti s Palestinom odigrala je ulogu u odbijanju Australskog nacionalnog univerziteta da usvoji definiciju „antisemitizma“, što bi ugušilo slobodu izražavanja u pogledu kritike Izraela i njegovo opisivanje kao države aparthejda.
Ali u Australiji još uvijek postoje neslaganja u vezi s palestinskim pitanjem.
S jedne strane, australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong nagovijestila je u aprilu da bi njena zemlja mogla priznati Palestinu jer je to suštinski dio mirovnog procesa te da bi uspostavljanje palestinske države dovelo do prekida kruga nasilja.
Međutim, s druge strane, vladajuća Laburistička stranka u Australiji odlučila je suspendirati senatorku Fatimu Payman zbog njene podrške prijedlogu Zelenih da se Palestina prizna kao nezavisna država, što je prijedlog koji je australski Senat odbio 25. juna po drugi put.
Cijena solidarnosti
Uprkos značajnom utjecaju studentskog pokreta solidarnosti s Palestinom u Australiji, bio je izložen mnogim pritiscima, pa su studentski protestni kampovi uklanjani, a desecima su izricane disciplinske mjere zbog njihovih protesta protiv Izraela.
Dvadeset i jedan student na Univerzitetu Melbourne u Australiji bio je u opasnosti da bude izbačen sa univerziteta zbog propalestinskih aktivnosti. Uprava univerziteta koji je zabranio demonstracije i proteste u svom kampusu poslala je mailove studentima u kojima im je rečeno da su se „ponašali neprimjereno“.
Ova situacija izazvala je veliku zabunu u univerzitetskim krugovima, jer su univerzitetske poruke studentima sadržavale njihove snimke sa nadzornih kamera, praćenje lokacija i detaljne informacije o korištenju interneta u kampusu od strane studenata, na što sindikati, aktivisti za ljudska prava i pravnici gledaju kao na kršenje privatnosti studenata bez presedana.
Dok se Univerzitet u Melbournu sprema da započne istragu protiv studenata optuženih za „neprimjereno ponašanje“ i održavanje protestnog okupljanja koji „je bio izvor zabrinutosti te zahtijevao otkazivanje nastave“, kako navodi, sam univerzitet se suočava sa istragama, prema navodima novina The Age, zbog narušavanja privatnosti studenata, pri čemu mnogi pozivaju da se istraga studenata poništi ili odgodi barem dok se ne završi istraga samog univerziteta.
Mnogi studenti koji su suočeni s istragom zbog Palestine o „nedoličnom ponašanju“, a većina ih studira pravo i medicinu, mogli bi se suočiti sa negativnim posljedicama po njihovu buduću karijeru, čak i ako ne budu izbačeni sa univerziteta.