Izraelski kolumnista: 7. oktobar i snažno rušenje mita o našoj vojsci
Izraelski kolumnista Einav Schiff opisao je napade 7. oktobra kao historijski cunami koji je otkrio snažno rušenje mita o izraelskoj okupatorskoj vojsci, pozivajući na radikalne promjene u njoj.
Izraelski kolumnista Einav Schiff opisao je napade 7. oktobra kao historijski cunami koji je otkrio snažno rušenje mita o izraelskoj okupatorskoj vojsci, pozivajući na radikalne promjene u njoj.
Schiffov članak, koji je objavio list Yedioth Ahronoth, jedan je od brojnih članaka napisanih u izraelskim novinama u kojima se komentira priznanje okupatorske vojske da se njene specijalne jedinice nisu uspjele suprotstaviti napadu palestinskog otpora na kibuc Be'eri u Pojasu Gaze 7. oktobra.
Nastavite čitati
list of 3 itemsVideo: Bigade Al-Qassam emitiraju scene namamljivanja izraelskih snaga u zasjede
Izraelski ministar traži aneksiju Zapadne obale
Schiff počinje svoj članak riječima: ”Neosporno je da je istraga potvrdila ono što znaju svi koji gledaju na stvarnost otvorenih očiju, a ne kroz politički kič, ružičaste naočale glasnogovornika izraelske vojske i sramno sljepilo velikog dijela medija, kojima ni neuspjeh nije bio dovoljan da promijene bilo šta”.
Dodao je da “izraelska vojska nije ono što nam govore. Nije ni blizu”. Smatra da su istrage koje je vojska vodila bile “profesionalne, etičke i legalne” i smatra da su pravedne prema specijalnim jedinicama u okupatorskoj vojsci, kao što su Shaldag i Sayeret Matkal, čiji je ugled, prema njegovim riječima, “ukaljan oštrim optužbama”.
Dok je operacija Potop Al-Aqsa opisana kao “historijski cunami”, Schiff je rekao da niko nije priznao odgovornost za neuspjeh i pretočio ga u akciju osim šefa Vojno-obavještajne službe Aman Aharona Halive i komandanta divizije Gaza Avija Rosenfelda. Naglasio je da je “neuspjeh veći od načelnika Generalštaba, generala izraelske vojske i šefova divizija i operacija”. Dodao je da ovaj fijasko vojske zahtijeva hitnu hiruršku intervenciju “prije nego što potone u blato koje nas je dovelo do ove tačke, dok je javnost navikla da se prije spavanja oslanja na izraelski vojsku kao na jastuk za umirivanje”.
Veliki neuspjeh
Autor nastavlja opisivati problem koji koči reformu izraelske vojske te kaže kako kriza proizilazi iz činjenice da se prema vojsci ”postupa kao prema djetetu koje se mazi, hrani, udovoljava mu se, toleriraju se njegove greške, neprimjereno hvali i napada svako ko se usudi reći nešto neugodno”.
Schiff kaže da će dosadašnja istraga i buduća istraživanja pokazati da je izraelska vojska zakazala u svojoj prvoj i posljednjoj misiji 7. oktobra. Stoga se ”značaj istrage o slučaju Be'eri ne svodi samo na analizu niza fatalnih grešaka od jutarnjih sati do ponovne uspostave kontrole nad kibucom. Njena suština, također, nije raspodjela odgovornosti između vrhovne komande i jedinica na terenu”.
Na kraju svog članka dodaje da je riječ o ”snažnom krahu mita o izraelskoj vojsci, koji se zasnivao na paradoksu da je vojska izuzeta iz kulture kritike”. Napominje da, ”ako zaključak istrage o slučaju Be'eri ne bude taj da je vojska potpuno propala kao institucija, i to ne slučajno, i da, na osnovu toga, treba ispraviti stvari iz temelja, ostali koraci koji će se poduzeti neće imati nikakvog značaja. U svakom slučaju, u jednom trenutku ćemo se vratiti na istu tačku”.