‘Ratovi zvijezda’: Južna Koreja pravi lasere kojima će obarati dronove

Laser će biti nevidljiv i bez buke, radit će isključivo na struju i bez potrebe za dodatnom municijom, a koštat će samo oko 1,45 dolara po zraci.

Sjevernokorejski dronovi predstavljaju stalnu prijetnju Južnoj Koreji [File: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP]

Južna Koreja planira masovnu proizvodnju laserskog oružja po niskoj cijeni koje može oboriti bespilotne letjelice koje šalje Sjeverna Koreja, tvrdi njena agencija za vojnu nabavku.

Uprava za odbrambeni program nabavke (DAPA) najavila je laserski program nazvan “Projekt Ratovi zvijezda”, razvijen sa Hanwha Aerospaceom.

“Block-I”, prvi laserski sistem, bit će “stavljen u operativnu upotrebu u vojsci ove godine”, rekao je Lee Sang-yoon, zvaničnik DAPA-e, novinskoj agenciji AFP u petak.

Prema organizaciji za nabavku, laser će biti nevidljiv i bez buke, radit će isključivo na električnu energiju bez potrebe za dodatnom municijom, a koštat će samo oko 2.000 wona (1,45 dolara) po jednoj zraci. Navodno će moći rastopiti tijelo dronova i spržiti njegovu elektroniku.

“Sposobnost Seula da odgovori na provokacije dronova Sjeverne Koreje bit će značajno poboljšana” novim sistemom oružja, koji je oborio sve mete u testovima, stoji u saopćenju DAPA-e u četvrtak.

Organizacija je rekla da također planira proširiti laserski program u budućnosti kako bi mogao pogoditi mnogo veće mete, uključujući avione i balističke projektile, što bi potencijalno “promijenilo igru”. Čak predviđa i laserske zrake koje putuju svemirom kako bi došle do ciljeva.

Sistem tek treba biti korišten u stvarnim scenarijima, ali njegov razvoj dolazi u godinama kada jeftini dronovi dominiraju aktivnim ratištima širom svijeta, uključujući ruski rat u Ukrajini, zajedno s izraelskim ratom u Gazi i borbama na izraelsko-libanskoj granici.

Laserski sistemi održivija protivmjera

Kako se razni bespilotni oružani sistemi razvijaju i koriste u borbi, odbrambeni sistemi uspjeli su se suprotstaviti nekima od njih, ali uz mnogo višu cijenu.

Laserski sistemi teoretski bi mogli ponuditi održiviju protivmjeru.

Južna Koreja pridružila se SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu i Kini među zemljama koje se utrkuju u razvoju i postavljanju laserskog oružja za otklanjanje zračnih prijetnji.

Dvije Koreje tehnički su još uvijek u ratu jer je njihov sukob od 1950. do 1953. završio primirjem i demilitariziranom zonom, a ne mirovnim sporazumom.

U decembru 2022. Južna Koreja je rekla da je rasporedila borbene avione i helikoptere nakon što je otkrila pet bespilotnih letjelica koje je Sjeverna Koreja lansirala u njen zračni prostor, ali nije uspjela oboriti nijednu od njih.

Napetosti između njih ove godine neprestano rastu, a Južna Koreja je u junu potpuno suspendirala vojni sporazum iz 2018, dok je Sjeverna Koreja poslala balone pune smeća preko granice.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama