Rekordno nizak odaziv na izborima u Iranu, dominacija konzervativaca
Izbori su prvi održani otkako su 2022. izbili protesti širom zemlje zbog smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru.

Konzervativni političari dominirat će iranskim parlamentom, prema rezultatima izbora, zadržavajući svoju kontrolu nad Islamskom savjetodavnom skupštinom, nakon glasanja na kojem su zabilježeni rekordno nizak odaziv birača i pozivi na bojkot.
Na izbore u petak je izašlo 41 posto registriranih birača koji su glasali za nacionalno zakonodavno tijelo i Skupštinu stručnjaka, što predstavlja najnižu izlaznost od iranske Islamske revolucije 1979. godine, prema rezultatima objavljenim u ponedjeljak.
Nastavite čitati
list of 3 itemsParlamentarni izbori u Iranu, test podrške vlastima poslije protesta
U Iranu prvi izbori od antivladinih protesta 2022.
Glasanje je bilo prvo otkako su 2022. izbili protesti širom zemlje zbog smrti Mahse Amini, koja je umrla dok je bila u pritvoru iranske moralne policije.
Iranske vlasti odgovorile su na proteste nasilnim gušenjem i masovnim pritvaranjima, rekle su međunarodne grupe za ljudska prava.
Mnogim umjerenjacima i reformistima je onemogućeno da se kandidiraju, a izbori su održani dok Iran pati pod paralizirajućim sankcijama.
“Gotovo 25 miliona ljudi izašlo je na izbore s odazivom od 41 posto”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi na konferenciji za novinare u Teheranu.
‘Neprijateljske nacije’
Vahidi je rekao da je glasanje održano “uprkos tome što su neprijatelji nacije, uključujući obavještajne službe i terorističke grupe, jako pokušavali potkopati sigurnost”.
Od 290 mjesta u parlamentu, 45 će ići u drugi krug glasanja koji će se održati ili u aprilu ili maju, rekao je glasnogovornik iranske izborne vlasti Mohsen Eslami.

Izabrano je svih 88 mjesta u Skupštini stručnjaka, koja bira iranskog vrhovnog vođu, rekao je Eslami.
Na dan izbora, predsjednik parlamenta Mohammad Bagher Qalibaf pozvao je glasače da odmah nazovu “svoje prijatelje ili poznanike i uvjere ih da sudjeluju na izborima”.
Iako je bilo nejasno je li odaziv bio nizak zbog apatije birača ili zbog želje da se pošalje poruka iranskoj teokraciji, neki Iranci su se zalagali za bojkot, uključujući zatvorenu dobitnicu Nobelove nagrade za mir Narges Mohammadi.
Najniža dosadašnja izlaznost bila je na parlamentarnim izborima 2020. godine, na kojima je tokom pandemije COVID-a 19 izašlo 42 posto registriranih glasača. Gotovo 62 posto birača izašlo je 2016. godine.
