Stručnjaci o Bidenovom optimizmu u vezi sa skorim prekidom vatre u Gazi

Za ono što Biden govori nema osnove u stvarnosti, rekao je jedan bivši američki diplomata.

Biden je pokazao neviđenu podršku Izraelu, ali je promijenio ton i pojačao kritiku načina na koji Izrael upravlja ratom u Gazi (REUTERS/Kevin Lamarque)

Piše: Muhammad al-Minshawy

Uprkos sve većem jazu između Hamasa i Izraela u vezi s detaljima sporazuma o privremenom prekidu vatre, američki predsjednik Joe Biden izrazio je optimizam u pogledu skorog postizanja sporazuma.

Biden je tokom posjete New Yorku upitan o mogućem datumu prekida vatre u Pojasu Gaze, na što je odgovorio: „Moj savjetnik za nacionalnu sigurnost kaže da smo blizu, nismo još završili. Nadam se da će do narednog ponedjeljka doći do prekida vatre.“

Prošle sedmice Biden je rekao da Sjedinjene Američke Države rade na pregovorima o sporazumu o zatvorenicima između Izraela i Hamasa, čiji je cilj zaustaviti borbe u Gazi u trajanju od najmanje šest sedmica, osloboditi desetke izraelskih zatvorenika i omogućiti ulazak velikih količina humanitarne pomoći.

„Sporazum će donijeti trenutni period zatišja u Gazi u trajanju od najmanje šest sedmica, nakon čega možemo posvetiti vrijeme za izgradnju nekog održivijeg rješenja“, rekao je Biden.

U televizijskom programu Talk Show Comedy emitovanom u utorak na NBC-u, Biden je rekao da će „Izrael biti spreman da zaustavi bombardovanje tokom mjeseca ramazana ako se postigne sporazum“.

Optimizam i rezerviranost

Od operacije Potop Al-Aksa 7. oktobra Biden je pokazao neviđenu podršku Izraelu, ali je promijenio ton i pojačao kritiku načina na koji Izrael upravlja svojim vojnim operacijama, opisujući ga pretjeranim.

Usred priprema Izraela da počne kopneni upad u grad Rafah, gdje je – prema procjenama – više od milion raseljenih Palestinaca našlo utočište, bježeći od borbi u drugim dijelovima Pojasa Gaze, Biden je upozorio izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da to ne čini.

Međutim, Netanyahu je prošle sedmice u programu Face the Nation rekao da će sporazum o taocima samo odgoditi operaciju Rafah te da će nastaviti s operacijom kasnije.

Zvaničnici Bijele kuće i State Departmenta potvrdili su – na konferencijama za novinare u utorak – da se pregovori o privremenom prekidu vatre nastavljaju, ali su odbili reći detalje pregovora. Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući John Kirby rekao je da je prošle sedmice postignut „značajan napredak“ u vezi sa sporazumom o dozvoli taocima da napuste Gazu i omogućavanju ulaska humanitarne pomoći. „Ove sedmice nastavljamo raditi na tome“, dodao je Kirby. „Predsjednik i njegov tim surađuju 24 sata dnevno s mnogim partnerima u regiji, ali, kao što je predsjednik rekao, još nema sporazuma. Čeka nas još mnogo posla.“ Kirby je napomenuo kako se nadaju da će sporazum omogućiti šestosedmično primirje, što je mnogo duže od prethodnih pauza u borbama.

U intervjuu za Al Jazeeru Charles W. Dunne, bivši zvaničnik Bijele kuće i State Departmenta, a trenutno stručnjak na Arapskom institutu u Washingtonu i predavač na Univerzitetu George Washington, smatra da se za Bidenove tvrdnje „pretpostavlja da su tačne“ te da nisu ništa drugo nego „malo rješenje za mnogo veći problem, a to je, naravno, potpuno uništenje Gaze“.

Ništa drugo nego diplomatski potezi

„Sjedinjene Američke Države su iskoristile svoj veto na zahtjev za neograničen prekid vatre u Gazi u Vijeću sigurnosti UN-a ranije ovog mjeseca. Washington još nije spreman za stvarno rješenje, za nezavisnu državu Palestinu. Sve što slijedi su samo diplomatski potezi, nema tu iznenađenja“, rekao je Dunne.

Ambasador David Mack, bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja Bliskog Istoka, koji je prethodno radio u konzulatu svoje zemlje u Jerusalemu, rekao je da Biden mijenja svoj stav u zavisnosti od razvoja i pravca dešavanja. Mack je za Al Jazeeru rekao: „Predsjednik Biden je po prirodi osoba s tendencijom da bude optimista. U najmanju ruku, otkrio je da je pokazivanje optimizma dobro za njegov imidž u američkoj unutrašnjoj politici.“ Za Netanyahua je rekao da je neko ko smatra „američku administraciju i vlade naivnim i pretjerano optimističnim“.

„Možda ćemo do narednog ponedjeljka uvidjeti da Izraelska vlada ne prihvata uslove sporazuma za koje se naši arapski partneri zalažu u pregovorima. Hamasu će biti teško odbiti sporazum jer bi to stanovnicima Gaze pružilo olakšanje tokom mjeseca ramazana“, rekao je Mack.

Daniel Levy, bivši zvaničnik Izraelske vlade i pregovarač, kaže: „Bidenovi komentari vjerovatno odražavaju pokušaj Bijele kuće da pomjeri pregovore bez većeg pritiska na Netanyahuovu vladu“.

„Ne vidim koji je razlog za ovaj optimizam. Netanyahu i dalje govori ‘Ući ćemo u Rafah’, a Bidenova administracija ne pooštrava suprotstavljanje tome“, rekao je Levy za list The Wall Street Journal.

Bivši diplomata Aron David Miller, koji je mnogo godina radio kao pregovarač za Bliski Istok, na platformi X kritizirao je Bidenov prijedlog, smatrajući da ono što je rekao ima negativne efekte na pregovarački proces.

„Prvo pravilo bilo kakvih pregovora je da se ne pokazuje žurba. Očekuje se da će se Bidenova nada u postizanje sporazuma obistiniti, ali predviđanje određenog datuma moglo bi natjerati jednu ili obje strane da izdrže duže ili da se odupru pritisku“, rekao je Miller.

Jedan bivši američki diplomata, koji je želio ostati anoniman, rekao je za Al Jazeeru da „ono što Biden govori nema osnove u stvarnosti, njegova starost i gubitak mentalne sposobnosti možda se odražavaju na ono što govori, jer se čini da ne razlikuje želje od onoga što se dešava u stvarnosti, gdje Netanyahu i Hamas odbijaju uslove sporazuma“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama