Iran predstavio dva nova sistema protuzračne odbrane
Predstavljeni su protubalistički raketni sistem Arman i sistem protuzračne odbrane na malim visinama.
![](/wp-content/uploads/2024/02/12033508-1708179625.jpg?resize=770%2C513&quality=80)
Iran je predstavio u subotu dva nova sistema protuzračne odbrane, izvijestili su državni mediji, dok traju visoke napetosti na Bliskom istoku zbog rata u Gazi.
“Predstavljeni su protubalistički raketni sistem Arman i sistem protuzračne odbrane na malim visinama Azarakhsh koje je proizvelo Ministarstvo odbrane”, objavila je službena novinska agencija IRNA, prenijela je Hina, pozivajući se na AFP.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRutte predložio da EU finansira nastavak američke vojne pomoći Ukrajini
Optužbe za korupciju u Hrvatskim šumama, USKOK provodi istrage
Macron pozvao na veća ulaganja u evropsku vojnu industriju
Novo oružje predstavljeno je u jeku pojačanih regionalnih napetosti zbog rata Izraela i Hamasa koji bjesni već peti mjesec. Teheran podržava tu palestinsku grupu.
‘Šest ciljeva istovremeno’
Raketni sistem Arman “ima srednji domet i veliku visinu pa može identificirati mete na (udaljenosti od) 180 kilometara te ih uništiti na (udaljenosti od) 120 kilometara”, rekao je ministar odbrane Mohammad-Reza Ashtiani na predstavljanju, izvijestila je IRNA.
Novinska agencija objavila je da bi sistem mogao gađati “šest ciljeva istovremeno”, dok se odbrambeni sistem Azarakhsh može postaviti na više tipova vozila i da “koristi radar, elektro-optički sistem i termalne pretraživače za detektiranje i praćenje cilja”.