EU počinje primjenu novog sistema registracije ulaska građana

Nova pravila se odnose na državljane Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Moldavije, Ukrajine i Gruzije.

EES će zamijeniti sadašnji sistem pečatiranja pasoša (REUTERS/Borut Zivulovic)

Sistem registracije ulazaka i izlazaka iz Evropske unije, odnosno Schengena za građane trećih zemalja, kojima za ulazak na to područje ne treba viza, među kojima su i države zapadnog Balkana, trebao bi otpočeti sukcesivno, odnosno o tome, broju i dužini uvođenja sistema će odlučiti svaka od država Schengena pojedinačno s tim da krajnji rok implementacije za sve bude šest mjeseci, javlja Anadolija.

Nova pravila se odnose na državljane Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Moldavije, Ukrajine, pa i Gruzije.

Usvojenim prijedlogom Evropske komisije se predviđa postupni početak rada EES-a u razdoblju od šest mjeseci. U praksi to znači da će sve države članice početi koristiti EES od prvog dana na jednom ili više graničnih prelaza. Granična tijela postupno će registrirati u sistemu podatke državljana trećih zemalja koji prelaze granice, počevši od najmanje deset graničnih prelaza, te doseći potpunu registraciju svih pojedinaca do kraja razdoblja od šest mjeseci.

Tokom tog razdoblja podaci o putnicima elektronski će se bilježiti samo na granicama na kojima će djelovati EES. Paralelno s tim, pasoši će se i dalje udarati pečatom na svim granicama.

Države članice će postaviti planove uvođenja, definirajući pojedinosti postupnog stupanja u rad na centralnoj i nacionalnoj razini, a države članice će o svom napretku izvještavati Komisiju i na mjesečnoj osnovi.

Države članice koje žele u potpunosti početi koristiti EES od prvog dana moći će to učiniti. Nakon razdoblja od šest mjeseci, EES bi se trebao u potpunosti implementirati u svim državama članicama.

Korak ka digitalizaciji granične kontrole

“Sistem ulaska/izlaska (EES) ključni je korak u postizanju evropske digitalizirane granične kontrole, čime se dodatno jača pristup EU-a integriranom upravljanju granicama. To je kamen temeljac arhitekture interoperabilnosti, koja će omogućiti svim graničnim i sigurnosnim informacijskim sustavima da komuniciraju zajedno”, navode iz Evropske komisije.

Konkretno, EES je automatizirani IT-sistem koji registrira državljane zemalja izvan Evropske unije, koji putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu vanjske granice bilo koje od ovih država članica EU-a i zemalja pridruženih Schengenu.

Sistem će digitalno bilježiti ime osobe, putnu ispravu, biometrijske podatke, poput otisaka prstiju i snimljenih slika lica te datum i mjesto ulaska i izlaska. Također će bilježiti odbijanja ulaska.

EES će zamijeniti sadašnji sistem pečatiranja pasoša, pružiti pouzdane podatke o prelascima granice i omogućiti sistemsko otkrivanje osoba koje su prekoračile boravak. EES će tako modernizirati upravljanje vanjskim granicama i ojačati sigurnost schengenskog područja – smanjenjem prevara identiteta i olakšavanjem identifikacije osoba koje su prekoračile vizu. Također će omogućiti automatizaciju graničnih kontrola, postupno ubrzavajući provjere na vanjskim granicama, olakšavajući putovanja i poboljšavajući iskustvo putnika.

Primjenu EES-a vršit će sve države članice EU-a osim Irske i Kipra, a primjena će se odnositi i na Norvešku, Island i Švicarsku kao članice Schengena.

Izvor: Agencije

Reklama