Izrael poduzima mjere kako bi spriječio hapšenje svojih vojnika zbog optužbi za ratne zločine

Izrael je nedavno identificirao blizu 30 slučajeva u kojima su podnesene prijave ili čak pokrenuti kazneni postupci protiv vojnika i oficira koji su učestvovali u vojnim operacijama u Gazi, od kojih su neki planirali otputovati u inozemstvo.

Vojnici izraelske vojske počinili su ratne zločine u Pojasu Gaze, a neki od njih su podijelili to i na društvenim mrežama (EPA-EFE/Abir Sultan)

Izraelski list Yedioth Ahronoth objavio je danas, u srijedu, da je izraelska vojska poduzela niz mjera bez presedana kako bi ograničila putovanja svojih viših komandanata i vojnika u inozemstvo zbog straha da će biti uhapšeni na osnovu naloga Međunarodnog krivičnog suda (ICC) ili domaćih sudova u tim državama.

Yoav Zeitoun, vojni dopisnik lista Yedioth Ahronoth, izjavio je da se u okviru tih mjera izdaju upozorenja pojedinim komandantima i vojnicima da ne putuju u inozemstvo ili se traži njihov hitni povratak u Izrael. Također, pozivaju se na uklanjanje fotografija i videosnimaka objavljenih na društvenim mrežama kako se isti ne bi koristili protiv njih kao dokaz za zločine počinjene u Gazi, kao i da izbjegavaju objavljivati svoje lokacije dok su na putu.

Osim naloga ICC-a za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog optužbi za ratne zločine, Zeitoun otkriva da postoje i propalestinske organizacije u inozemstvu koje su pripremile “crne liste” s imenima izraelskih komandanata i vojnika kako bi ih pravno gonili u stranim zemljama.

Organizacije u Evropi

Zeitoun pojašnjava da to izlaže izraelske vojnike opasnost od hapšenja ili kaznenog progona pred sudovima tih država, čak i u zemljama koje nisu potpisnice Haške konvencije, poput Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Indije.

Novinar je rekao da te organizacije, koje su uglavnom aktivne u Evropi, objavljuju imena i fotografije vojnika na internetu te prate njihove objave na društvenim mrežama.

U slučaju da vojnici objave fotografije ili informacije o boravku u određenim zemljama, te organizacije podnose prijave lokalnim vlastima u tim zemljama, što otvara mogućnost za pokretanje istrage ili čak hapšenja.

Izrael je nedavno identificirao blizu 30 slučajeva u kojima su podnesene prijave ili čak pokrenuti kazneni postupci protiv vojnika i oficira koji su učestvovali u vojnim operacijama u Gazi, od kojih su neki planirali otputovati u inozemstvo.

Izraelske mjere

Novinar je naveo da se izraelska vojska oslanjala na sistem procjene rizika kako bi vojnicima pomogla odrediti u koje zemlje mogu putovati bez izlaganja pravnim rizicima. To uključuje i upozoravanje na države koje su usvojile zakone štetne po izraelske vojnike, poput Južnoafričke Republike i nekih evropskih država.

Istaknuo je da bi ICC kasnije mogao pokrenuti istragu protiv vojnih oficira koji su nadzirali vojne operacije u Gazi, poput komandanata brigada ili čak načelnika Generalštaba.

Iako trenutna očekivanja pokazuju da bi ICC mogao usmjeriti pažnju na visokorangirane komandante, postoji rizik da će se istraga proširiti i na vojnike ako se protiv njih prikupe inkriminirajući dokazi putem medija ili interneta.

Prema izvorima iz Vlade, Izrael je formirao radnu grupu između Ministarstava odbrane, Ministarstva vanjskih poslova i vojnog tužiteljstva, kako bi se suprotstavili tim prijetnjama i pratili promjene u domaćim zakonima u različitim državama koje bi mogle utjecati na izraelske vojnike.

Izvor: Al Jazeera

Reklama