Rusija smanjuje protok plina preko Ukrajine u Evropu posljednjeg dana sporazuma
Očekuje se da će protok pasti na nulu od ranih jutarnjih sati 1. januara nakon isteka petogodišnjeg ugovora o tranzitu.
Ruski Gazprom saopćio je kako će pumpati smanjenu količinu plina u Evropu preko Ukrajine u utorak, posljednjeg dana prije isteka ugovora koji je održavao protok plina tokom gotovo tri godine rata, prenosi agencija Reuters.
Gazprom je objavio kako će poslati 37,2 miliona kubnih metara u utorak u odnosu na 42,4 miliona kubnih metara u ponedjeljak. Očekuje se da će protok pasti na nulu od ranih jutarnjih sati 1. januara nakon isteka petogodišnjeg ugovora o tranzitu. Njegov pad označava gotovo potpuni gubitak nekada moćnog utjecaja Moskve na evropskom tržištu plina. Ukrajina je odbila pregovarati o novom sporazumu zbog rata, podsjeća Reuters.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIran i Rusija potpisali 20-godišnji sporazum o partnerstvu
Ukrajina i Britanija sklopili 100-godišnje sigurnosno partnerstvo
Napadi dronovima: Rusi u Hersonu ‘treniraju’ na civilima
Zaustavljanje opskrbe preko Ukrajine bit će veliki udarac Moldaviji, državi koja je nekada bila dio Sovjetskog Saveza. Od zemalja Evropske unije najviše će biti pogođena Slovačka. Mađarska će nastaviti dobijati ruski plin s juga, preko plinovoda Turski tok na dnu Crnog mora, iako je željela zadržati i ukrajinsku rutu.
Od velikog udjela do velikog gubitka
Ukrajina se odriče približno 800 miliona dolara godišnje u naknadama od Rusije, dok će Gazprom izgubiti pet milijardi dolara u prodaji plina Evropi preko Ukrajine.
Rusija i Sovjetski Savez potrošili su pola stoljeća na zauzimanje velikog udjela u evropskom tržištu plina koji je na svom vrhuncu iznosio 35 posto, ali je rat u Ukrajini gotovo uništio taj posao za Gazprom, ruskog plinskog diva pod državnom kontrolom. Pao je na neto gubitak od sedam milijardi dolara 2023. godine, prvi godišnji gubitak od 1999.
Moskva je izgubila od rivala poput Norveške, Sjedinjenih Američkih Država i Katara od invazije na Ukrajinu 2022. godine, što je potaklo EU da smanji svoju ovisnost o ruskom plinu.