Kina tvrdi da je podijelila najviše podataka o COVID-u; WHO traži veći pristup
Bez saradnje između zemalja svijet se ne može adekvatno pripremiti za buduće pandemije, kaže WHO.
![Ured WHO-a u Kini je 31. decembra 2019.dobio informaciju od zdravstvenih vlasti Wuhana o slučajevima 'virusne upale pluća' u gradu](/wp-content/uploads/2024/12/2022-12-31T000000Z_616003297_RC2PGY9CZF7D_RTRMADP_3_HEALTH-CORONAVIRUS-CHINA-1735585602.jpg?resize=770%2C513&quality=80)
Kina je podijelila najviše podataka o COVID-u 19 i rezultata istraživanja u međunarodnoj zajednici, saopćilo je njeno ministarstvo zdravstva nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ponovno zatražila više informacija i veći pristup podacima.
Kina je također jedina organizirala stručnjake koji s WHO-om dijele podatke o napretku u sljedivosti u mnogim prilikama, rekao je Mao Ning, glasnogovornik u ministarstvu vanjskih poslova, na redovnoj konferenciji za novinare, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKina zbog TikToka pozvala SAD da ‘čuje glas razuma’
Vrhovni sud SAD-a potvrdio zakon o zabrani TikToka
CPJ: Više od 360 novinara širom svijeta iza rešetaka krajem 2024.
Pet godina od početka pandemije COVID-19 Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je ponovno zatražila od Kine da podijeli svoje podatke i informacije kako bi razumjela kako je pandemija počela.
“Nastavljamo da pozivamo Kinu da dijeli podatke i pristup kako bismo mogli da razumijemo porijeklo korona virusa. Ovo je moralni i naučni imperativ. Bez transparentnosti, dijeljenja i saradnje između zemalja svijet se ne može adekvatno pripremiti za buduće epidemije i pandemije ili ih spriječiti”, navodi se u saopštenju WHO-a.
Zdravstvena agencija Ujedinjenih naroda podsjetila je da je 31. decembra 2019. njen ured u Kini dobio informaciju od zdravstvenih vlasti Wuhana o slučajevima “virusne upale pluća” u gradu.
“U sedmicama, mjesecima i godinama koje su uslijedile COVID-19 je promijenio naše živote i naš svijet”, dodao je WHO.
Buduće pandemije
Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus postavio je nedavno pitanje je li svijet bolje pripremljen za sljedeću pandemiju.
“Odgovor je i da i ne. Ako bi se sljedeća pandemija dogodila sada, svijet bi se i dalje suočavao sa istim slabostima i ranjivostima koje su omogućile da se COVID-19 proširi i traje toliko godina.”
Prema njegovim riječima, svijet je, također, naučio mnoge bolne lekcije iz pandemije i preduzeo važne korake da ojača svoju odbranu od budućih epidemija i pandemija.
U decembru 2021. godine počeli su međunarodni pregovori za postizanje sporazuma o prevenciji, pripravnosti i odgovoru u slučaju nove pandemije.
Tačno 194 države članice WHO-a, koje pregovaraju o sporazumu, složile su se o većini pitanja, ali su u ćorsokaku u vezi s važnim praktičnim aspektima. Rok za završetak pregovora trenutno je određen za maj 2025. godine.