Cilj Izraela potpuno uništenje zdravstvenog sistema u Pojasu Gaze

Izraelska vojska onemogućila je pružanje medicinskih usluga u sjevernom dijelu Pojasa Gaze uništavanjem tri glavne bolnice, a sada se nazire sličan scenarij za preostale bolnice.

Palestinac pregledava mjesto izraelskog napada na bolnicu Al-Wafaa u gradu Gazi, 29. decembra 2024. (REUTERS/Dawoud Abu Alkas)
Palestinac na mjestu izraelskog napada na bolnicu Al-Wafaa u gradu Gazi, 29. decembra 2024. (REUTERS/Dawoud Abu Alkas)

Gaza – Nakon što je izraelska okupacija u potpunosti onemogućila pružanje medicinskih usluga u sjevernom dijelu Pojasa Gaze, uništavanjem tri glavne bolnice na tom području, nazire se sličan scenarij za preostale bolnice koje još rade u gradu Gazi, iako s minimalnim resursima i skromnim mogućnostima.

Iz bolnice Kamal Adwan, najveće vladine bolnice u sjevernom Pojasu Gaze, još izbija plamen, nakon što su izraelske snage upale u nju, spalile je i odvele direktora Hossama Abu Safiyu te određeni broj osoblja i pacijenata koji su bili u njoj, čime je bolnica potpuno onesposobljena za rad. Prije nje, ista sudbina zadesila je vladinu Indonežansku bolnicu, dok bolnicu Al-Awda (nevladinu) u kampu Jabalija izraelski tenkovi još okružuju, iako je praktično izvan funkcije.

U kontekstu tih strašnih zločina protiv zdravstvenog sistema u sjevernom dijelu Pojasa Gaze, meta napada koji su izvedeni istovremeno bile su i baptistička bolnica Al-Ahli i bolnica za rehabilitaciju Al-Wafa u gradu Gazi. Ovo je izazvalo zabrinutost jer su izraelski ciljevi postali jasni stanovnicima Gaze, posebno u sjevernom dijelu Pojasa – uništiti sve komponente života, uključujući zdravstvene te prisiliti ljude da se isele na jug.

Uništenje zdravstvenog sistema

Nakon što su okupacijske snage počinile „gnusni zločin“ protiv bolnice Kamal Adwan, direktor terenskih bolnica pri Ministarstvu zdravstva dr. Marwan al-Hams izjavio je za Al Jazeeru: „Zdravstveni sistem u sjevernom dijelu Pojasa Gaze je potpuno uništen.“

Od 6. oktobra – kada su izraelske snage počele kopnenu operaciju velikih razmjera, koja je počela od kampa Jabalija i proširila se na ostale dijelove sjevernog Pojasa Gaze – bolnice u tom području su se suočile sa sistematskim napadima i padale jedna po jedna. Prema riječima Al-Hamsa, bolnice su jedan od najvažnijih segmenata života u svakom mjestu i okupacija njihovim uništavanjem i prekidanjem njihovog rada želi pretvoriti sjever u područje nepogodno za život.

Od samoga početka, cilj okupacije koja stoji iza sistematskih zločina nad bolnicama bio je primorati stanovnike koji su ostali na sjeveru da se isele i potpuno isprazniti to područje. Sličan scenarij se počeo dešavati u gradu Gazi, gdje su napadima izložene baptistička bolnica i bolnica Al-Wafa, kaže Al-Hams.

Baptistička bolnica je jedina koja još radi u gradu Gazi s minimalnim mogućnostima i medicinskim osobljem. Pruža usluge bolesnima i ranjenima u ratu, dok je bolnica Al-Wafa specijalizirana za rehabilitaciju i govor. Ostale bolnice u ovom gradu, najvećem u Pojasu Gaze, nisu u funkciji.

Šteta na baptističkoj bolnici u Gazi nakon što ju je bombardirala okupacijska vojska (društvene mreže)
Šteta na baptističkoj bolnici u Gazi nakon što ju je bombardirala okupacijska vojska (društvene mreže)

U okviru politike sistematskog uništavanja zdravstvenog sistema, Al-Hams kaže da okupacija, osim bombardiranja i rušenja, koristi opsadu kao oružje kojim uništava ovaj sistem, sprečavajući da lijekovi dođu u grad Gazu i na sjever Pojasa te ometajući dolazak medicinskih ekipa.

Al-Hams smatra da je prestankom rada bolnice Kamal Adwan „zdravstveni sistem na sjeveru potpuno uništen, a čini se da ni grad Gaza nije u boljem stanju jer u gradu ne rade državne bolnice, već samo četiri privatne, od kojih je najistaknutija baptistička, ali ni ona nema mogućnost pružanja svih potrebnih medicinskih usluga za suočavanje s posljedicama rata, kao što su specijalizirane operacije“.

Od prvih trenutaka izbijanja rata nakon napada 7. oktobra 2023. godine, radnici u zdravstvenom sektoru meta su direktnih napada, prema podacima vladinog Ureda za medije. Okupacija je ubila više od 1.050 medicinskih radnika, uhapila više od 310, izvršila atentat na tri ljekara, onemogućila rad 34 bolnice te 80 domova zdravlja i izvršila napad na 134 vozila hitne pomoći.

Ratni zločin

Generalni direktor vladinog Ureda za medije dr. Ismail al-Thawabta rekao je za Al Jazeeru da je ono što izraelska okupacija radi protiv bolnica i zdravstvenog sistema „ratni zločin po svim kriterijima“.

Prema riječima Al-Thawabte, cilj okupacije je potpuno uništenje zdravstvenog sistema u Pojasu Gaze kao dio politike genocida koji provodi nad gotovo 2,4 miliona Palestinaca u Pojasu.

Al-Thawabta kaže da okupacija, od početka rata istrebljenja koji već drugu godinu zaredom vodi protiv Pojasa Gaze, sistematski i planski gađa infrastrukturu zdravstvenog sektora, pri čemu je ubila, ranila i uhapsila stotine doktora i zdravstvenih radnika kako bi dovršila istrebljenje stanovnika Gaze.

Prema mišljenju ovog vladinog zvaničnika, u gradu Gazi su već vidljivi znaci katastrofe, nakon što je završeno istrebljenje sjevera Pojasa s potpunim kolapsom zdravstvenog sistema. Upozorio je na to da će se posljedice ove katastrofe proširiti izvan Pojasa Gaze, ukazujući na širenje bolesti i epidemija.

Protiv međunarodnih zakona

Predsjedavajući Međunarodne komisije za podršku palestinskim pravima (ICSPR) dr. Salah Abdel Ati rekao je za Al Jazeeru da ciljanje na zdravstveni sistem jasno spada u ono što je poznato kao Plan generala, čiji cilj je potpuno isprazniti sjeverni dio Pojasa Gaze od preostalih stanovnika, nakon što je većina njih otišla na početku rata.

Dodao je da ovo ciljanje pripada istom obrascu užasnih zločina klasificiranih kao masakri koje je okupacija počinila na sjeveru Pojasa Gaze od početka trenutne kopnene operacije, a kojih je bilo 217. Uzrokovali su smrt više od 5.000 stanovnika, ranjavanje 13.000 njih i raseljavanje oko 200.000 stanovnika Jabalije, Beit Lahiye i Beit Hanouna, a s uništenjem bolnice Kamal Adwan raselit će se i preostali stanovnici, kojih nema više od 20.000.

„Zdravstvena i humanitarna situacija u gradu Gazi i sjevernom Pojasu Gaze je krajnje katastrofalna“, rekao je Abdel Ati. Prije treće kopnene ofanzive na kamp Jabalija i na sjever, u tom području su radile tri bolnice, i to više kao „zdravstvene tačke“ nego bolnice, ali su uništavane tokom ponovljenih invazija, a sada su potpuno izvan funkcije.

Ovaj pravnik je rekao da bolnice predstavljaju „utočište za ljude“ i da se prekidom njihovog rada eliminira jedan od najvažnijih segmenata života i samim time područje ostaje bez stanovništva jer je nepogodno za život, trenutno ili u budućnosti.

Predsjedavajući ICSPR-a nije isključio mogućnost da se ovaj razorni scenarij proširi i na grad Gazu, a znaci toga već su počeli bombardiranjem baptističke bolnice i bolnice Al-Wafa. Možda su među ciljevima tih operacija nametanje potpune kontrole nad sjevernim Pojasom Gaze, demografske promjene i proširenje tampon-zone kao priprema za projekte naseljavanja.

Abdel Ati smatra da gađanje bolnica, koje su zaštićene prema međunarodnom pravu, spada u isti kontekst kao i aktivnosti okupacijskih snaga protiv ostalih humanitarnih i uslužnih institucija i njihovih radnika – poput općina, civilne zaštite, timova za distribuiranje pomoći i drugih – s ciljem da se napravi kolaps i anarhija u svim segmentima života.

Izvor: Al Jazeera

Reklama