Kako je Južna Koreja došla do proglašenja ratnog stanja
Opozicija i članovi stranke čiji je član i predsjednik Yoon Suk Yeol osudili su čin proglašenja ratnog stanja.
Južna Koreja se suočila s političkim previranjima nakon što je predsjednik Yoon Suk Yeol u utorak navečer proglasio ratno stanje, rekavši da mora djelovati kako bi zemlju zaštitio od “prijetnji” koje predstavlja Sjeverna Koreja, optužujući opoziciju da je “protudržavna sila”.
Vojska je nakon toga najavila niz mjera, uključujući zabranu svih političkih aktivnosti i najavu da će svi mediji biti pod kontrolom Komande ratnog stanja.
Nastavite čitati
list of 3 itemsJužna Koreja, SAD i Japan osnivaju sekretarijat za trilateralnu saradnju
Seul: Rusija poslala Sjevernoj Koreji projektile u zamjenu za vojnike
No, samo nekoliko sati kasnije, parlament je, okružen demonstratima i policijom, glasao protiv predsjednikove odluke.
U nastavku su događaji koji su prethodili objavi ratnog stanja:
11. april: Na izborima za Nacionalnu skupštinu, opozicione stranke su osigurale više od 60 posto od ukupno 300 mjesta u parlamentu.
9. maj: Predsjednik Yoon je izrazio žaljenje i izvinio se u ime svoje supruge i prve dame Kim Keon-hee, zbog optužbi da je 2022. nezakonito prihvatila skupocjenu torbicu.
27. august: Yoonova vlada je predložila budžet od 677,4 triliona wona (483 milijarde dolara) za rješavanje nekoliko izazova, uključujući rastuće troškove zdravstvenog osiguranja i penzija.
25. oktobar: Južna Koreja je izrazila “ozbiljnu zabrinutost” zbog nastojanja Rusije da sklopi odbrambeni pakt sa Sjevernom Korejom, koja je optužena da u Moskvu šalje vojnike koji će biti raspoređeni za rat u Ukrajini.
25. novembar: Lee Jae-myung, južnokorejski opozicioni vođa i čelnik Demokratske stranke (DP), oslobođen je optužbi da je podstakao svjedoka da laže na sudu čime je umanjena njegova kriminalna prošlost.
26. novembar: Predsjednik Yoon je stavio veto na prijedlog zakona koji poziva na istragu posebnog tužioca o optužbama za korupciju u koje je umiješana njegova supruga, treći put odbacujući prijedlog zakona koji je predvodila opozicija.
29. novembar: Opozicija je smanjila Yoonov predloženi budžetski plan koji je iznosio približno 4,1 triliona wona (2,8 milijardi dolara), režući vladin rezervni fond i dio namijenjen za aktivnosti Yoonovog ureda, tužilaštva policije i državne agencije za reviziju. Yoonova vladajuća stranka osudila je taj potez, navodeći da je riječ o “neutraliziranju funkcija tužilaštva, policije i državne agencije za reviziju”.
2. decembar: Glavna opoziciona Demokratska stranka je podnijela zahtjev za opoziv tri glavna tužioca. Konzervativci su to nazvali osvetom jer su istraživali kriminalne radnje vođe demokrata Leeja, koji je, prema anketama, bio favorit narednih predsjedničkih izbora 2027.
2. decembar: Prema anketi Realmeter, popularnost predsjednika Yoona pala je na 25 posto.
3. decembar: Yoon je proglasio ratno stanje, rekavši da će ponovo izgraditi slobodnu i demokratsku zemlju.