Sirijska civilna odbrana za Al Jazeeru: Masovne grobnice i uklanjanje mina najveći izazovi

Prema izvještajima koje je emitirala Al Jazeera, svrgnuti sirijski režim ciljano je tijela označavao brojevima i tako ih povezivao s mjestima ukopa kako bi prikrio dokaze.

(Ammar Awad / Reuters)

Raed al-Saleh, direktor Sirijske civilne odbrane, rekao je da se timovi civilne odbrane suočavaju s brojnim izazovima nakon pada režima svrgnutog predsjednika Bashara al-Assada, od kojih su najveći postojanje velikog broja masovnih grobnica i mina te ratnih ostataka.

Al-Saleh je za Al Jazeeru objasnio da je timovima Sirijske civilne odbrane potrebna oprema i tehnologija za rad na otkrivanju masovnih grobnica.

Pozvao je porodice zatvorenika i nestalih osoba na “suzdržanost dok se brojevi tijela u masovnim grobnicama ne zamijene imenima kako bi se dostojno ispratili” te otkrio da je održan sastanak s Crvenim krstom i drugim međunarodnim institucijama u vezi s masovnim grobnicama.

Prema izvještajima koje je emitirala Al Jazeera, svrgnuti sirijski režim ciljano je tijela označavao brojevima i tako ih povezivao s mjestima ukopa kako bi prekrio dokaze, zamaglio i iskrivio činjenice te izbjegao odgovornost za ubijanje zatvorenika i nestalih.

Al-Saleh je istakao da Civilna odbrana “ne obavlja ekshumaciju tijela iz masovnih grobnica jer to zahtijeva međunarodnu saradnju”, reagirajući na slučajeve samoinicijativnog pristupanja civila masovnim grobnicama i otvaranju grobova.

Prije nekoliko dana je direktor jedne sirijske organizacije za ljudska prava sa sjedištem u SAD-u izvijestio da je izvan glavnog grada Damaska ​​otkrivena masovna grobnica u kojoj je bilo najmanje 100.000 tijela osoba koje je ubio Assadov režim.

Mouaz Moustafa, direktor Sirijske operativne grupe za hitne slučajeve (SETF), izjavio je za Reuters da je u gradu Al-Qutayfah, 40 kilometara sjeverno od sirijske prijestolnice, jedna od pet masovnih grobnica koje su otkrivene tokom godina te da je “brojka od 100.000 najkonzervativnija procjena” broja tijela zakopanih na toj lokaciji.

Mine i ratni ostaci otežavaju kretanje

Kada je riječ o uklanjanju mina, direktor Sirijske civilne odbrane rekao je da količina mina i ratnih ostataka raširenih u mnogim područjima otežava kretanje timova civilne zaštite te onemogućava povratak građana i raseljenih u njihove domove, osim toga što otežava popravku vodovodnih i elektro-instalacija.

Naglasio je potrebu za timovima specijaliziranim za uklanjanje mina i za povećanje broja radnika u ovoj oblasti te njihovom obukom zbog rasprostranjenosti mina i ostataka rata na ogromnom području Sirije.

Al-Saleh je istakao da postoje dodatni izazovi s kojima se trenutno suočavaju, kao što je potreba za ljudskim resursima i logističkim kapacitetima. Izrazio je nadu da će dobiti pomoć kako bi specijalizirani timovi mogli izvršiti svoje zadatke.

Spomenuo je brzo reagiranje Države Katar u pružanju podrške hitnim operacijama Sirijske civilne odbrane, kao i podršku Britanske vlade i drugih humanitarnih organizacija.

O radu Sirijske civilne odbrane nakon pada Assada, Al-Saleh je rekao da su njeni timovi raspoređeni u deset sirijskih provincija i da su ušli u grad Deir ez-Zor te nastoje doći do ostalih provincija.

Cilj raspoređivanja timova civilne zaštite jeste, kako je rekao, očuvanje kontinuiteta hitnih službi, uključujući hitnu pomoć, vatrogasce i druge, kao i pokretanje akcija čišćenja i sanacije javnih prostora i objekata te uklanjanja svega što ometa kretanje građana, poput betonskih barijera i oštećenih vozila.

Procjene pokazuju da su od 2011. godine ubijene stotine hiljada Sirijaca, a Sirijci i organizacije za ljudska prava optužuju režim svrgnutog predsjednika Bashara i njegovog oca – koji je predsjedavao prije njega i umro 2000. godine – da su počinili masovna nezakonita ubistva, uključujući masovna pogubljenja unutar ozloglašenih zatvora u zemlji.

Izvor: Al Jazeera

Reklama