Budućnost ruskog utjecaja u Siriji i regiji nakon pada Assada
Slom Assadovog režima značajno je smanjio ruski utjecaj i učinio izglede za ostanak ruskih vojnih baza u Siriji vrlo neizvjesnim.
Rusija se suočava sa strateškim izazovima nakon pada režima svrgnutog sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, s obzirom na to da je bila najistaknutiji igrač na sirijskoj sceni u proteklom desetljeću. Međutim, trenutno se čini da ima ograničene mogućnosti u novoj Siriji.
Kremlj odbija okarakterizirati ono što se dogodilo u Siriji kao poraz Rusije, ali je slom Assadovog režima značajno smanjio ruski utjecaj i učinio izglede za ostanak ruskih vojnih baza u Siriji vrlo neizvjesnim.
Nastavite čitati
list of 3 items‘Još sukoba’: Hoće li se Rusija nakon Sirije preseliti u Libiju
Neizvjesna budućnost ruskih vojnih baza u Siriji
Prema izvještaju koji je emitirala Al Jazeera, Moskva se pragmatično odnosila prema novim vlastima u Siriji, koje je ranije opisivala kao “teroriste”, a na to ukazuju i nedavne izmjene zakona u vezi s uklanjanjem zabranjenih organizacija s ruskih lista terorističkih organizacija.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno je rekao da je Rusija došla u Siriju “kako tamo ne bi bila formirana teroristička enklava”, te kako je taj cilj postignut. Istakao je da su “grupe koje su se borile protiv vladinih snaga doživjele unutrašnje promjene”.
Putin je naglasio da je važno razmisliti o budućnosti ruskih baza u Siriji i načinu razvijanja odnosa Moskve s političkim snagama koje kontroliraju situaciju u Damasku, ističući da je važno da “budu u skladu s našim interesima”.
Promatrači smatraju da je usklađivanje interesa “zadatak koji se čini kompliciranim za Moskvu, ali nije nemoguć”, uprkos zapadnim i regionalnim pritiscima na nove vlasti u Damasku da uklone Rusiju s geopolitičke scene u regiji, dodaje se i izvještaju.
Ograničene opcije Rusije u Siriji
Politički analitičar je u razgovoru za Al Jazeeru izrazio uvjerenje da je svima jasno da se bez Rusije Bliski istok ne može razvijati stabilno, jer je pod ogromnim pritiskom SAD-a i Izraela.
Zaključio je da je “Rusija u stanju pronaći ravnotežu u regiji koja će omogućiti arapskim narodima da imaju prostor za manevriranje”.
Nakon pada Assada, nove sirijske vlasti izjavile su da su Moskvi dale priliku da popravi odnose Rusije sa sirijskim narodom, što promatrači vide kao nešto što će zahtijevati ogromne ruske napore.
U tom kontekstu, šef nove sirijske uprave Ahmed al-Sharaa izjavio je za Al Jazeeru da nadležne vlasti prikupljaju dokaze kako bi se sudilo Basharu Al-Assadu za užasne zločine i kršenja prava koja su se dogodila u njegovim zatvorima.
Prema izvještaju, Rusija sada ima ograničene opcije u Siriji. Mora popraviti odnose i ostati, što podrazumijeva određene ustupke u vezi s pitanjem tranzicijske pravde, pri čemu Assad može biti korišten kao adut za pregovaranje, ili može napustiti Siriju i izgubiti utjecaj koji je Moskva dugo pokušavala ostvariti u istočnom Mediteranu.
Kada je riječ o prisustvu ruskih snaga u dvjema ruskim bazama u Latakiji i Tartusu, Al-Sharaa je rekao da Sirija i Rusija imaju dugogodišnje strateške odnose, te je naglasio važnost izgradnje strateških odnosa s Rusijom na temelju suvereniteta Sirije i nezavisnosti njenih odluka.
U intervjuu za BBC, Al-Sharaa je načelno dao zeleno svjetlo Rusima da ostanu u Siriji, isključivši mogućnost brzog prekida veza između Damaska i Moskve. Skrenuo je pažnju da postoje kanali komunikacije s Rusima i “nepravedni dogovori koji su sklopljeni između bivšeg režima i Rusije”.