Bivši šef Mossada: Vojni pritisak na Hamas nije pomogao da se vrate zarobljenici

Iz Udruženja porodica zarobljenih Izraelaca u Gazi kažu da je politički dogovor jedini način da se oteti vrate kućama.

Izraelska vojska suočava se s brojnim optužbama za ratne zločine, dok je u Izraelu optužuju za neuspjeh na bojnom polju (Israel Defense Forces/Handout via REUTERS)
Izraelska vojska suočava se s brojnim optužbama za ratne zločine, dok je u Izraelu optužuju za neuspjeh na bojnom polju (Israel Defense Forces/Handout via REUTERS)

Bivši šef Mossada Danny Yatom izjavio je za izraelski list Maariv da ”smo već odavno trebali zaključiti da upotreba sile ugrožava otete”.

Rekao je da je potrebno postići dogovor o razmjeni zarobljenika i napustiti Gazu. Uvijek će se biti moguće tamo vratiti. Yatom smatra da Izraelu “treba politički plan koji trenutno ne postoji, kako bi razmontirao trenutnu vlast Hamasa u Gazi”.

Porodice izraelskih zarobljenika neprestano pojačavaju svoj pritisak tražeći postizanje sveobuhvatnog sporazuma, pa čak i po cijenu zaustavljanje rata, s obzirom na to da izraelska vojska nije uspjela osloboditi izraelske zarobljenike u Gazi, iako je prošlo više od godinu dana otkako je izraelska vojska započela rat protiv opkoljenog Pojasa Gaze.

Neuspjeh Izraela

Izjave Dannyja Yatoma dolaze nakon što je izraelska vojska u utorak saopćila da su vojne operacije izvedene krajem augusta u četvrti Tal al-Sultan u gradu Rafah, na jugu Pojasa Gaze, možda dovele do toga da Islamski pokret otpora (Hamas) ubije šest izraelskih zarobljenika koji su bili zatočeni u tunelu na tom području, prema tvrdnjama vojske. Tokom ove operacije, koja je pokrenuta 15. augusta 2024. godine, izraelska vojska nije uspjela osloboditi zarobljenike.

Porodice zarobljenika smatraju da rezultati istrage koju je provela izraelska vojska predstavljaju novi dokaz da je vojni pritisak doveo do smrti njihovih voljenih.

Udruženje porodica zarobljenika zatočenih u Gazi potvrdilo je da je vojni pritisak doveo do smrti talaca, ističući da je “politički dogovor jedini način da se oteti vrate”.

Ovakve izjave dolaze u trenutku dok Netanyahu nastavlja pozivati na intenziviranje vojnih operacija kao sredstva za vraćanje zarobljenika, što nailazi na sve veće kritike opozicije i porodica zarobljenika koji ga optužuju da ometa pregovore kako bi sačuvao podršku svojih ekstremnih ministara.

Brigade Al-Qassam, vojno krilo Islamskog pokreta otpora (Hamas), objavile su poruku zajedno sa fotografijom Yaira, sina izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, dok sjedi na plaži u Miamiju u SAD-u.

Al-Qassam je u svojoj poruci napisao: “Ovo je Yair u Miamiju, daleko od opasnosti. Šta onda tjera Netanyahua da traži sveobuhvatan dogovor o zarobljenicima?”

Zastoj u pregovorima

Usprkos informacijama objavljenim u medijima o skorom postizanju sporazuma o prekidu vatre između frakcija otpora i izraealske vojske, pregovarački proces je ponovo naišao na prepreke.

Pokret Hamas je naveo u saopćenju da je pokazao odgovornost i fleksibilnost, ali da je izraelska okupacija nametnula nova pitanja i uvjete vezane za povlačenje, prekid vatre, zarobljenike i povratak raseljenih osoba, zbog čega je odloženo postizanje dogovora koji je bio na dohvat ruke.

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua naveo je u saopćenju da je Hamas taj koji je odustao od onoga što je dogovoreno i nastavlja postavljati prepreke u pregovorima.

“Izrael će nastaviti svoje neumorne napore dok ne vrati sve otete”, navedeno je u saopćenju.

Ključni koridor za Gazu

Pregovori o razmjeni zarobljenika, koji su vođeni uz posredovanje Katara, Egipta i SAD-a, više puta su zapinjali zbog Netanyahuovog insistiranja na tome da Izrael zadrži kontrolu nad koridorom Philadephi između Gaze i Egipta, kao i nad prijelazom Rafah u Gazi. Također je insistirao da se zabrani povratak borcima palestinskih frakcija na sjever Gaze, zbog čega su vršeni pretresi i kontrole povratnika na koridoru Netzarim u centralnom dijelu Pojasa Gaze, te nije želio da rat bude okončan jednom zauvijek.

Tel Aviv u svojim zatvorima drži više od 10.300 Palestinaca, a izraelski mediji procjenjuju da se u Pojasu Gaze nalazi 100 izraelskih zarobljenika.

Izvor: Agencije

Reklama