‘Yedioth Ahronoth’: Husi izazivaju SAD i svijet i nije ih moguće odvratiti

Čak i ako Sjedinjene Američke Države pojačaju tempo svojih operacija, stručnjaci sumnjaju u mogućnost odvraćanja Husa.

Predstavljanje balističkog projektila tokom vojne parade koju su organizirali Husi u Sanai (Reuters)

Izraelski list Yedioth Ahronoth izvještava da incident s rušenjem američkog borbenog aviona F-18 iznad Crvenog mora prošle sedmice otkriva ozbiljan izazov koji Husi u Jemenu predstavljaju ne samo za Izrael, nego i za Sjedinjene Američke Države i međunarodnu zajednicu.

Iako su Husi veoma brzo preuzeli odgovornost za obaranje aviona, Washington je saopćio da ga je greškom oborio američki ratni brod. Međutim, izraelski list navodi da Pentagon nije precizirao je li prijateljska vatra direktno povezana s borbama koje se trenutno tamo vode. Incident je opisan kao jedan od najozbiljnijih napada kojem su američke snage bile izložene na Bliskom istoku.

Izraelski list smatra da je sposobnost koalicije predvođene SAD-om da odvrati Huse dovedena u pitanje nakon što je jemenska milicija pokazala postojanost pred zračnim napadima, “ignorirajući” teške patnje civila u Jemenu.

Također dodaje da je William LaPlante, podsekretar američkog Ministarstva odbrane za nabavku i održavanje, upozorio prošlog mjeseca da su Husi “postali zastrašujući” i da je “zapanjen” tehnologijama kojima sada imaju pristup.

Prema istim novinama, napadi Husa na Izrael projektilima i bespilotnim letjelicama, kao i na civilne brodove koji plove Crvenim morem, dovode administraciju američkog predsjednika Joea Bidena u tešku poziciju, jer se događaju paralelno s posredničkim naporima u okončanju rata u Jemenu i sukoba između Saudijske Arabije i Husa.

Rast napetosti

Biden je uklonio grupu Husi s američke liste terorističkih organizacija nakon što je preuzeo dužnost, dok je američka administracija prošle godine izbjegavala pokretanje direktnih i širokih napada na mete Husa, “u nastojanju da održi diplomatske napore i spriječi veću eskalaciju u regiji”.

Međutim, Washington je formirao međunarodnu koaliciju s ciljem da odvrati operacije Husa na Crvenom moru, dok je Izrael izrazio svoje nezadovoljstvo zbog nedovoljnih američkih mjera protiv jemenske milicije.

List izvještava da je izraelska vojska u ponedjeljak presrela dron lansiran iz Jemena, ali da nije uspjela presresti dvije balističke rakete prošle sedmice.

Dok napetosti nastavljaju rasti, postoji mogućnost da će Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici pojačati vojne operacije, pogotovo jer se novoizabrani američki predsjednik Donald Trump priprema službeno preuzeti dužnost sljedećeg mjeseca, navodi list.

Iako je Wall Street Journal u ponedjeljak prenio riječi američkog vojnog dužnosnika da je koalicija oborila 450 bespilotnih letjelica koje su lansirali Husi, Yedioth Ahronoth potvrđuje da tehnološke sposobnosti sa kojima raspolažu Husi i dalje predstavljaju velike izazove, a to se očituje u neuspjehu izraelskog sistema protivraketne odbrane.

(Ne)mogućnost odvraćanja Husa

U izvještaju UN-a objavljenom u novembru navodi se da su “obim, priroda i opseg transfera različite vojne opreme i tehnologije Husima iz vanjskih izvora, uključujući finansijsku podršku i obuku njihovih boraca, bez presedana.”

Ova brza promjena u sposobnostima Husa izazvala je zabrinutost među analitičarima. Yedioth Ahronoth izvještava da je Mohammed al-Basha, bliskoistočni sigurnosni analitičar iz Sjedinjenih Američkih Država, izjavio za web-stranicu Pasha Report 2004. da su Husi bili opkoljena grupa koja se skrivala u planinama. “Sada progone američke nosače aviona projektilima i dronovima i gađaju ih na dvije hiljade kilometara udaljenosti od centralnog Jemena.”

Drugi analitičari upozoravaju da bi ova promjena u sposobnostima mogla eskalirati ako Iran poveća svoju podršku Husima dok se suočava s neuspjesima u Libanu i Siriji.

Čak i ako Sjedinjene Američke Države pojačaju tempo svojih operacija, stručnjaci sumnjaju u mogućnost odvraćanja Husa.

“Huse nije briga za ono što gube, jer žele pobijediti i sukobiti se s globalnim silama”, rekao je Osamah al-Rawhani, direktor Centra za strateške studije iz Sanae, nezavisnog istraživačkog centra sa sjedištem u Jemenu.

Izvor: Agencije

Reklama