Izraelske procjene: Iran vrbuje špijune, Izraelci za novac spremni na izdaju

Shin Bet je prije nekoliko dana objavio da je uspio otkriti 11 slučajeva špijunaže izraelskih građana unutar Izraela u korist Irana u posljednjih nekoliko mjeseci.

Bivši izraelski ministar Gonen Segev jedan je od najistaknutijih optuženih za špijuniranje za Iran (Reuters)

Izraelski portal Walla je, pozivajući se na izraelske sigurnosne procjene, objavio da je Služba unutrašnje sigurnosti (Shin Bet) od početka rata u Pojasu Gaze osujetila 11 pokušaja špijunaže i atentata koje je planirao Iran.

Portal je dalje naveo, na osnovu istih procjena, da Iran vrbuje špijune u Izraelu te da su izraelski građani spremni izdati svoju zemlju za novac.

Također, ukazao je na to da su Iranci napredni neprijatelji, da se neće brzo predati i da će tražiti nove kanale za djelovanje. Iran radi na jačanju onoga što je na portalu opisano kao terorizam na Zapadnoj obali, u Gazi, Jemenu, Iraku i Jordanu.

Zbog toga je, prema navodima na portalu, sigurnosni sistem podigao nivo pripravnosti i budnosti u očekivanju mogućih napada koji bi mogli biti usmjereni na visoke zvaničnike koji su na osjetljivim funkcijama.

Dvanaest špijunskih operacija

Shin Bet je prije nekoliko dana objavio da je uspio otkriti 11 slučajeva špijunaže izraelskih građana unutar Izraela u korist Irana u posljednjih nekoliko mjeseci te da ti slučajevi ne podrazumijevaju samo prenošenje informacija, već i pokušaje sabotaže izraelskih objekata.

U izvještaju objavljenom u izraelskim novinama The Jerusalem Post, vojni dopisnik Avi Ashkenazi je naveo da su neke od špijunskih ćelija koje je Shin Bet otkrio posljednjih mjeseci ugrozile sigurnost zemlje.

Ashkenazi (koji radi i kao dopisnik i vojni analitičar za novine Maariv) prenio je od vojnih izvora: “Ove brojke do sada nisu zabilježene u Izraelu. Čak ni u vrijeme Sovjetskog Saveza, sovjetske obavještajne službe nisu upravljale ovako velikim brojem špijuna u Izraelu. Sigurno je da nije bilo izraelskih građana koji bi izabrali izdaju svoje zemlje i špijuniranje za neprijatelja”.

U novinama je navedena izjava sigurnosnog zvaničnika, prema kojoj “Iranci upravljaju operacijama infiltracije putem društvenih mreža i vrbuju pomoću metode lažnog predstavljanja”.

“Nažalost, sreli smo građane koji su svjesni da rade u korist Iranaca, a u istragama su čak priznali da su čuli za građane čija je saradnja s Iranom u cilju potkopavanja Izraela razotkrivena, ali su, ipak, pristali na špijunažu i saradnju”, dodao je.

Deseci uhapšenih

Nedavno je u izraelskim sigurnosnim krugovima zavladala velika zabrinutost nakon što je “uhapšeno tridesetak građana, većinom Jevreja” zbog sumnje da su špijunirali za Iran u devet tajnih ćelija.

Prema četiri sigurnosna izvora koji su razgovarali s agencijom Reuters, ove ćelije izazivaju “zabrinutost unutar zemlje” i predstavljaju najveći iranski napor infiltracije svog zakletog neprijatelja u posljednjih nekoliko decenija.

Ova četiri izvora, među kojima su sadašnji i bivši vojni i sigurnosni zvaničnici, rekla su da su hapšenja uslijedila nakon dvogodišnjih napora iranskih obavještajnih agenata da vrbuju obične izraelske građane za prikupljanje obavještajnih informacija i za izvođenje napada u zamjenu za novac.

Shalom Ben Hanan, bivši visoki zvaničnik Shin Beta, rekao je da “postoji značajan fenomen”, pri tome misleći na, kako je rekao, iznenađujući broj jevrejskih građana koji su svjesno pristali raditi u korist Irana protiv svoje države, prikupljajući obavještajne podatke ili planirajući sabotaže i napade.

Policija i Shin Bet saopćili su da najmanje dvoje osumnjičenih pripada izraelskoj ultraortodoksnoj jevrejskoj zajednici.

Iranske špijunske operacije u prethodnim decenijama izvođene su vrbovanjem istaknutih biznismena i bivšeg ministra u vladi Gonena Segeva, dok u skorašnjim operacijama većina osumnjičenih špijuna su osobe iz marginaliziranih slojeva izraelskog društva. Među njima su novopridošli migranti, vojni dezerteri i osuđeni seksualni prijestupnici, prema izvorima, sudskim evidencijama i službenim izjavama.

Shin Bet je izjavio da se veliki broj aktivnosti ovih osumnjičenih svodio na pisanje po zidovima slogana protiv premijera Benjamina Netanyahua ili vlade te oštećivanje vozila.

Međutim, broj uhapšenih i umiješanost ovako velikog broja izraelskih Jevreja, osim arapskih građana, izazvali su zabrinutost u Izraelu, usljed nastavka rata s Hamasom u Pojasu Gaze i nesigurnosti sporazuma o prekidu vatre s Hezbollahom u Libanu.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama