Pentagon priznao da u Siriji ima dvostruko više vojnika od zvanične brojke
Pentagon je objavio kako su dodatne snage bile u Siriji ‘neko vrijeme’, prije pada predsjednika Bashara al-Assada, iako nisu javno prijavljene.
Nakon što je godinama javnosti govorio da Sjedinjene Američke Države imaju oko 900 vojnika u Siriji, Pentagon je otkrio kako se tamo nalazi otprilike 2000 vojnika – dvostruko više od prethodne procjene.
Obraćajući se novinarima u četvrtak, glasnogovornik Pentagona Pat Ryder rekao je da su dodatne američke snage u Siriji od prije svrgavanja bivšeg predsjednika Bashara al-Assada ovog mjeseca, iako nije precizirao vremenski okvir.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSirijci su spremni da obnove svoju zemlju, ali im je potrebna solidarnost
Francuska izdala nalog za hapšenje svrgnutog Bashara al-Assada
Reuters: EU razmatra postepeno ukidanje sankcija Siriji
“Privremene rotacijske snage”
“Redovno smo vas obavještavali da je približno 900 američkih vojnika raspoređeno u Siriji. U svjetlu situacije u toj zemlji i značajnog interesa, nedavno smo saznali da su te brojke veće”, rekao je Ryder. “Dakle, zamoljen da to istražim, danas sam saznao da se zapravo u Siriji nalazi približno 2.000 američkih vojnika.”
Dodao je da je 900 vojnika na dugoročnom rasporedu u Siriji, dok se ostali “smatraju privremenim rotacijskim snagama”.
Prema Ryderu, prethodno neprijavljenih 1.100 vojnika u Siriji je “neko vrijeme”. Kada su novinari zatražili više detalja, glasnogovornik Pentagona rekao je da su tamo raspoređeni “najmanje mjesecima”.
Washington je počeo slati trupe u Siriju 2014. s navedenim ciljem borbe protiv oružane grupe ISIL (ISIS), ali su američke snage ostale u zemlji nakon teritorijalnog poraza grupe 2017. godine. Također se SAD udružio sa Sirijskim demokratskim snagama (SDF) kojima dominiraju Kurdi, a koje sada kontroliraju velike dijelove istočne Sirije.
Nove borbe
Međutim, Turska, NATO partner SAD-a, vidi SDF kao prijetnju svojoj nacionalnoj sigurnosti zbog povezanosti s kurdskim oružanim organizacijama koje označava kao “terorističke” grupe.
Nakon što su opozicijski borci zauzeli zapadnu Siriju i svrgnuli Al-Assada, ponovno su krenule borbe na prvim linijama u drugim dijelovima zemlje, gdje je sukob bio zamrznut mjesecima.
Sirijski borci koje podržava Turska i Hayat Tahrir al-Sham, koji dominira novom vladom u Damasku, osvojili su područja koja su prethodno držali SDF u posljednje dvije sedmice.
Šanse za rat između sirijskih snaga koje podržava Turska i SDF-a potakle su pitanja o budućoj ulozi američkih trupa u Siriji. Ryder je u četvrtak rekao da nema planiranih promjena američke vojne prisutnosti u državi.
“Nema planova za prekid misije ‘poraziti ISIS’. Mislim, opet, ISIS nastavlja održavati ili predstavljati značajnu prijetnju”, rekao je.
Izraelsko djelovanje
Osim svojih trupa u istočnoj Siriji, SAD je rekao da je u direktnom kontaktu s novim vlastima u Damasku, iako i dalje službeno označava HTS kao “terorističku” organizaciju. Washington je iznio niz zahtjeva za koje je rekao da želi vidjeti u Siriji, uključujući nesektaško upravljanje.
“Proces tranzicije i nova vlada također moraju podržati jasne obaveze potpunog poštivanja prava manjina, olakšati protok humanitarne pomoći svima u potrebi, spriječiti da se Sirija koristi kao baza za terorizam ili da predstavlja prijetnju svojim susjedima te osigurati da sve zalihe hemijskog ili biološkog oružja budu osigurane i sigurno uništene”, rekao je američki državni sekretar Antony Blinken u prošlosedmičnoj izjavi.
U međuvremenu, jedan od najvećih američkih saveznika, Izrael, bombardirao je sirijsku vojnu imovinu i proširio svoju okupaciju izvan Golanske visoravni u otimanju zemlje koje je naširoko osuđeno na Bliskom istoku.