Komandant ruske vojske: Sporazumi o kontroli oružja su stvar prošlosti
Načelnik Glavnog štaba Ruske vojske Valerij Gerasimov optužio je SAD za raspirivanje sukoba širom svijeta i potapanje ključnih hladnoratovskih ugovora o kontroli naoružanja.
Rusija danas smatra kako je kontrola naoružanja nad ogromnim nuklearnim arsenalom, napravljenim tokom hladnog rata, stvar prošlosti zbog nedostatka povjerenja između Moskve i Zapada, rekao je u srijedu vrhovni ruski general, prenosi Reuters.
Rusija i Sjedinjene Američke Države, daleko najveće nuklearne sile, izrazile su žaljenje zbog raspada nekolicine sporazuma o kontroli naoružanja, koji su nastojali usporiti utrku u naoružanju i smanjiti rizik od nuklearnog rata.
Nastavite čitati
list of 4 itemsJe li energetska sigurnost Bosne i Hercegovine u rukama Dragana Čovića | AJB Start
Iran i Rusija potpisali 20-godišnji sporazum o partnerstvu
Advokatima Navaljnog zatvorske kazne zbog pripadnosti ekstremističkoj grupi
Načelnik Glavnog štaba Ruske vojske Valerij Gerasimov optužio je SAD za raspirivanje sukoba širom svijeta i potapanje ključnih hladnoratovskih ugovora o kontroli naoružanja. Rekao je kako će Rusija, u znak odgovora, razvijati veze s Kinom, Indijom, Iranom, Sjevernom Korejom i Venecuelom.
“Nema povjerenja”
“U cjelini, tema kontrole naoružanja ostaje u prošlosti, budući da je povratak na minimalni nivo povjerenja danas nemoguć zbog dvostrukih standarda Zapada”, rekao je Gerasimov, a prenosi Ministarstvo odbrane Ruske Federacije.
“Bez povjerenja je nemoguće stvoriti efikasan mehanizam međusobne kontrole”, istakao je on i dodao: “Mnoge su države počele razmišljati o odgovarajućim mjerama odgovora.”
Sjedinjene Američke Države, koje Rusiju i Kinu smatraju najvećim nacionalnim prijetnjama Zapadu, krive Moskvu za propast sporazuma kao što su Sporazum o protivbalističkim projektilima iz 1972. i Ugovor o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) iz 1987. godine.
Washington se službeno povukao iz Sporazuma INF 2019, pozivajući se na navodna ruska kršenja koja je Moskva negirala. Sjedinjene Američke Države povukle su se iz ABM sporazuma 2002. godine.
Raspoređivanje američkih projektila
Predsjednik Rusije Vladimir Putin 2023. suspendirao je rusko učešće u Novom START ugovoru koji ograničava strateško nuklearno oružje obiju strana, okrivljujući podršku SAD-a Ukrajini. Međutim, Moskva se držala ograničenja bojevih glava, projektila i bombardera nametnutih sporazumom – kao i Sjedinjene Američke Države.
Gerasimov je kazao kako raspoređivanje američkih projektila u Evropi i Aziji potiče “utrku u strateškom ofanzivnom naoružanju”, pri čemu gomilanje američkih snaga na Filipinima posebno zabrinjava Rusiju.
Rekao je da je Rusija primijetila povećanu aktivnost vojnog saveza NATO-a predvođenog SAD-om u blizini ruskih granica. Nakon što je Ukrajina prošlog mjeseca napala rusku teritoriju raketama dugog dometa koje su isporučile Sjedinjene Američke Države, SAD je postao izravni sudionik u sukobu u Ukrajini, dodao je general.