Njemačkom kancelaru izglasano nepovjerenje

Kancelar Scholz će sad zatražiti od predsjednika Steinmeiera da raspusti Parlament i raspiše nove izbore sedam mjeseci ranije nego što je bilo planirano.

Scholz uoči glasanja o povjerenju u njemačkom Parlamentu (Reuters/ Lisi Niesner)

Parlament Njemačke izglasao je nepovjerenje manjinskoj Vladi kancelara Olafa Scholza u ponedjeljak, što otvara put za prijevremene izbore 23. februara nakon raspada njegove koalicije lijevog centra prošlog mjeseca, prenosi agencija Hina pozivajući se na dpa.

Od 717 prisutnih zastupnika, 394 je glasalo protiv Scholza, 207 za, a 116 je bilo suzdržano, kazala je predsjednica Bundestaga Baerbel Bas.

Scholz je, prema izvorima dpa iz vlade, već zatražio od predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera da raspusti parlament.

Steinmeier sad ima 21 dan da odluči hoće li prihvatiti zahtjev i raspisati prijevremene izbore.

Ako Steinmeier prihvati zahtjev, prijevremeni izbori moraju se održati u roku od 60 dana.

Rezultat glasanja bio je očekivan zato što Scholzova Vlada više nema većinu u Parlamentu.

Žestoka unutarkoalicijska borba

Socijaldemokrat Scholz podnio je zahtjev za glasanje o povjerenju tri godine nakon što je njegova trostranačka vladajuća koalicija preuzela dužnost 2021. godine.

Ovaj potez uslijedio je nakon mjeseci žestoke unutrašnje borbe zbog ekonomske politike i budžeta za 2025. godinu, naročito s mlađim koalicijskim partnerom, pro-poslovnom Slobodnom demokratskom strankom (FDP).

Nakon što je kancelar početkom novembra odlučio smijeniti tadašnjeg ministra finansija Christiana Lindnera iz FDP-a, stranka je napustila koaliciju, ostavljajući Scholza u manjinskoj Vladi sa Zelenima.

Izvor: Agencije

Reklama