Le Point: Je li sirijska narkodržava završila nakon svrgavanja Assadovog režima

Clement Machecourt, u izvještaju objavljenom u Le Pointu, navodi da je pad Assadove diktature otkrio slabosti prave narkodržave.

Procijenjena vrijednost prodaje Captagona porasla je sa 3,46 milijardi dolara u 2020. godini na 5,7 milijardi dolara u 2021. (AFP)

Francuski magazin Le Point objavio je da je pad sirijskog režima razotkrio postojanje tvornica i skladišta za proizvodnju Captagona u uporištima starog režima, što ukazuje na razmjere trgovine tom drogom u organizaciji porodice Assad. Postavlja se pitanje: “Može li nova sirijska vlast biti izgrađena bez vraćanja na naslijeđe ove narkodržave?”

U izvještaju koji je napisao Clement Machecourt navodi se da je pad Assadove diktature otkrio slabosti prave narkodržave. Ekonomija te države, pogođena međunarodnim sankcijama od 2011. godine, oslanja se na industrijsku proizvodnju i izvoz ove sintetičke droge, koja dolazi u obliku malih žutih ili bijelih tableta, posebno u Zaljevske zemlje.

Autor navodi da je Captagon tržišni naziv za ilegalnu drogu hemijskog sastava fenetilin, koja povećava koncentraciju i fizičku sposobnost, ali izaziva ozbiljne kardiovaskularne i psihičke poremećaje te teške halucinacije. Napominje da se prodajna cijena tablete Captagona kreće između tri i sedam američkih dolara u Siriji, Iraku i Libiji, dok u Saudijskoj Arabiji može doseći i do 25 dolara.

Proizvodnja i izvoz Captagona

Izvještaj koji je 2022. godine objavio američki istraživački Institut New Lines skreće pažnju na to da se proizvodnja Captagona prebacila s “manjih i decentraliziranih” operacija u područjima pod kontrolom oružane opozicije na “industrijske operacije” u područjima odanim Assadu. Iako je Bashar al-Assad optuživao pobunjeničke grupe za proizvodnju i konzumaciju ove supstance, do te mjere da je nazvana “džihadističkom drogom”, stvarnost pokazuje da je upravo Assadov režim odgovoran za proizvodnju velikog dijela te doge.

Od pada svrgnutog predsjednika, koji je pobjegao u Moskvu, značajno je povećan broj videosnimaka koji prikazuju pronalazak Captagona. Stotine zapakovanih tableta spaljene su u dvorištu vojne baze Mezzeh, dok su u velikim skladištima u Doumi pronađeni namještaj, električni uređaji i voće pripremljeno za skrivanje droge. Magazin pojašnjava da su mjesta za proizvodnju i skladištenje bila u vlasništvu Assadovog klana, direktno ili indirektno.

Le Point izvještava kako postoje dokazi da su komandanti Četvrte divizije koristili niz službenih i neslužbenih državnih luka na području Latakije i Tartousa za transport Captagona. Svjedoci su izjavili da su pripadnici Četvrte divizije koristili brze čamce za prebacivanje robe na veće brodove. U izvještaju Instituta New Lines navodi se da je elitna jedinica pod komandom Mahera al-Assada, predsjednikovog mlađeg brata, igrala ključnu ulogu u ovoj ilegalnoj i unosnoj trgovini.

Milijarde dolara

Prema istom izvještaju, procijenjena vrijednost prodaje Captagona porasla je s 3,46 milijardi dolara u 2020. godini na 5,7 milijardi dolara u 2021. Italijanska policija zaplijenila je 84 miliona tableta Captagona 2020. godine u luci Salerno, skrivenih u industrijskim zupčanicima i papirnatim cilindrima koji su dopremljeni iz luke Latakija u Siriji.

Novine su zaključile da prvi stavovi i videosnimci pokazuju želju novih vladara u Siriji da unište ovu industriju i cijelu proizvodnju Captagona. Novinar Wassim Nasr, specijaliziran za pitanja džihadističkih pokreta, kaže: “Kada Ahmed al-Sharaa kaže ‘zaustavite krijumčarenje Captagona’, mislim da to govori jer vjeruje u to i jer je to jedna od stvari o kojoj će pregovarati sa zemljama u regiji”.

Izvor: Agencije

Reklama