Stručnjakinja za Bliski istok: Izrael započeo novu politiku okupacije u regiji
Politika okupacije i zračni napadi na Siriju su očigledno kršenje međunarodnog prava i mogu se posmatrati kao dio šireg obrasca kontinuiranih izraelskih politika u Palestini i Libanu.
Assal Rad, stručnjakinja za pitanja Bliskog istoka, rekla je da Izrael koristi izgovore koji nemaju uporište u međunarodnom pravu kako bi nastavio okupaciju novih teritorija u Siriji.
Dodala je da politika okupacije i zračni napadi na Siriju predstavljaju očigledno kršenje međunarodnog prava i mogu se posmatrati kao dio šireg obrasca kontinuiranih izraelskih politika u Palestini i Libanu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzrael preuređuje Bliski istok po vlastitoj želji
Stručnjaci za Al Jazeeru: Glavne implikacije događaja u Siriji na regiju
Američka stručnjakinja iranskog porijekla osvrnula se na nedavne izraelske napade na Siriju iz historijske, geopolitičke i pravne perspektive, naglasivši da je Izrael započeo novu politiku okupacije u regiji.
Izrael iskorištava period tranzicije
Stručnjakinja je rekla da je Izrael odmah iskoristio prijelazno razdoblje kroz koje prolazi Sirija – nakon svrgavanja bivšeg predsjednika Bashara al-Assada – dok Sirijci pokušavaju procijeniti situaciju i osigurati da njihova država ne doživi potpuni kolaps.
Skrenula je pažnju na to da je izraelska okupacijska politika u Siriji jednaka praksama Tel Aviva na palestinskim teritorijima.
Objasnila je da, ako želimo razumjeti šta Izrael radi na Golanskoj visoravni, moramo sagledati njegovu višedecenijsku okupaciju palestinskih teritorija.
Naglasila je da je izraelski mentalitet takav da može slobodno okupirati Pojas Gaze, Zapadnu obalu, Istočni Jerusalem i sirijsku Golansku visoravan bez pozivanja na odgovornost od međunarodne zajednice.
Pripisala je to kontinuiranoj podršci i zaštiti koju Washington pruža Izraelu, s obzirom na to da se Tel Aviv ne suočava s bilo kakvim međunarodnim sankcijama, kako navodi Rad.
Kao primjer nastavka ove politike, navela je izraelsku okupaciju južnog Libana tokom 1980-ih i 1990-ih, koja je trajala decenijama.
Lažni izgovori
Rad je istakla da Izrael daje izgovore koji su neutemeljeni u međunarodnom pravu za nastavak okupacije Sirije.
“Ako slušate izraelske dužnosnike, oni tvrde da trebaju tampon zonu za tampon zonu jer smatraju da Golanska visoravan pripada Izraelcima”, rekla je.
Istaknula je da su premijer Benjamin Netanyahu i neki ministri, poput ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben Gvira i ministra finansija Bezalela Smotricha, otvoreno govorili o aneksiji Zapadne obale.
Rad je istakla da izraelski analitičari, državni dužnosnici i vođe doseljeničkih pokreta govore o naseljavanju na svim tim teritorijama, uključujući i Siriju.
Kršenje međunarodnog prava
Stručnjakinja je kritizirala pokušaje Izraela da međunarodno pravo tumači u skladu sa svojim interesima.
Kazala je da su suverenitet i teritorijalni integritet osnovne komponente međunarodnog prava stoga ih ni Izrael ni Sjedinjene Američke Države ne mogu prekrajati jer ovise o konsenzusu međunarodne zajednice, a ne o volji ili tumačenju pojedinih zemalja.
Naglasila je da su suverenitet i teritorijalni integritet Sirije, zajedno s pravima Libana, Palestine i drugih zemalja, zagarantirani međunarodnim pravom.
Sirijske frakcije su 8. decembra preuzele kontrolu nad glavnim gradom Damaskom, a prije toga i drugim gradovima, nakon što su se snage režima povukle iz javnih institucija i s ulica. Time je okončana 61-godišnja era vladavine režima Baath stranke i 53 godine vlasti porodice Assad.
Izrael je iskoristio pad Assadovog režima i intenzivirao svoje zračne napade, gađajući vojne lokacije širom zemlje, što predstavlja flagrantno kršenje suvereniteta Sirije.
Izrael je također proglasio urušavanje sporazuma o prekidu vatre sa Sirijom iz 1974. te je rasporedio svoju vojsku u demilitariziranoj tampon zoni na sirijskoj Golanskoj visoravni, dok su Ujedinjeni narodi i arapske države osudili takve poteze. Izrael drži većinu teritorije Golanske visoravni pod okupacijom još od 1967. godine.
Prema web-stranici Posmatračkih snaga Ujedinjenih naroda za razdruživanje (UNDOF), tampon zona duga je više od 75 kilometara, a njena širina varira od oko 10 kilometara u središnjem dijelu do 200 metara na krajnjem jugu.