COP16 u Rijadu o borbi protiv suše završio bez dogovora
Zemlje sudionice navode da su postavili temelje za budući svjetski režim borbe protiv suše, koji namjeravaju dovršiti na konferenciji COP17 u Mongoliji 2026.
COP16, razgovori na UN-ovoj konferenciji o borbi protiv dezertifikacije, koji je održan u Rijadu, završio je bez obavezujućeg dogovora o borbi protiv suše, rekli su sudionici.
“Stranama treba više vremena za dogovor o najboljem načinu za napredak”, rekao je Ibrahim Thiav, izvršni sekretar Konvencije UN-a za borbu protiv dezertifikacije, u završnom govoru. Konvencija okuplja 196 zemalja i EU.
Nastavite čitati
list of 3 itemsTrump će zadati konačni udarac liberalnom poretku
COP29: Postignut dogovor o finansiranju borbe protiv klimatskih promjena
Razgovori su završili rano ujutro, dan kasnije od planiranog, prenosi Hina pozivajući se na agenciju dpa.
Uoči sastanka, koji je počeo 2. decembra, Thiav je rekao da se nada donošenju “smjele odluke koja bi mogla pomoći da se zaustavi tendenciju najraširenije i najštetnije ekološke katastrofe: suše”.
U saopćenju za medije objavljenom u subotu navodi se samo da su zemlje sudionici “postigle značajan napredak postavivši temelje za budući svjetski režim borbe protiv suše, koji namjeravaju dovršiti na konferenciji COP17 u Mongoliji 2026.”
Ujedinjenost afričkih zemalja
Prema UN-u, suša, “potaknuta čovjekovim uništavanjem okoliša”, košta svijet više od 300 milijardi američkih dolara svake godine, a do 2050. mogla bi pogoditi 75 posto svjetske populacije.
Prema predstavniku jedne afričke zemlje, predstavnici afričkog kontinenta žele da se dogovori obavezujući protokol koji bi prisilio vlade da pripreme planove za suočavanje sa sušom.
“Ovo je prvi put da vidim da je Afrika ovako ujedinjena, sa snažnim jedinstvenim stajalištem, u pogledu protokola o suši”, rekao je neimenovani dužnosnik.
Još dvoje sudionika konferencije, koji su također željeli ostati neimenovani, rekli su da razvijene zemlje ne podržavaju takav protokol, zauzimajući se radije za “okvir”, što za afričke zemlje nije dovoljno.