NYT: Ovako pad Assada preoblikuje Bliski istok
Prisutna je određena doza neizvjesnosti, posebno u pogledu sposobnosti opozicije da učvrsti svoju kontrolu i načina na koji će upravljati Sirijom.
U članku u novinama The New York Times navodi se da pad režima Bashara al-Assada ne znači samo kraj decenijske vladavine Baath partije u Siriji, već i preoblikovanje ravnoteže snaga na Bliskom istoku.
Trenutno je, prema članku, prisutna određena doza neizvjesnosti, posebno u pogledu sposobnosti opozicije da učvrsti svoju kontrolu i načina na koji će upravljati.
Nastavite čitati
list of 4 itemsFrancuska će održati konferenciju o Siriji u Parizu
Premijer Katara u Damasku, pozvao na ukidanje sankcija Siriji
Sirija vrši reintegraciju pripadnika bivših snaga sigurnosti
Članak Mone Yacoubian, potpredsjednice Centra za Bliski istok i sjevernu Afriku pri Američkom institutu za mir (USIP), ukazao je na mnoštvo međunarodnih sila koje su učestvovale u sirijskom ratu sa svojim vojskama i na njihovu brzu reorganizaciju prioriteta nakon pada režima predsjednika Bashara al-Assada.
Jedna od najvažnijih sila je Iran, koji nije štedio ni novac ni opremu za podršku Assadu. Od 2011. godine, kada je revolucija počela, potrošio je milijarde dolara i poslao desetke hiljada njemu lojalnih boraca da podrže sirijsku vojsku. Pad Assada smatra se teškim udarcem za Teheran jer je izgubio ključnog arapskog saveznika i vitalni kopneni most prema Hezbollahu u Libanu, navodi se u članku.
Kada je riječ o Turskoj, u članku stoji da se ona sprema za jačanje svog utjecaja u regiji te, uprkos složenosti njenih odnosa s HTS-om u Siriji, održava tajne kanale komunikacije s tom grupom.
Članak se osvrnuo i na zaljevske zemlje, tvrdeći da one pad Assada vide kao priliku za obnovu sunitskog utjecaja u srcu Bliskog istoka. Te zemlje mogu finansirati obnovu Sirije i pomoći u usmjeravanju njenog pravca u budućnosti.
Izrael bi mogao koristiti promjene u Siriji
Na regionalnom nivou, prema članku, Izrael bi mogao iskoristiti promjene u Siriji kako bi ojačao svoje saveze sa zaljevskim zemljama, koje vide Iran kao zajedničku prijetnju. Također će pomno pratiti oblikovanje nove ravnoteže moći u Siriji kako bi osigurao da njome ne vlada sila koja je njemu neprijateljska.
Članak je naglasio da je Izrael već poduzeo mjere za jačanje svoje sigurnosti, budući da je izraelska vojska prešla tampon zonu okupiranog Golana i stigla na oko 25 kilometara jugozapadno od glavnog grada Damaska, te nastavlja s napadima na sirijske vojne snage.
Na međunarodnom nivou, pad Assada predstavlja udarac za Rusiju, koja je Siriju oduvijek smatrala svojim strateškim uspjehom i centrom svog utjecaja na Bliskom istoku, tako da će utjecati na njenu sposobnost da zadrži svoje pomorske i zračne baze u Siriji, što će ostaviti strateški vakuum koji bi mogle iskoristiti druge sile, navodi se u članku.
Za Sjedinjene Američke Države pad Assada predstavlja pobjedu nad njihovim protivnicima Iranom i Rusijom, ali nosi i nove izazove, prema autorici članka. Najistaknutiji izazov je kako se nositi s novim snagama u Siriji, pored straha od povratka ISIL-a.
Na kraju članka se navodi da, iako je budućnosti još uvijek nejasna, pad Assada će ostaviti dubok trag na Bliski istok, s pobjednicima i gubitnicima u novonastalom regionalnom poretku.