Sudija prihvata priznanje krivnje osumnjičenih za napade 11. septembra 2001.
Trojica optuženih mogla bi biti osuđena na doživotni zatvor umjesto na smrt, pišu američki mediji.
Vojni sudija Sjedinjenih Američkih Država presudio je da su sporazumi o priznanju krivnje postignuti s navodnim zavjerenicima za napade 11. septembra 2001. valjani, poništavajući raniju odluku američkog ministra odbrane, koje je takva priznanja proglasio ništavnim.
Nalog sudije, pukovnika zračnih snaga Matthewa McCalla, znači da bi trojica optuženih na kraju mogla biti osuđena na doživotni zatvor umjesto na smrt, izvijestili su The New York Times i The Associated Press.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBiden razmišlja o preventivnim pomilovanjima za američke dužnosnike na Trumpovoj meti
Teheran: U svemir uspješno lansirana iranska raketa
Klubovi saznali protivnike na Svjetskom nogometnom prvenstvu
Ministar odbrane Lloyd Austin poništio je tri odvojena predsudska sporazuma 2. augusta, dva dana nakon što ih je potpisao visoki zvaničnik Pentagona.
Ali vojni sudija u zaljevu Guantanamo na Kubi naredio je da se Khalid Sheikh Mohammed, navodni nalogodavac, i dvojica optuženih pomagača, Walid bin Attash i Mustafa al-Hawsawi, mogu pojaviti pred njegovim sudom kako bi se izjasnili o krivnji. Navodno još nije odredio raspored.
Sudija je tvrdio da je Austin imao ovlasti vršiti nadzor nad procesom dok je bio u toku, ali nije imao zakonske ovlasti poništiti nagodbe o priznanju krivnje kao ministar odbrane.
Pentagon je preispitivao odluku sudije i nije imao daljnjih komentara, rekao je njegov glasnogovornik generalmajor Pat Ryder. Tužioci, također, nisu komentirali presudu koja još nije javno objavljena.
Mohammed i još četvorica optuženi su 2012. za urotu u napadima u kojima je poginulo gotovo 3.000 ljudi, ali slučajevi su godinama bili zaglibljeni u parnicama zbog vijesti o mučenju optuženih za šta je okrivljena Centralna obavještajne agencije (CIA).
Predmeti će još dugo trajati
U zaljevu Guantanamo zakazana su predraspravna ročišta u slučaju drugog optuženika, Ammara al-Baluchija, koji nije postigao sporazum o priznanju krivnje. Peti optuženik, Ramzi bin al-Shibh, prošlog je septembra proglašen nesposobnim za suđenje ili postizanje sporazuma o priznanju krivnje.
Očekuje se da će forenzički psihijatar svjedočiti u četvrtak o tome jesu li optuženici svoja priznanja iz 2007. dali pod mučenjem ili dobrovoljno, nakon što su godinama proveli u tajnim zatvorima CIA-e.
Očekuje se da će predmeti još dugo trajati prije nego što dođu do završetka, čak i ako presude i kazne budu donesene. Američki apelacioni sud tada bi vjerovatno morao saslušati mnoga pitanja vezana uz slučajeve – uključujući uništavanje CIA-inih videozapisa sa ispitivanja.
Mohammed je smatran jednim od ljudi od najvećeg povjerenja šefa Al-Qaide Osame bin Ladena prije nego što je uhapšen u tajnoj operaciji u Pakistanu u martu 2003. Proveo je tri godine u tajnim zatvorima CIA-e prije nego što je stigao u Guantanamo 2006.
Bin Attash, Saudijac jemenskog podrijetla, navodno je obučavao dvojicu otmičara koji su izveli napade. Uhapšen je s Mohammedom 2003. godine i također je držan u nekom od tajnih zatvora CIA-e.
Al-Hawsawi je osumnjičen za upravljanje finansijama koje su bile potrebne u pripremi za napade 11. septembra. Uhapšen je u Pakistanu 1. marta 2003, a također je držan u tajnim zatvorima prije nego što je 2006. prebačen u Guantanamo.