Evropski desni populisti: Pravi pobjednici američkih izbora
Trumpova pobjeda dat će značajan poticaj onim zemljama koje su se nastojale suprotstaviti mainstreamu EU-a.
Mađarski premijer Viktor Orban obećao je nedavno u Strasbourgu da će popiti nekoliko boca šampanjca ako njegov prijatelj Donald Trump pobijedi na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, piše Politico, prenosi Hina.
Sada ima priliku to učiniti i to pred čelnicima Evropske unije koji se u četvrtak okupljaju u njegovom glavnom gradu, Budimpešti, na dvodnevnim sastancima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSastanak vladajuće koalicije u BiH: RS ne odustaje od odlaska stranih sudija
Na protestima u Gruziji hospitalizovane četiri osobe, policija koristila vodene topove
Hibridni rat protiv Evrope
Konzervativni populist dugo je insistirao na tome da će se on i sve veći broj njegovih evropskih saveznika na kraju naći na pobjedničkoj strani historije s programima koji su neprijateljski raspoloženi prema imigraciji i Ukrajini te predani tradicionalnim kršćanskim porodičnim vrijednostima.
Trumpova pobjeda dat će značajan poticaj onim zemljama koje su se nastojale suprotstaviti mainstreamu EU-a.
Ono što je, možda, najvažnije, oni bi mogli osjećati kako imaju veće političko pokriće da ponište politike Brisela od sankcija protiv Rusije do zelenih reformi.
S krhkom Francuskom vladom koju sputava budžetska crna rupa i raspadom njemačke vladajuće koalicije, tradicionalna strojarnica EU-a je u zastoju, što otvara više prostora Orbanovim konzervativnim prijateljima u srednjoj Evropi i Italiji da određuju politički ton u Uniji.
Macronu ozbiljno oslabljena pozicija
“Očito je da je upravo sada veliki trenutak za ‘melonije i orbane’ ovog svijeta. Mi (Francuska) nemamo nikakvu kontrolu nad velikim međunarodnim pitanjima”, rekao je viši saveznik francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Macronu je ozbiljno oslabljena pozicija kod kuće nakon prijevremenih izbora na kojima je desničarska stranka Nacionalno okupljanje osvojila najviše mjesta u parlamentu ranije ovog ljeta.
U Njemačkoj je kancelar Olaf Scholz usred sve veće krize koja je dovela do raspada njegove vladajuće koalicije.
Vrijeme održavanja samita, koje je odredio Orban pošto Mađarska predsjedava EU-om, nije moglo biti gore za čelnike koji su bili oprezni s Trumpovim povratkom.
To ih čini zarobljenicima Orbanovog programa na njegovom domaćem terenu i izlaže potencijalnim iznenađenjima: mogao bi pokušati spojiti Trumpa tokom večere čelnika putem videoveze.
Osim Orbana, Trumpu su ideološki bliski italijanska premijerka Giorgia Meloni i austrijski kancelar Karl Nehammer, iako Meloni ne dijeli Orbanov proruski stav.
Robert Fico spori se s Briselom
Nizozemsku vladajuću koaliciju podržava Geert Wilders, protuislamski, protumigrantski i populistički političar.
Slovački premijer Robert Fico spori se s Briselom zbog vladavine prava, poput Orbana, i dijeli proruske sklonosti Mađara.
Tom kadru potencijalnih rušitelja mogao bi se pridružiti i Andrej Babiš ako se vrati na vlast na izborima u Češkoj iduće godine.
Andrea Di Giuseppe, zastupnik u Italijanskom parlamentu iz Melonine stranke Braća Italije, rekao je da Trumpova pobjeda osobno jača Meloni “jer će u današnjoj Evropi ona imati primarnu ulogu”.
“Kada je riječ o saradnji s Trumpom, ona je jedina konzervativka među članicama osnivačicama EU-a i velikim ekonomijama u Evropi i njen je pristup vrlo sličan Trumpovom”, naglasio je.
Trumpova pobjeda predstavlja “novi pristup politici za SAD i njihove evropske saveznike”, dodao je Di Giuseppe.
“Evropa se mora prilagoditi i shvatiti da sila dolazi od naroda”, rekao je.
Prilika za redefiniranje ‘Zapada’
Nakon rezultata izbora “možemo se nadati da će se mađarsko-američka politička saradnja vratiti na vrhunac, pošto dijelimo slične poglede na mir, ilegalnu imigraciju i zaštitu porodice”, napisao je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto na Facebooku.
Trumpova pobjeda za Orbana predstavlja priliku za redefiniranje “Zapada” – koalicije predvođene SAD-om, koja se temelji na liberalnim vrijednostima do labavije organizacije u kojoj prevladavaju konzervativne vrijednosti.
“To naglašava njegov narativ o obnovi drugačijeg Zapada, gdje je Trump vođa, a Zapad ga slijedi”, rekao je Nicolai von Ondarza, voditelj istraživanja u savjetodavnom tijelu Stiftung Wissenschaft und Politik.
Orban, koji se susretao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom posljednjih sedmica, pozvao je na “novu evropsku strategiju” o Ukrajini.
Evropski čelnici morat će se nositi sa svojom kontinuiranom finansijskom i vojnom podrškom Ukrajini protiv ruske invazije ako Trump obustavi američku pomoć.
Macron i poljski ministar vanjskih poslova Radek Sikorski rekli su u srijedu da bi Trumpov povratak u Bijelu kuću trebao potaknuti Evropu da preuzme veću odgovornost za vlastitu sigurnost.
Era “geopolitičkog outsourcinga” bliži se kraju
Nekoliko dana prije glasanja, poljski premijer napisao je na X-u da se era “geopolitičkog outsourcinga” bliži kraju.
Lideri su bili “više usredotočeni nego uspaničeni” idejom povratka Trumpa na vlast, rekao je diplomat EU-a, kojem je zagarantovana anonimnost kako bi otvoreno govorio o razgovorima koji nisu bili javni.
Istaknuo je kako je Macron uspostavio poziv sa svojim njemačkim kolegom ubrzo nakon rezultata izbora u SAD-u, kao dokaz jedinstvenog djelovanja.
No, drugi stručnjaci i diplomati su skeptični na ideju okupljanja evropskih sila i smatraju da će Trumpov izbor potaknuti zemlje da pokušaju bilateralno pridobiti naklonost Washingtona.
“Očekujte da će Evropljani hrliti u Mar-A-Lago kako bi tražili povlašteni tretman u odnosu na svoje susjede”, objavio je na X-u Gerard Araud, bivši francuski ambasador u SAD-u.