Njemačke vlasti upozoravaju na utjecaj stranih tajnih službi na izbore

Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka, zapravo unutrašnja tajna služba, naročito ukazuje na opasnost koja dolazi od Rusije.

'Moramo računati s kampanjama dezinformacija protiv pojedinih političara, kibernetičkim napadima, kao i špijunažom i sabotažama', navodi se u analizi (Pawel Kopczynski / Reuters - Ilustracija)

Njemački savezni ured za zaštitu ustavnog poretka upozorio je na mogući utjecaj stranih tajnih službi na tok prijevremenih parlamentarnih izbora koji će biti održani u februaru naredne godine.

„Moramo računati s kampanjama dezinformacija protiv pojedinih političara, kibernetičkim napadima, kao i špijunažom i sabotažama“, navodi se u Analizi opasnosti Saveznog ureda za zaštitu ustavnog poretka (BfV), prenosi Hina.

Ovaj ured, zapravo unutrašnja tajna služba, naročito ukazuje na opasnost koja dolazi od Rusije.

„Ako se uzme u obzir ruska agresija na Ukrajinu, mora se polaziti od pretpostavke da Rusija ima najviše interesa utjecati na ishod izbora u Njemačkoj“, piše u analizi BfV-a, kao i to kako Rusija već duže vrijeme vodi „informacijski rat“, šireći proruske i protivzapadne narative.

„Glavni cilj je podjela njemačkog društva kako bi se smanjila podrška javnosti Ukrajini.”

Proruski narativ AfD-a

Spominje se mogućnost „podrške pojedinih kandidata ili stranaka“ koje agitiraju u korist Rusije te istovremeno diskreditiranje kandidata i stranaka s proukrajinskim stavovima.

U instrumente unošenja nesigurnosti i podjela spada i sijanje sumnje u izborni ishod.

Među stranke koje u Njemačkoj šire proruske narative spada ekstremno desna Alternativa za Njemačku (AfD) te novoosnovani ljevičarsko-konzervativni Savez Sahra Wagenknecht.

Nakon raspada savezne vlade u Njemačkoj će se krajem februara održati prijevremeni parlamentarni izbori.

Prema trenutnim rezultatima ispitivanja javnog mnijenja, najviše izgleda za pobjedu na izborima za Bundestag daje se trenutno opozicijskoj demokršćanskoj uniji CDU/CSU.

Izvor: Agencije

Reklama