Evropski parlament poziva na ponavljanje izbora u Gruziji i sankcije političkim liderima

Evropski parlament je usvojio rezoluciju kojom osuđuje parlamentarne izbore održane 26. oktobra u Gruziji, zemlji kandidatu za članstvo u EU, jer ‘nisu ni slobodni ni pošteni’.

Evropski parlament je oštro osudio 'sistematsko miješanje Rusije u demokratske procese u Gruziji' (Ronald Wittek / Pool via Reuters)

Zastupnici Evropskog parlamenta odbacili su rezultat nedavno održanih parlamentarnih izbora u Gruziji, zbog, kako su naveli, značajnih nepravilnosti, i pozvali na njihovo ponovno održavanje u roku od godinu dana.

Evropski parlament je usvojio rezoluciju kojom osuđuje parlamentarne izbore održane 26. oktobra u Gruziji, zemlji kandidatu za članstvo u EU, jer “nisu ni slobodni ni pošteni”, navodi se u saopštenju te institucije.

Također su pozvali da EU uvede sankcije zvaničnicima i političkim liderima “koji su odgovorni za nazadovanje demokratije, kršenje izbornih zakona i standarda i zloupotrebu državnih institucija” i ograniči zvaničnu komunikaciju sa gruzijskom vladom, prenosi agencija Beta.

Ovo se prije svega odnosi na premijera Iraklija Kobahidzea, gradonačelnika Tbilisija i generalnog sekretara vladajuće partije Gruzijski san Kakha Kaladzea, predsjednika gruzijskog parlamenta Shalvu Papuashvilija i bivšeg premijera i oligarha Bidzina Ivanishvilija.

Za urušavanje demokratije u zemlji direktno odgovornom smatraju vladajuću partiju Gruzijski san. Dodali su i da rezultati koje je objavila Centralna izborna komisija ne predstavljaju volju gruzijskog naroda.

‘Sistematsko miješanje Rusije’

“Zastupnici Evropskog parlamenta osuđuju brojne i ozbiljne izborne prekršaje, uključujući dokumentovane slučajeve zastrašivanja birača, manipulacije glasanjem, mešanje u rad posmatrača i medija”, dodali su.

Zatražili su ponavljanje izbora u roku od godinu dana pod “temeljnim međunarodnim nadzorom” koje će organizovati nezavisna izborna administracija.

Parlament je također oštro osudio “sistematsko miješanje Rusije u demokratske procese u Gruziji”.

Kao primjer su naveli širenje dezinformacija kroz teoriju zavere o “Partiji globalnog rata”, te bi opozicija navodno uvukla zemlju u rat sa Rusijom po naređenju Zapada.

Zastupnici Evropskog parlamenta uputili su oštro upozorenje gruzijskim vlastima da bi svaki pokušaj zabrane legalno osnovanih političkih partija dodatno otuđio zemlju od EU i onemogućio sve korake ka pridruživanju Uniji, dodaje se.

Politika koju vodi Gruzijski san nije kompatibilna sa euroatlantskim integracijama Gruzije, navode još.

Izvor: Agencije

Reklama