Rusija: Ukrajina nas gađa američkim projektilima ATACMS
Washington je dopustio Ukrajini da koristi oružje većeg dometa na ciljevima unutar Rusije nakon što je objavio da su hiljade sjevernokorejskih vojnika raspoređene u ruskoj regiji Kursk kako bi se borili protiv upada kijevskih snaga.
Ukrajina je tokom protekla tri dana dva puta gađala Rusiju američkim projektilima ATACMS i zato priprema mjere odmazde, saopćilo je u utorak rusko ministarstvo odbrane, prenosi Hina.
Ministarstvo napominje da su u oba slučaja gađani položaji ruskih snaga u regiji Kursk.
Nastavite čitati
list of 3 itemsTrump naumio izvršiti pritisak na Ukrajinu, cilj teritorijalne koncesije Rusiji
‘Najgori mogući scenarij’: Ukrajina sa zebnjom iščekuje Trumpov mandat
Prvi je napad izveden 23. novembra, a dva od pet projektila lansirana na ruski protuzračni sistem S-400 pogodila su metu, oštetivši radarski sistem.
Drugi napad 25. novembra je bio usmjeren na aerodrom Kursk-Vostočni u kojoj se nalazi vojna baza.
Jedan je projektil pogodio metu te su ranjena dvojica vojnika, stoji u saopćenju ruskog ministarstva.
“Ministarstvo kontrolira situaciju, mjere odmazde su u pripremi”, navodi ministarstvo.
Srušeni ukrajinski dronovi
Sedam ukrajinskih projektila i sedam bespilotnih letjelica uništeno je u noći s nedjelje na ponedjeljak iznad regije Kursk, rekao je guverner te ruske regije koja graniči s Ukrajinom.
“Naši lovci protuzračne odbrane odbili su napad ukrajinskih oružanih snaga”, napisao je regionalni guverner Kurska Aleksej Smirnov na svom Telegram kanalu.
Rusija je rekla da je ukrajinska upotreba raketa dugog dometa ATACMS protiv njene teritorije označila “novu fazu zapadnog rata” protiv Moskve i rekla je da će reagirati “u skladu s tim”.
Objava upotrebe vojnog taktičkog raketnog sistema, poznatog kao ATACMS, došla je nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin službeno smanjio prag za korištenje nuklearnog oružja, otvarajući vrata potencijalnom nuklearnom odgovoru Moskve čak i na konvencionalni napad bilo koje nacije uz podršku nuklearne sile.
Dopuštenje Washingtona
Washington je dopustio Ukrajini da koristi oružje većeg dometa na ciljevima unutar Rusije nakon što je objavio da su hiljade sjevernokorejskih vojnika raspoređene u ruskoj regiji Kursk kako bi se borili protiv upada kijevskih snaga.
Ažuriranu rusku nuklearnu doktrinu, kojom se uspostavlja okvir za uvjete pod kojima bi Putin mogao narediti napad iz najvećeg svjetskog nuklearnog arsenala, odobrio je prošle sedmice, prema objavljenom dekretu.
Iako doktrina predviđa mogući nuklearni odgovor Rusije na takav konvencionalni udar, formulirana je široko kako bi se izbjegla čvrsta obaveza korištenja nuklearnog oružja i Putinove opcije ostale otvorene.
Vojni stručnjaci smatraju da američki projektili mogu pomoći Ukrajini u odbrani dijelova Rusije u Kurskoj oblasti koje je zauzela. Ukrajina bi to mogla upotrijebiti kao adut za pregovore, no nije vjerovatno da će se zbog toga izmijeniti tok 33-mjesečnog rata.
U Sjedinjenim Američkim Državama očekuju se još snažnije promjene kad se za dva mjeseca na vlast vrati Trump, koji je obećao da će brzo okončati rat, ali nije otkrio kako.