Borrell: EU nije uspio spriječiti povećanje broja civilnih žrtava u Gazi

Borrell, koji se približava kraju svog mandata, napisao je tekst na blogu u Godišnjaku EU-a za 2024. pod naslovom “Evropa u plamenu”.

Borrell je poručio da će 2024. godina biti obilježena "ratom Rusije protiv Ukrajine i sukobima na Bliskom istoku" (REUTERS/Mohamed Azakir)

Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell, nekoliko dana prije primopredaje dužnosti, izjavio je kako EU nije uspio spriječiti akcije Izraela u 2024. godini, posebno povećanje broja civilnih žrtava u Pojasu Gaze, javlja Anadolija.

Borrell, koji se približava kraju svog mandata koji je obavljao od 1. decembra 2019. godine, napisao je post na blogu u Godišnjaku EU-a za 2024. pod naslovom “Evropa u plamenu”.

Poručio je da će 2024. godina biti obilježena “ratom Rusije protiv Ukrajine i sukobima na Bliskom istoku”.

“Mnogi ljudi u Evropi probudili su se zbog agresije Vladimira Putina (ruski predsjednik, op.a.) na Ukrajinu, ali još nisu uspjeli ustati iz kreveta”, rekao je Borrell, ističući da je predanost Sjedinjenih Američkih Država sigurnosti Evrope postala nejasna s administracijom novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa:

“Nemamo izbora. Bitno je da postanemo sposobni za vlastitu sigurnost. Naš prosperitet i naša budućnost ne mogu i dalje biti ovisni o raspoloženju američkih glasača svake četiri godine.”

Bliskoistočna politika EU-a

Skrećući pažnju na bliskoistočnu politiku EU-a, Borrell je rekao:

“Broj civilnih žrtava raste svakog mjeseca, humanitarna situacija u Gazi pretvara se u katastrofu, napetosti eskaliraju na Zapadnoj obali, a palestinske vlasti su na rubu kolapsa, Izrael je na rubu kolapsa u Ujedinjenim narodima. Nismo ga mogli spriječiti u donošenju katastrofalnih odluka u ime Palestinaca prekidanjem svih veza s Agencijom za pomoć palestinskim izbjeglicama – UNRWA.”

Borrell je ustvrdio da je ova situacija uzrokovala da se EU dovodi u kontekst “dvostrukih standarda”, što nije istina, ali da je nedjelovanje EU-a izazvalo takav dojam.

Ističući kako je povećan rizik zaoštravanja razlike između Zapada i “ostalih”, Borrell je napomenuo da to treba izbjegavati.

Borrell je ustvrdio da SAD sebi može priuštiti izolacionističku politiku, ali to nije slučaj s EU-om.

“Evropski čelnici prirodno se uglavnom fokusiraju na unutarnje probleme s kojima se suočavaju naše ekonomije i društva te reakcije koje oni izazivaju među evropskim građanima. Naravno, niko ih za to ne može kriviti, ali moramo osigurati da to ne dovede do radnji koje bi mogle narušiti naše odnose s ostatkom svijeta. To bi bila smrtna opasnost za budućnost EU-a”, rekao je Borrell.

Istaknuo je i da je tokom svog mandata radio da EU “nauči govoriti jezikom moći” i da je taj proces daleko od završenog, ali da je sa zadovoljstvom radio za taj cilj.

Izvor: Agencije

Reklama