Visoki vojni zvaničnik NATO-a pozvao kompanije da budu spremne za ratni scenarij
Iako je vojska ta koja pobjeđuje u bitkama, ekonomija je ta koja pobjeđuju u ratovima, kazao je predsjednik vojnog odbora NATO-a, nizozemski admiral Rob Bauer.
![](/wp-content/uploads/2024/11/2024-03-28T130041Z_1780784253_RC2YU6AEYUOI_RTRMADP_3_LATVIA-NATO-ANNIVERSARY-1732552972.jpg?resize=770%2C513&quality=80)
Visoki vojni zvaničnik NATO-a u ponedjeljak je pozvao kompanije da budu spremne za ratni scenarij i da prilagode svoje proizvodne i distribucijske linije u skladu s tim, kako bi bile manje osjetljive na ucjene zemalja poput Rusije i Kine.
“Ako možemo osigurati da se sve ključne usluge i roba mogu isporučiti bez obzira na sve, onda je to ključni dio našeg odvraćanja”, izjavio je u Briselu predsjednik vojnog odbora NATO-a, nizozemski admiral Rob Bauer, prenosi Fena.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpove prijetnje su potvrda strateške važnosti Grenlanda
U Ramsteinu obećana daljnja pomoć Ukrajini
Trump ne isključuje vojni i ekonomski pritisak na Panamu i Grenland
Govoreći na skupu analitičke grupe European Policy Center, opisao je odvraćanje kao nadilaženje samih vojnih sposobnosti, budući da se svi raspoloživi instrumenti mogu i hoće koristiti u ratu.
“Vidimo to s rastućim brojem sabotaža, a Evropa je to vidjela s opskrbom energentima”, kazao je Bauer.
“Mislili smo da imamo dogovor s Gazpromom, ali zapravo smo imali dogovor s gospodinom Putinom. A isto vrijedi i za infrastrukturu i robu u kineskom vlasništvu. Zapravo imamo dogovor s Xijem”, kazao je.
Ovisnost o Kini
Bauer je primijetio zapadnu zavisnost o snabdijevanju iz Kine, gdje se proizvodi 60 posto svih materijala rijetkih metala, a 90 posto se prerađuje. Kazao je da hemijski sastojci za sedative, antibiotike, protuupalne lijekove i lijekove za niski krvni pritisak također dolaze iz Kine.
“Naivni smo ako mislimo da Komunistička partija nikada neće upotrijebiti tu moć. Poslovni čelnici u Evropi i Americi moraju shvatiti da komercijalne odluke koje donose imaju strateške posljedice za sigurnost njihovih zemalja”, naglasio je Bauer.
“Preduzeća moraju biti spremna za ratni scenarij i prilagoditi svoje proizvodne i distribucijske linije u skladu s tim. Jer iako je vojska ta koja pobjeđuje u bitkama, ekonomija je ta koja pobjeđuju u ratovima”, izjavio je nizozemski admiral, prenosi Reuters.