Američka savezna država Alabama izvela treće pogubljenje dušikom

Carey Grayson je pogubljen kontroverznom metodom nakon što je osuđen za ubistvo autostoperke 1994. godine.

Abe Bonowitz iz Death Penalty Action predvodi demonstracije ispred Capitola u Montgomeryju u Alabami [Kim Chandler/AP Photo]

Muškarac osuđen za ubistvo autostoperke prije 30 godina postao je treća osoba u Sjedinjenim Američkim Državama, koja je pogubljena dušikom.

Carey Grayson (50), pogubljen je u četvrtak u Alabami nakon što je Vrhovni sud SAD-a odbio zahtjev za odgodu s obrazloženjem da gušenje dušikom predstavlja okrutnu i neuobičajenu kaznu.

Grayson je 1994. osuđen na smrt zbog mučenja, premlaćivanja i sakaćenja Vickie Lynn Deblieux, stoperke koja je putovala majčinoj kući u Louisianu.

Deblieuxino osakaćeno tijelo pronađeno je sa 180 uboda nožem, jednim plućnim krilom odstranjenim i odsječenim prstima i palčevima.

“Večeras je pravda zadovoljena”, rekao je glavni državni tužilac Alabame Steve Marshall.

Alabama je ove godine pogubila dušikom tri zatvorenika osuđena na smrt i jedina je američka država koja je primijenila kontroverznu metodu.

Dok su službenici te države opisali gušenje dušikom kao najbezbolniju i najhumaniju metodu pogubljenja, kritičari su tu praksu usporedili s mučenjem.

Tokom pogubljenja, Grayson je vrtio glavom s jedne strane na drugu, povukao pojas za kolica i dahtao nekoliko minuta prije nego što je proglašen mrtvim, prema izvještajima američkih medija.

Povjerenik Odjela za zatvorske ustanove Alabame John Q Hamm rekao je nakon pogubljenja da je Graysonovo kretanje izgledalo “za pokazivanje”.

Grupa stručnjaka Ujedinjenih naroda pozvala je u četvrtak na zabranu pogubljenja dušikom, rekavši da se time krši međunarodno pravo.

SAD ove godine pogubio 22 osobe

“Naglašavamo da je zabrana mučenja ili okrutnog, nečovječnog ili ponižavajućeg tretmana ili kažnjavanja apsolutna, nikad prihvatljiva i ne ovisi o alternativama”, rekli su stručnjaci u izjavi koju je objavio Ured visokog povjerenika UN-a za ljudska prava.

Od 50 američkih država, 21, uključujući Floridu, Louisianu, Mississippi i Georgiju, dopušta smrtnu kaznu.

Do sada su ove godine američke vlasti pogubile 22 osobe.

Izvor: Agencije

Reklama