Reakcije iz svijeta na odluku Međunarodnog krivičnog suda

Dok SAD i Izrael kritiziraju naloge za hapšenje, nekoliko evropskih zemalja je navelo da će poštovati odluku ICC-a.

Josep Borrell je rekao da nalozi ICC-a nisu političke prirode te da se sudska odluka treba poštovati i provesti (REUTERS/Jehad Shelbak)

Ovo su reakcije na naloge za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta i komndanta Hamasa Ibrahima al-Masrija, za kojeg se vjeruje da je mrtav.

Nalozi su izdani za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tokom napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. i izraelske vojne kampanje u Gazi od tada.

Izrael

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua saopćio je da “Izrael s gnušanjem odbacuje apsurdne i lažne akcije koje je protiv njega iznio ICC”, nazvavši taj potez antisemitskim, prenosi Reuters.

Izraelski predsjednik Isaac Herzog naveo je da je “odlukom odabrana strana terorizma i zla umjesto demokratije i slobode, te je ona pretvorila međunarodni pravosudni sistem u živi štit za Hamasove zločine protiv čovječnosti”.

Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar izjavio je: “Mračan trenutak za Međunarodni krivični sud.” Dodao je da je sud “izgubio sav legitimitet” i “izdao apsurdne naloge bez ovlaštenja”.

Čelnik izraelske opozicije Yair Lapid kazao je da “Izrael brani svoj život od terorističkih organizacija koje su napadale, ubijale i silovale naše građane”. “Ovi nalozi za hapšenje su nagrada za terorizam.”

Izraelski ministar finansija Bezalel Smotrich naveo je da će “Izrael nastaviti odlučno braniti svoje građane i sigurnost”, pozivajući Netanyahua da prekine kontakt sa sudom i nametne sankcije palestinskim vlastima i njihovim čelnicima “do tačke njihovog kolapsa”.

Izraelski ministar sigurnosti Itamar Ben-Gvir saopćio je: “Međunarodni krivični sud u Hagu još jednom pokazuje da je potpuno antisemitski.”

Palestina

Službena izjava Hamasa: “Pozivamo Međunarodni krivični sud da proširi obim odgovornosti na sve vođe kriminalne okupacije.”

Visoki dužnosnik Hamasa Basem Naim rekao je da je “ovo važan korak na putu prema pravdi i dovođenju pravde do žrtava, ali ostaje ograničen i simboličan korak ako ga ne podrže sve zemlje.”

Narod Gaze

Izvještavajući iz Deir el-Balaha u centralnoj Gazi, Al Jazeerin reporter Hani Mahmoud rekao je da su stanovnici i dalje skeptični.

“Ovo se uzima sa malo skepse… opet, znamo za nepokolebljivu američku podršku [Izraelu]”, rekao je.

“Dakle, ljudi su vrlo sumnjičavi prema ishodu ovog naloga i kažu da bi ga mogla osporiti američka administracija, bilo da se radi o [trenutnoj] ili [dolazećoj] administraciji, koja je također obećala podršku Izraelu.”

SAD

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće izjavio je: “SAD u potpunosti odbacuje odluku Suda da izda naloge za hapšenje visokih izraelskih dužnosnika. I dalje smo duboko zabrinuti zbog žurbe tužioca za nalozima za hapšenje i zabrinjavajućih grešaka u procesu koje su dovele do ove odluke”.

Republikanski američki senator Lindsey Graham, bliski saveznik novoizabranog predsjednika Trumpa rekao je da je “Sud opasna šala” te da je “sada vrijeme da Senat djeluje i sankcionira ovo neodgovorno tijelo”.

Kanada

“Zaista je važno da se svi pridržavaju međunarodnog prava”, rekao je kanadski premijer Justin Trudeau, koji je dodao da će se Kanada pridržavati presuda međunarodnih sudova.

Evropa

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je da nalozi ICC-a nisu političke prirode te da se sudska odluka treba poštovati i provesti.

Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je parlamentu: “Nizozemska poštuje nezavisnost ICC-a”, dodajući: “Nećemo ulaziti u nebitne kontakte sa Izraelom i djelovat ćemo u skladu sa nalozima za hapšenje. U potpunosti se pridržavamo Rimskog statuta ICC-a”, dodao je.

Velika Britanija poštuje nezvisnost ICC-a, rekao je glasnogovornik premijera Keira Starmera, ne potvrdivši hoće li ta zemlja podržati naloge za hapšenje.

Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard rekla je da Švedska i EU “podržavaju važan rad Suda i štite njegovu nezavisnost i integritet”. Švedska tijela za provođenje zakona odlučuju o hapšenju subjekata ICC-ovih naloga na švedskoj teritoriji, dodala je.

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg nazvao je nalog neshvatljivim i suludim, ali je Schallenbergov ured također rekao da je Austrija kao članica Rimskog statuta dužna provesti ICC-ove naloge za hapšenja.

Glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Christophe Lemoine rekao je da će francuska reakcija na naloge biti “u skladu sa statutom ICC-a”, ali je odbio reći hoće li Francuska uhapsiti optužene ako dođu u zemlju. “To je tačka koja je pravno složena”, rekao je.

Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je da će Rim razmotriti sa saveznicima kako protumačiti odluku i djelovati zajedno. “Podržavamo ICC… Sud mora igrati pravnu, a ne političku ulogu”, dodao je.

Švicarski savezni ured za pravosuđe saopćio je da je obavezan sarađivati ​​sa ICC-om prema Rimskom statutu te bi stoga morao uhapsiti Netanyahua, Gallanta ili Masrija ako uđu u Švicarsku, te pokrenuti proces izručenja Sudu.

Norveški ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide rekao je: “Važno je da ICC provodi svoj mandat na razborit način. Uvjeren sam da će sud nastaviti sa slučajem na temelju najviših standarda poštenog suđenja.”

Irski premijer Simon Harris nazvao je naloge “izuzetno značajnim korakom” i dodao da Irska poštuje ulogu ICC-a i da svako ko mu može pomoći u obavljanju njegovog vitalnog posla to mora učiniti “hitno”.

Ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto osudio je odluku ICC-a, nazivajući je “sramotnom i apsurdnom”, izvijestio je glasnogovornik predsjednika Zoltan Kovacs na X-u.

“Ova odluka sramoti međunarodno pravosuđe izjednačavajući čelnike zemlje napadnute gnusnim terorističkim napadom sa čelnicima odgovorne terorističke organizacije”, rekao je Szijjarto i dodao: “Takva odluka je neprihvatljiva”.

Bliski istok

Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi rekao je da se presude ICC-a trebaju poštovati i provoditi, dodajući da “Palestinci zaslužuju pravdu”.

Argentina

Predsjednik Javier Milei rekao je na X-u da njegova zemlja “iskazuje duboko neslaganje” s odlukom.

Napisao je da nalog “ignorira legitimno pravo Izraela na samoodbranu od stalnih napada terorističkih organizacija poput Hamasa i Hezbollaha”.

Južnoafrička Republika

U saopćenju, Vlada Južnoafričke Republike pozdravila je odluku ICC-a i poručila da ona označava “značajan korak prema pravdi za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine u Palestini”.

“Južna Afrika ponovo potvrđuje predanost međunarodnom pravu i poziva sve države stranke da djeluju u skladu sa svojim obavezama iz Rimskog statuta”, rečeno je.

Amnesty International

Organizacija za ljudska prava poručila je na X-u da su “točkovi međunarodne pravde konačno stigli one koji su navodno odgovorni za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u Palestini i Izraelu”.

“Ne može postojati ‘sigurno utočište’ za one koji su navodno počinili ratne zločine i zločine protiv čovječnosti”, dodaje se.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama