Njemački sud traži nadoknadu za korisnike Facebooka zbog nezakonitog curenja podataka

Savezni sud pravde (BGH) presudio je da je gubitak kontrole nad nečijim podacima na mreži osnova za odštetu i to bez dokazivanja konkretnih finansijskih gubitaka.

Hiljade korisnika Facebooka u Njemačkoj je tražilo odštetu od kompanije Meta zbog nedovoljne zaštite njihovih podataka (EPA-EFE/SHAHAIB AKBER)
Hiljade korisnika Facebooka u Njemačkoj tražile su odštetu od kompanije Meta zbog nedovoljne zaštite njihovih podataka (EPA-EFE/SHAHAIB AKBER)

Njemački sud saopštio je da korisnici Facebooka, čiji su podaci nezakonito mogli da budu korišteni tokom 2018. i 2019. godine, imaju pravo na odštetu.

Savezni sud pravde (BGH) presudio je da je gubitak kontrole nad nečijim podacima na mreži osnova za odštetu i to bez dokazivanja konkretnih finansijskih gubitaka, prenio je Reuters.

Agencija podsjeća da su hiljade korisnika Facebooka u Njemačkoj tražile odštetu od kompanije Meta zbog nedovoljne zaštite njihovih podataka, nakon što je bilo moguće da nepoznata treća strana pristupi korisničkim nalozima, prenosi Tanjug.

Uvjeti korištenja

Niži sud u Kelnu načelno je odbacio tužbu, ali sada će morati da je preispita, odnosno da utvrdi da li su uvjeti korištenja Facebooka bili transparentni i razumljivi, kao i to da li su korisnici dobrovoljno pristali na korištenje njihovih podataka.

Tužilac je tražio odštetu od 1.000 eura, ali je Savezni sud saopštio da bi gotovo 100 eura bila prikladna suma u postupcima bez dokazivanja o finansijskom gubitku.

Meta je ranije odbila da isplati odštetu uz obrazloženje da oštećeni nisu mogli dokazati konkretnu štetu.

Otprilike šest miliona ljudi u Njemačkoj pogođeno je curenjem podataka, navodi Reuters.

Izvor: Agencije

Reklama