Rusija optužila Bidenovu administraciju za eskalaciju rata u Ukrajini
Administracija Joe Bidena donijela je odluku o dalekometnim udarima ukrajinske vojske na Rusiju, čemu se dosad protivila.
Kremlj je u ponedjeljak saopćio kako bi bilo kakva odluka SAD-a da dopusti Ukrajini da ispali američke projektile duboko u Rusiju značila da je direktno uključen u sukob te je optužio administraciju predsjednika Joea Bidena za eskalaciju, javlja Hina.
Rusija već mjesecima govori Zapadu kako bi protumačila takvu odluku i da bi to povećalo rizik od sukoba s NATO savezom predvođenim SAD-om.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZelenski ide u Pariz, moguć njegov susret s Trumpom
Deseci žrtava ruskih udara na jugoistoku Ukrajine
Poljska od SAD-a dobila kredit od četiri milijarde dolara za transformaciju vojske
Na pitanje o izvještajima New York Timesa i Reutersa da je Bidenova administracija donijela odluku o dalekometnim udarima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov istaknuo je da se izvještaji ne temelje ni na kakvoj službenoj izjavi.
“Ako je takva odluka doista formulirana i prenesena režimu u Kijevu, onda je to kvalitativno nova runda napetosti i kvalitativno nova situacija sa stajališta angažmana SAD-a u ovom sukobu”, rekao je Peskov.
Predsjednik Vladimir Putin je potpuno jasno iznio rusko stajalište kada je u septembru govorio u Sankt Peterburgu, rekao je Peskov.
Sjevernokorejski vojnici u Rusiji
Putin je 12. septembra rekao da bi zapadna saglasnost za takav korak značila “direktno uključivanje zemalja NATO-a, Sjedinjenih Američkih Država i evropskih zemalja u rat u Ukrajini” jer bi vojna infrastruktura i osoblje NATO-a morali biti uključeni u ciljanje i ispaljivanje projektila.
“Očito je da administracija na odlasku u Washingtonu namjerava poduzeti korake kako bi nastavila dolijevati ulje na vatru i provocirati napetost u vezi s ovim sukobom”, rekao je Peskov.
Reuters je u nedjelju izvijestio o odluci Bidenove administracije, pozivajući se na dva američka zvaničnika i izvor upoznat s odlukom. O odluci je izvijestio i New York Times.
Izvori citirani u oba izvještaja predstavili su taj potez djelomično kao odgovor na najavljeni dolazak sjevernokorejskih vojnika u rusku regiju Kursk kako bi pomogli Rusiji u odbijanju ukrajinske invazije.