Njemačka opozicija optužila Scholza da podstiče rusku propagandu
Scholz je u petak sat vremena telefonom razgovarao sa Putinom i to je bio njihov prvi razgovor poslije gotovo dvije godine.
Njemački kancelar Olaf Scholz na meti je kritike njemačke konzervativne opozicije koja ga je optužila da je doprinio moskovskoj “propagandi” zbog telefonskog razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, prenosi agencija Beta pozivajući se na AFP.
Putin će “shvatiti da ga je Scholz nazvao više kao znak slabosti nego snage”, rekao je glasnogovornik konzervativne stranke CDU Juergen Hardt. On je kritizirao kancelara da je doprinio “propagandnom uspjehu” Kremlja.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump: Zelenski je spreman za ‘dogovor’ s Rusijom
Washington odobrio dodatnu vojnu pomoć Ukrajini
Orban: Mir u Ukrajini trenutno nemoguć zbog različitih ciljeva Trumpa i Bidena
Raspisani vanredni izbori
Scholz je u petak sat vremena telefonom razgovarao sa Putinom i to je bio njihov prvi razgovor poslije gotovo dvije godine.
Poslije raspada njemačke Vladine koalicije prošle sedmice, raspisani su prijevremeni parlamentarni izbori za februar. Prema posljednjim anketama, Scholzova Socijaldemokratska partija bi osvojila 15 posto glasova, daleko iza konzervativaca CDU/CSU koji bi dobili 32 posto.
Scholz je “prije svega želio da se u Njemačkoj shvati kako je on taj koji se oslanja na pregovre i na dijalog”, rekao je glasnogovornik CDU-a.
“Njemački kancelar je od Putina zatražio da Rusija pokaže spremnost da započne pregovore sa Ukrajinom u cilju pravednog i trajnog mira”, navodi se u saopćenju njemačke Vlade.
“Poruka sile”
Prema pisanju njemačkih medija, koji su se pozivali na izvore bliske vlastima, kancelar je želio Putina suočiti sa realnošću rata i kritičkim stavom koji pojedine države imaju prema Moskvi.
Glasnogovornik CDU-a je ocijenio da telefonski poziv nije imao željeni efekat na Putina, koji razumije samo “poruke sile”, kao što je prijetnja da će se masovno povećati vojna pomoć Ukrajini.
Scholz “nije dao nikakve nove konkretne prijedloge”, dodao je on.
Njemačka je drugi najveći snabdjevač oružjem Ukrajine poslije SAD-a, ali se uzdržala od slanja oružja dugog dometa u Ukrajinu kako bi izbjegla zaoštravanje sukoba.