Gaza je postala ogromno polje dječjih grobova

Prema izvještaju Ujedinjenih naroda, žene i djeca čine otprilike 70 posto žrtava izraelskog rata u Pojasu Gaze.

Djeca su najzastupljenija kategorija među smrtnim slučajevim u Gazi (Hatem Khaled / Reuters)

Nastavkom izraelskog rata u Pojasu Gaze, koji traje od 7. oktobra prošle godine, raste i broj ubijene djece, njihove patnje i rane su sve veće.

Djetinjstvo ovih nevinih osoba pretvara se u seriju šokantnih događaja koji ostavljaju dubok utjecaj na njihov život i psihu, usred teških životnih uvjeta i zagušljive opsade.

Nakon više od 400 dana izraelske agresije na Gazu, korisnici društvenih mreža i novinari podijelili su fotografije i snimke koji dokumentiraju kako izraelska okupacijska vojska gađa djecu u Pojasu, koji se četrnaest mjeseci suočava s kampanjom istrebljenja.

Time pokušavaju prenijeti poruke svijetu i organizacijama za ljudska prava kako bi ih potakli da poduzmu mjere za zaustavljanje genocida koji se nad njima provodi.

Khaled Safi je na platformi X objavio: “Izraelsko oružje napredne tehnologije pokazuje svoju učinkovitost u preciznom gađanju svojih meta, što se dogodilo i sa bebama Ahmedom i Jamilom. Iako su tek došle na svijet i nisu život ni okusile, bile su meta okupacije tokom izraelskog bombardiranja njihove kuće u kvartu Al-Sabra na jugu grada Gaze.”

Tamer je na svom nalogu na platformi X podijelio fotografiju gađanja djeteta, uz objašnjenje da je na fotografiji prikazan izraelski vojnik kako s daljine upravlja kvadrokopterom koji je bacio bombu i ubio dijete Abdurahmana u kvartu Sheikh Radwan na sjeveru grada Gaze.

Palestinski novinar Mohamed Zaanin objavio je na X-u fotografiju majke koja je otišla da kupi neke igračke za svoje dijete, ali ga je po povratku pronašla u lokvi krvi nakon izraelskog napada u kojem je dijete ubijeno na licu mjesta. To je šok koji će majka nositi sa sobom do kraja života, a isti je zadesio desetke hiljada majki u Gazi, što je samo jedna od mnoštva stravičnih priča o ubijanju djece u Gazi.

Palestinski novinar Abdul Qader Sabbah je uz istu fotografiju napisao: “Majka je izašla da kupi neku igračku nadajući se da će vidjeti osmijeh na licu svog djeteta usred genocidnog rata, ali je po povratku u njenim rukama bilo mrtvo tijelo. Kako da to podnese majčino srce? Jednostavni snovi nestaju i pretvaraju se u beskrajni košmar!”.

Također je objavio snimak žene s bebom djevojčicom, pobjegli su iz Beit Lahiye na sjeveru Pojasa Gaze i prošli kroz kontrolne punktove koje je postavila izraelska vojska za pretres raseljenih koji idu u Gazu i ka jugu. Žena na snimku priča da je djevojčica bila sa svojom starom nanom, kojoj je ispala na punktu pa su je uzeli. Ne znaju joj članove porodice, pa čekaju u nadi da će ih pronaći.

Nekoliko korisnika društvenih mreža podijelilo je snimak ožalošćenog oca nakon smrti njegovog sina koji je još beba, u kojem govori: “Gospodaru, dao si mi ga u ratu, a u ratu si ga i uzeo. Ovo je moj zalog za Džennet. Hvala Ti, Bože.”

Drugi su podijelili snimak majke kako se oprašta od svog mrtvog sina, koji je ubijen u okupacijskom bombardiranju šatora za raseljene u oblasti Al-Bassa na zapadu Deir al-Balaha, u kojem ona govori: “Obukao je novu odjeću, sretan sam zbog njega jer je danas postao šehid.”

Neki su reagirali na brojne fotografije ubijene djece rekavši: “Cionistički neprijatelj prakticira najgnusnije zločine i genocid u Pojasu Gaze, a arapski i muslimanski lideri prakticiraju najveći stepen pasivnosti.”

Mnogi smatraju da to nije ništa novo za izraelsku okupaciju jer je ciljanje djece dio ideologije koja čini zločine genocida i zločine protiv čovječnosti nad palestinskim narodom još od Nakbe 1948. godine. Ova ideologija traje i danas, dešava se tokom agresije na Pojas Gaze, kada vojnici okupacije ubijaju djecu, žene i starce.

Prema izvještaju Ujedinjenih naroda, žene i djeca čine otprilike 70 posto žrtava izraelskog rata u Pojasu Gaze u periodu od novembra 2023. do aprila 2024. godine, prema detaljnoj analizi reprezentativnog uzorka žrtava.

Djeca su najzastupljenija kategorija među smrtnim slučajevima. Najveći broj njih je starosne dobi od 5 do 9 godina, zatim od 10 do 14 godina, pa dojenčad i djeca mlađa od 4 godine.

Glasnogovornik UNICEF-a James Elder rekao je novinarima u Ženevi da je rat u Gazi prouzrokovao ubijanje 40 djece svakog dana tokom prethodne godine te je opisao situaciju u Pojasu Gaze kao “pakao na zemlji”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama