Njemačka odbacila Borrellov prijedlog o prekidu dijaloga s Izraelom
Zalažemo se za to da komunikacijski kanali ostanu otvoreni, stoji u saopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Njemačka je u četvrtak odbacila prijedlog povjerenika Evropske unije za sigurnosnu i vanjsku politiku Josepa Borrella za prekidom političkog dijaloga s Izraelom navodeći kao razlog moguća kršenja ljudskih prava u Gazi, javlja Hina.
“Prekid dijaloga s Izraelom ne koristi ni ljudima koji pate u Pojasu Gaze, ni Hamasovim taocima a isto tako niti ljudima u Izraelu koji su spremni na dijalog”, stoji u saopćenju njemačkog ministarstva vanjskih poslova u Berlinu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNedostatak osnovnih potrepština otežava rad u bolnici Al-Ahli
Bivši šef Shin Beta: Netanyahu je tražio da se prisluškuju ministri i visoki oficiri
Izraelska vojska pojačava snage na granici sa Sirijom
Iz Berlina je poručeno da Vijeće o pridruživanju EU-Izrael stvara “prikladni okvir” da se s izraelskom vladom razgovara o pridržavanju načela humanitarnog međunarodnog prava.
“Mi se zalažemo za to da komunikacijski kanali ostanu otvoreni. To u svakom slučaju vrijedi i za Izrael”, stoji u saopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock reagirala je i na prijašnje prijedloge Josepa Borrella da se ekstremni izraelski ministri Bezalel Smotrich i Itamar Ben-Gvir stave na listu sankcija Evropske unije.
Signal zabrinutosti
“Ako pojedini izraelski ministri pravo Palestinaca na postojanje dovode u pitanje to mora biti sankcionirano na EU razini”, rekla je Baerbock za javni servis ZDF.
Borrell je pozvao na prekid dijaloga nakon dugotrajnog odbijanja Izraela da u sklopu Vijeća o pridruživanju govori o humanitarnoj situaciji u Pojasu Gaze.
U pismu koje je u srijedu poslano ministrima vanjskih poslova EU-a, uoči njihovog sastanka u ponedjeljak, Borrell je naveo “ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Gazi” i rekao da “Izrael do sada nije dovoljno odgovorio na te zabrinutosti”.
Za suspenziju bi bilo potrebno odobrenje svih 27 zemalja EU-a, što se među diplomatima smatra malo vjerojatnim.
Prema diplomatskim izvorima Borrellov prijedlog ima za cilj poslati snažan signal zabrinutosti zbog izraelskog ponašanja u ratu.