Šest pitanja o pokušaju Izraela da anektira Zapadnu obalu
Bezalel Smotrich, izraelski ministar finansija i ministar civilnih poslova u Ministarstvu odbrane, mjesecima je radio na politici čiji je cilj pripajanje Zapadne obale Izraelu.
Bezalel Smotrich, izraelski ministar finansija i ministar civilnih poslova u Ministarstvu odbrane, mjesecima je radio na politici čiji je cilj pripajanje Zapadne obale Izraelu. U ponedjeljak je objavio da je izdao upute Upravi za naselja da pripremi planove za primjenu suvereniteta nad teritorijama Zapadne obale, naglašavajući da će 2025. godina “biti godina suvereniteta”.
Iako je u junu na procurjelom snimku Smotrich potvrdio svoju namjeru da pripoji Zapadnu obalu Izraelu kako bi spriječio pokušaje njenog uključivanja u palestinsku državu, dolazak novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa na vlast potaknuo je Smotricha da zvanično objavi ovakve stavove. Također, to je potaknulo premijera Benjamina Netanyahua da vrati ovu temu na dnevni red svoje vlade kada Trump preuzme dužnost.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzraelizam 1. dio | One Off
Izrael bombardirao bolničke spremnike vode u Gazi, ubio 48 Palestinaca za dan
Infografika: Ove godine ubijeno više humanitarnih radnika nego ikad
Šta Trump ima s ovim?
Izrael smatra da će mu Trumpov dolazak na mjesto predsjednika Sjedinjenih Američkih Država omogućiti postizanje svih ciljeva bez izlaganja međunarodnom pritisku, posebno uzimajući o obzir Trumpove odluke kojima je podržao Izrael tokom svog prethodnog mandata u periodu između 2017. i 2021. godine, uključujući aneksiju okupiranog sirijskog Golana i prebacivanje izraelske ambasade u okupirani Jerusalem.
Izraelska javna radiodifuzna korporacija otkrila je da su planovi za aneksiju Zapadne obale Izraelu već spremni i da Izrael radi na njima od 2020. godine, još od Trumpovog prvog predsjedničkog mandata, u sklopu takozvanog ”dogovora stoljeća”. Planovi uključuju detaljne mape, naredbe za proširenje doseljeničkih naselja i nacrt odluke Vlade.
Kakav je status teritorija Zapadne obale?
Područje Zapadne obale podijeljeno je u tri zone prema sporazumu iz Osla: Zona A nalazi se pod sigurnosnom i administrativnom kontrolom Palestinskih vlasti; Zona B je pod administrativnom upravom Palestinskih vlasti i sigurnosnom upravom Izraela; Zona C je pod punom sigurnosnom i administrativnom kontrolom Izraela.
Zbog kontinuirane politike naseljavanja, dominacije i upada izraelskih okupatora, Palestinske vlasti nisu bile u mogućnosti upravljati teritorijama pod svojom kontrolom u skladu sa sporazumom iz Osla, što je dovelo do dodatnog otimanja palestinskih teritorija i povećanja broja doseljeničkih naselja, uprkos činjenici da je to protivno međunarodnom pravu.
Izraelski Centralni zavod za statistiku procijenio je da broj doseljeničkih naselja na Zapadnoj obali iznosi blizu 144, uključujući 12 u Istočnom Jerusalemu. Pored toga, na Zapadnoj obali se nalazi više od 100 ilegalnih doseljeničkih ispostava, a većina njih je raspoređena na teritoriji Zone C, a neka i u Zoni A.
Doseljenička naselja se razlikuju od doseljeničkih ispostava shodno izraelskom zakonu; naselja se smatraju legalnima prema izraelskom zakonu, dok su ispostave ilegalne na osnovu istog tog zakona, iako uživaju zaštitu izraelske vojske, jer su izgrađene bez dozvole izraelske vlade.
Kojim područjima prijeti aneksija?
Prijetnje izraelskog ministra Smotricha uglavnom se odnose na teritorije Zone C, u kojoj su smještena doseljenička naselja i ispostave. Međutim, nemogućnost Palestinskih vlasti da vrše svoj suverenitet nad teritorijama pod svojom kontrolom zbog okupatorske dominacije ugrožava sve oblasti Zapadne obale.
Naprimjer, Smotrich je planirao pokrenuti projekat izgradnje doseljeničkih naselja u samom centru Starog grada u Hebronu, na jugu Zapadne obale, koji je pod palestinskom kontrolom.
Kako Izrael otima teritoriju Zapadne obale?
Smotrich je radio na davanju legitimiteta izraelskim doseljeničkim ispostavama i povećanju broja doseljeničkih naselja, čak i u Istočnom Jerusalemu, tokom svog mandata u vladi. Međutim, otimanje palestinskih teritorija provodi se još od Nakbe 1948. godine, kada se Izrael oslanjao na vojnu silu da to učini. Također, na legalizaciji naselja nastavilo se raditi i nakon rata 1967. godine.
”Civilna uprava” na Zapadnoj obali (koja je pod kontrolom Izraela) također radi na jačanju doseljeničkih naselja kroz planiranje i izgradnju u Zoni C, te na rušenju palestinskih domova koje smatra ”ilegalnim”. Osim toga, dodatno proširuje svoje ovlasti kako bi imala kontrolu nad životima Palestinaca na Zapadnoj obali.
U okviru politike dovršetka aneksije Zapadne obale i kontrole nad većim dijelom njene teritorije, izraelska vlada podstiče takozvanu politiku ”stočarskih ispostava” u sklopu koje okupacijska vlada podupire i naoružava doseljeničke milicije kao bi napadali Palestince u beduinskim zajednicama i selima, prisiljavajući ih na iseljavanje nakon što unište i spale njihove domove.
Je li aneksija legalna?
Izrael radi na legalizaciji aneksije teritorija Zapadne obale u skladu sa svojim zakonom, ali Ujedinjeni narodi smatraju doseljenička naselja nezakonitim i napadom na palestinske teritorije. To je potvrdio Međunarodni sud pravde u svojoj presudi izdanoj u julu, zahtijevajući da Izrael okonča okupaciju Zapadne obale.
Doseljenička naselja i ispostave krše međunarodno pravo, iako Izrael to negira. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda usvojilo je 2016. godine Rezoluciju 2334, koja kaže da izraelska doseljenička naselja predstavljaju ozbiljno kršenje međunarodnog prava.
Kakve su reakcije na izraelske najave?
Palestinske vlasti smatraju da će, kako su to opisali, ”izraelske iluzije” o aneksiji Zapadne obale propasti, a Islamski pokret otpora (Hamas) potvrdio je da će se nastaviti suprotstavljati planovima okupacije da preuzme kontrolu nad Zapadnom obalom.
Jordan je osudio takve izjave, ističući da one predstavljaju kršenje međunarodnog prava i prava palestinskog naroda da uspostavi svoju nezavisnu državu na granicama iz 1967.godine, s Jerusalemom kao glavnim gradom.
Visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell također je osudio Smotricheve izjave, smatrajući da podrivaju međunarodno pravo, krše prava Palestinaca i ugrožavaju mogućnost dvodržavnog rješenja.