Rusija uprkos povlačenju nastavlja sarađivati s nuklearnom agencijom UN-a
Rusija je u oktobru 2023. službeno povukla ratifikaciju Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova (CTBT), što je značilo da više nema nikakvih pravnih obaveza prema tom globalnom paktu.
Godinu dana nakon povlačenja iz međunarodnog sporazuma o zabrani testiranja nuklearnog oružja Rusija nastavlja sudjelovati u aktivnostima tog globalnog pakta, rekao je čelnik pripremne komisije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani testiranja nuklearnog oružja (CTBTO).
Zemlja članice CTBTO-a u utorak su produžile mandat Roberta Floyda na čelu organizacije na još četiri godine, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDva stručnjaka: Vojne i regionalne promjene mijenjaju tok sirijske krize
Zelenski potpisao ukaz o sankcijama gruzijskim vlastima
Odbrambeni sporazum Sjeverne Koreje i Rusije stupio na snagu
Rusija je u oktobru 2023. službeno povukla ratifikaciju Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova (CTBT), što je značilo da više nema nikakvih pravnih obaveza prema tom globalnom paktu.
“To je bila vrlo razočaravajuća odluka”, rekao je Floyd.
Međutim, Rusija je od tada pokrenula još jednu nadzornu stanicu za detekciju nuklearnih testova, rekao je Floyd. Sada su u pogonu 32 ruske stanice koje šalju podatke CTBTO-u i ostalim zemljama.
One su dio globalne mreže CTBTO-a s gotovo 300 mjernih stanica koje registriraju vibracije, zvučne valove i hemijske signale koje mogu proizvesti nuklearna testiranja.
“Države znaju da, ako se odluče na provedbu nuklearnog testa, to ne mogu sakriti”, rekao je Floyd.
Globalna mreža posmatračkih stanica
Sporazumom je uspostavljena globalna mreža posmatračkih stanica koje mogu detektirati zvuk, udarne valove ili radioaktivne padavine od nuklearne eksplozije. Kada bude dovršena, sadržavat će 321 stanicu za praćenje i 16 laboratorija, čiji će domaćini biti 89 zemalja. Otprilike 90 posto sistema već je operativno, uključujući Rusiju i Sjedinjene Američke Države.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je povlačenje iz UN-ovog sporazuma opravdao riječima da Rusija mora imati iste opcije kao i glavna nuklearna sila – SAD.
Za razliku od Rusije, SAD nikada nije ratificirao ugovor, ali je, kao i ostale zemlje uz izuzetak Sjeverne Koreje, poštivao zabranu testiranja nuklearnog oružja od 1990-ih.
“Očekujem nastavak konstruktivnog odnosa s administracijom Donalda Trumpa”, rekao je Floyd i napomenuo da su odnosi između Washingtona i CTBTO-a bili konstruktivni i tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.
Iako je do sada 187 zemalja potpisalo ugovor iz 1996. on još nije službeno na snazi. Da bi se to dogodilo, CTBT-u se mora pridružiti još devet zemalja: SAD, Rusija, Kina, Pakistan, Izrael, Sjeverna Koreja te Iran i Egipat.
Floyd smatra kako nije izgledno da će te zemlje ratificirati sporazum u bliskoj budućnosti. Naglasio je, međutim, da je globalni moratorij na nuklearna testiranja de facto na snazi jer ga poštuju sve zemlje osim Sjeverne Koreje.