Šojgu: Kina i Rusija moraju se suprotstaviti američkom pritisku
Moskva i Peking proširili su vojne i odbrambene veze otkako je Rusija prije gotovo tri godine naredila ulazak trupa u Ukrajinu.
Visoki ruski zvaničnik Sergej Šojgu rekao je u utorak kineskom ministru vanjskih poslova Wangu Yiju da bi najhitnija zadaća njihovih zemalja trebala biti suprotstavljanje američkim naporima da ih obuzda, kada su se sastali na sigurnosnim razgovorima u Pekingu, javlja Hina.
Moskva i Peking proširili su vojne i odbrambene veze otkako je Rusija prije gotovo tri godine naredila ulazak trupa u Ukrajinu, a kineski predsjednik Xi Jinping jedan je od najvažnijih saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina na svjetskoj sceni.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKina oko Tajvana rasporedila najveću flotu u posljednje tri decenije
Arktik kao novo žarište: Kanada se suprotstavlja Rusiji i Kini
Tajvan podigao stepen pripravnosti zbog kineskih ratnih brodova
Ali, Peking je, također, sve više zaglavljen između rastućeg saveza Rusije i Sjeverne Koreje koja je poslala vojnike u Ukrajinu i ove sedmice ratificirala značajan odbrambeni savez s Moskvom.
U razgovoru s Wangom u Pekingu Šojgu, sekretar Ruskog vijeća sigurnosti, naglasio je potrebu da se Kina i Rusija “suprotstave politici Sjedinjenih Američkih Država i njihovih satelita”, kojom se te dvije zemlje pokušavaju obuzdati.
Sveobuhvatno partnerstvo i strateška saradnja
“Sveobuhvatno partnerstvo i strateška saradnja (između Kine i Rusije) predstavljaju model saradnje dviju sila u današnjem svijetu”, rekao je Šojgu kineskom ministru.
“Premda nije riječ o vojno-političkom savezu poput onih formiranih tokom hladnog rata, odnosi između naših zemalja nadilaze taj oblik međudržavnih odnosa”, rekao je, citiraju ruske novinske agencije.
Kineski Xi Jinping i Putin u maju su obećali “novo doba” partnerstva dva najmoćnija rivala Sjedinjenih Američkih Država, koje su predstavili kao agresivnog hladnoratovskog hegemona koji sije haos diljem svijeta.
Xi i Putin vjeruju da posthladnoratovsko doba iznimne dominacije SAD-a prolazi nakon ponižavajućeg razdoblja koje je bilo rezultat raspada Sovjetskog Saveza 1991. i stoljeća evropske kolonijalne dominacije nad Kinom.
Uoči razgovora Peking je rekao da će dvojica zvaničnika ove sedmice održati “strateške sigurnosne konsultacije” i razgovarati o “glavnim pitanjima koja uključuju strateške sigurnosne interese dviju zemalja i jačanje međusobnog povjerenja”.
Peking ostaje blizak politički i ekonomski saveznik Rusije
Šojgu je bio ruski ministar odbrane prve dvije godine ofanzive na Ukrajinu, prije nego što ga je Putin premjestio u Vijeće sigurnosti nakon niza vojnih neuspjeha i kritika utjecajnih ruskih vojnih dopisnika.
Kina se predstavlja kao neutralna strana u ukrajinskom ratu i kaže da ne šalje smrtonosnu pomoć ni jednoj strani, za razliku od Sjedinjenih Američkih Država i drugih zapadnih zemalja.
Ali, Peking ostaje blizak politički i ekonomski saveznik Rusije, a članice NATO-a označile su ga kao odlučujućeg u omogućavanju rata koji nikad nije osudio.
Prošli mjesec ministri odbrane dviju zemalja obećali su produbljivanje bilateralne vojne saradnje.